کد خبر 507309

افزایش ۷۰درصدی فروش تجهیزات پزشکی

در سال کرونایی فروش چه کالاهایی افزایش داشته است؟ انواع اقلام تنفسی مربوط به کرونا و انواع مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک. برخلاف صنف‌های مختلف که کرونا کاهش فروش قابل‌توجهی را به آنها تحمیل کرد فروشندگان تجهیزات پزشکی می‌گویند فروش اقلامی مثل اکسیمتر، اکسیژن‌ساز خانگی، تب‌سنج و ونتیلاتور خانگی قریب به ۷۰ درصد افزایش داشته است. همین‌طور میزان فروش ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به قدری افزایش داشته که «آمار دقیقی نداریم».

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ در یک‌سال گذشته که کرونا فروش تمامی اصناف را تحت‌تاثیر قرار داد اما فروش برخی از اقلام هم افزایش پیدا کرد که بدیهی است این اقلام تجهیزات پزشکی و ایمنی است. مشاهدات میدانی از سه‌راه جمهوری حاکی از کاهش فروش تقریبا ۴۰ درصدی فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی است اما تقاضای اقلامی مثل ونتیلاتور خانگی، دستگاه اکسیژن‌ساز خانگی و همین‌طور کپسول اکسیژن و تعلقاتش افزایش پیدا کرد. یکی از فروشندگان خیابان جمهوری به ما می‌گوید: «مردم در وهله اول به بیمارستان مراجعه می‌کنند و اگر قرنطینه خانگی برایشان تجویز کرده‌ باشند برای خرید وسایل به سمت ما می‌آیند؛ گرچه بیشتر وسایل را از همان بیمارستان می‌خرند.» به گفته این فروشنده در ابتدای امسال که کرونا شایع شده «دخل ما روی همین وسایل کرونایی مثل پالس اکسیمتر و تب‌سنج و ونتیلاتور می‌چرخد». این فروشنده ادعا می‌کند تجهیزات پزشکی می‌گوید فروش این اقلام نسبت به پارسال که خبری از کرونا نبود ۷۰ درصد بیشتر شده است: «موضوع اینجاست که این اقلام قیمت چندانی ندارند. درحالی‌که هزینه‌های اجاره‌بها و دستمزد شاگرد و پول آب و برق همه بیشتر شده.» فروشنده دیگری در همین خیابان درباره میزان کاهش فروش سایر تجهیزات پزشکی می‌گوید: «کاسب نمی‌تواند جنسش را زیر قیمت خرید بفروشد. دلار بالا می‌رود ما جنس می‌خریم، پایین می‌آید اما روی قیمت بنکدار تاثیری نمی‌گذارد؛ مردم هم از ما توقع دارند جنس گران خریده‌شده را ارزان بفروشیم.» این فروشنده درمورد میزان افزایش قیمت اقلام مربوط به کرونا می‌گوید: «قیمت پالس اکسیمتر در تابستان ۲۴۰ هزار تومان بود پاییز رسید به ۴۲۰ هزار تومان. دلار پایین آمده اما قیمت‌ها نه. اگر زیر قیمت فروش به مشتری جنس بدهم باید کرکره را پایین بکشم.» البته این اقلام علاوه بر افزایش قیمت افزایش فروش هم داشته‌اند: «بین ۶۰ تا ۷۰ درصد فروش بیشتری نسبت به پارسال داشته‌ایم. اما شرایط مناسب نیست. بعضی از وسایل اصلا پیدا نمی‌شود. وضعیت واردات خیلی خراب است. بنکداران یا واقعا نمی‌توانند وارد کنند یا کم جنس وارد بازار می‌کنند. بعضی از تجهیزات بیهوشی و تنفسی و همین‌طور ارتوپدی اصلا پیدا نمی‌شود. البته جنس‌ نامرغوب در بازار زیاد است اما تجهیزات پزشکی چون با جان بیمار سروکار دارد، وسیله‌ای نیست که هر مدلی شد به‌دست مشتری بدهیم، حداقل من نمی‌توانم.» این فروشنده هم منکر افزایش فروش اقلام تنفسی نمی‌شود: «اما فروش مابقی وسایل کم‌ شده و هزینه‌ها هم آنقدر بالا رفته که عملا روی دخل تاثیر چندانی نگذاشته است.»

  هر نفر یک ماسک و ضدعفونی‌کننده

کالای دیگری که با افزایش فروش همراه بوده انواع مواد ضدعفونی و ماسک‌های پزشکی است؛ اقلامی که در ابتدای شیوع کرونا به سختی در بازار پیدا می‌شد. ابتدای سال جاری قیمت هر لیتر الکل اتانول ۹۶ درصد ۱۷ هزار تومان مصوب شد که قیمت دو لیتری آنها ۳۴ هزار تومان درمی‌آمد. در‌حالی‌که دکه‌های برپاشده که مواد ضدعفونی و ماسک می‌فروشند هر ظرف ۳ لیتری مواد ضدعفونی را ۱۳۰ هزار تومان می‌فروشند که نشان از افزایش قیمت بیش از ۱۰۰ درصدی دارد. اما میزان فروش این اقلام هم افزایش قابل‌توجهی داشته است. یکی از پرسنل داروخانه‌ای در خیابان میرزای شیرازی می‌گوید: «نمی‌توانم آمار بدهم، یعنی مشخص نیست. الان فروش مواد ضدعفونی و ماسک از همه اقلام غیردارویی داروخانه بیشتر است، نه فقط اینجا همه‌جا همین‌طور است. قبلا تعداد معدودی آن هم بر حسب عادت انواع ژل ضدعفونی می‌خریدند اما الان شده جزء لاینفک جیب یا کیف هر کسی که در خیابان است. خب به همین میزان فروش ما بالا رفته است.» او درباره وضعیت فروش ماسک می‌گوید: «پیش از کرونا ماسک فروش کمتری نسبت به انواع ماده ضدعفونی دست داشت چون تقاضای قشر خاصی بود اما الان همه ماسک می‌زنند.» این فروشنده می‌گوید قیمت هر ماسک سه‌لایه پزشکی که ابتدای سال ۵ هزار تومان بود الان به ۲ هزار تومان رسیده: «خب اوایل جنس کم بود، هیچ‌کس برای شیوع کرونا در این حد آماده نبود. قیمت‌ها هم گران بود. الان دیگه در هر خیابان ماسک با قیمت دولتی می‌فروشند مشخص است که قیمت‌ها پایین می‌آید.» به گفته او از سه ماه پیش که دکه‌های توزیع ماسک و مواد ضدعفونی در خیابان‌ها برپا شده میزان فروش داروخانه‌ها حدود «۱۵ تا ۲۰درصد» در این اقلام پایین آمده است.

برخلاف ۹۰ درصد بازار که در شرایط کرونایی با کاهش فروش و حتی تعطیلی واحدهای صنفی روبه‌رو بود، فروش اقلام پزشکی تنفسی مربوط به کرونا و همین‌طور موادضدعفونی و انواع ماسک افزایش قابل‌ملاحظه‌ای پیدا کرد. مشاهدات میدانی ما از افزایش فروش ۷۰ درصدی انواع اقلام تنفسی خبر می‌دهد. داروخانه‌دارها هم می‌گویند میزان فروش ماسک و موادضدعفونی نسبت به پارسال آنقدر بالاست که آمار دقیقی ندارند و البته منطقی به‌نظر می‌آید.

ارسال نظر