کد خبر 571351
رشد ۲۵ درصدی تولید سیب نسبت به سال قبل؛

افزایش قیمت موز ارتباطی به واردات ندارد

نایب رییس اتحادیه باغداران‌ تهران از افزایش ۲۵ درصدی تولید سیب خبر داد و گفت: بنابر برآوردهای اولیه حداقل ۵۰ درصد مرکبات باید صادر شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مجتبی شادلو نایب رییس اتحادیه باغداران‌ تهران ، درباره آخرین وضعیت تولید محصولات باغی اظهار کرد: هم اکنون برداشت محصولات باغی همچون سیب، مرکبات، کیوی و انار در حال انجام است و در ادامه پاییز برداشت سرعت می گیرد.

او افزود: با وجود تورم بالای بخش کشاورزی و افزایش چشمگیر قیمت نهاده های تولید، اگر اصالت کشاورزان نبود، در خیلی از محصولات تولید رها می شد، اما کشاورزان با تمام قدرت به تولید ادامه دادند که امیدواریم حوادث خاصی در ادامه این چند ماه در محصولات باغی رخ ندهد.

شادلو ادامه داد: در تولید محصولات باغی همچون سیب، کیوی و مرکبات اگر شرایط پایدار و مستمر صادرات نداشته باشیم، بازار داخل جوابگو نیست چرا که بنابر برآوردهای اولیه حداقل ۵۰ درصد تولید باید صادر شود که این امر مستلزم مسیر روان صادرات است.

نایب رییس اتحادیه باغداران تهران با تاکید بر رفع موانع صادرات محصولات کشاورزی بیان کرد: بنابر قول وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر رفع موانع صادراتی انتظار می رود که مشکلات سال قبل اتفاق نیفتد تا بتوانیم از این فرصت برای ارتقای بخش کشاورزی و اقتصاد کلان نهایت استفاده را کنیم.

او از افزایش ۲۵ درصدی تولید سیب خبر داد و گفت: با توجه به آنکه عمده مرکبات از آذر به بعد برداشت می شود، از این رو در ماه های آتی برآورد دقیق تری از میزان تولید می توان داشت.

شادلو با اشاره به مصوبه واردات موز در قبال صادرات سیب گفت: گرچه برخی واردکنندگان اعتراضاتی نسبت به این مصوبه دارند، اما خواص سیب با موز تفاوتی ندارد.

نایب رییس اتحادیه باغداران تهران با اشاره به اینکه گرانی موز ارتباطی به واردات ندارد، گفت: گرانی موز در زمستان سال گذشته تنها ناشی از انحصار و ایجاد رانت بود.

او در پایان با اشاره به اینکه سال گذشته کمبودی در مقدار سیب صادراتی نداشتیم، تصریح کرد: اگر صادرات سیب در ازای واردات موز جوابگو نیست، اهرم های مناسبی در قبال صادرات سیب باید تعریف شود تا کمک به تولید و اقتصاد کلان باشد.

ارسال نظر