کد خبر 562267

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

انبوه سازان درباره ساخت یک میلیون واحد مسکونی چه می گویند / شرایط طلایی در دولت هفتم را تکرار کنید

دولت در حالی طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را دنبال می کنند که انبوه سازان تحقق این هدف را تنها منوط به ایجاد شرایطی مناسب برای تولید می دانند.

به گزارش اقتصادآنلاین، امروز به اعتقاد تولیدکنندگان بزرگ مسکن، شرایط برای ساخت حجم بالایی از مسکن مناسب نیست و اعتماد لازم برای ورود سرمایه های بخش خصوصی به بازار مسکن وجود ندارد.

دولت در سال های گذشته تعهداتی به بخش خصوصی مسکن داشته که به اغلب آنها بی اعتنا بوده و از کنار آنها گذشته است. همین مساله یک نااطمینانی برای سرمایه گذاری مجدد برای انبوه سازان ایجاد کرده است.

هرچند امروز 500 هزار مهندس آماده به کار و 6 هزار و 500 انبوه ساز در کشور قادر به حضور در این بازار و سرمایه گذاری و کار در حوزه مسکن هستند اما این افراد تردیدهایی دارند که لازم است دولت برای این تردیدها پاسخی داشته باشد.

فعالان این حوزه به وعده معافیت مالیاتی دولت برای اجرای پروژه مسکن مهر اشاره می کنند که در انتهای کار این وعده به فراموشی سپرده شد.

ساختار پر از مانع و دست انداز اداری که گرفتن مجوزها را طولانی و فرسایشی کرده نیز از دیگر موانع کار برای انبوه سازان است.

فعالان بازار مسکن به دوره طلایی اشاره می کنند که رونق مسکن در دستور کار قرار گرفت و دولت با شرایطی که فراهم کرد این دوره را به عنوان دوره ای طلایی در تاریخ ساخت مسکن ثبت کرد. دولت سال 1377، برای اجرای یکی از اهداف برنامه سوم توسعه که رونق مسکن بود؛ طرح های مالیاتی را اجرا کرد و بر اساس آن تولیدکنندگان را از هرگونه مالیاتی معاف کرد. بدین ترتیب زمینه ساخت مسکن به گونه ای فراهم شد که دست اندرکاران این حوزه، از آن به عنوان دوره طلایی نام می برند.

اما در 10 سال گذشته انبوه سازان به جای سیاست های تشویقی با سیاست های تنبیهی روبرو شدند و با نام خانه های خالی هر گونه مشوق در حوزه ساخت و ساز لغو شد.

از مسکن سوءاستفاده سیاسی شد

محمدعلی پورشیرازی عضو هیئت مدیره اتحادیه شرکت های ساختمانی ایران در گفت و گو با اقتصاد آنلاین گفت: متاسفانه از یک مقطعی به بعد از مسکن سوءاستفاده های سیاسی شد. چرا باید آهن 300 تومانی ناگهان تا چهار هزار تومان افزایش یابد. یا جنجال سیمان چرا بوجود آمد؟

او تاکید کرد: در زمینه تولید مصالح ساختمانی کمبود وجود ندارد و این امکان وجود دارد که متناسب با سطح تقاضای یک میلیون واحد مسکونی، تولید مصالح ساختمانی نیز افزایش یابد. اما حتی در صورت افزایش تولید مصالح ساختمانی نیز اگر طرح به درستی اجرا نشود ممکن است سرنوشتی مانند مسکن مهر پیدا کند.

جمله ای که منجر به فاجعه شد

پورشیرازی با بیان اینکه در مسکن مهر جنایت شد تصریح کرد: مسکن مهر طرح درستی بود که بد اجرا شد. یکی از مسئولان وقت جمله ای داشتند که منجر به فاجعه شد. ایشان گفتند هر کسی به تهران بیاید به او یک خانه می دهیم. این جمله و اقداماتی که پس از آن صورت گرفت به ورود بیشتر جمعیت به کلان شهرها کمک کرد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه شرکت های ساختمانی ایران در خصوص جانمایی طرح اظهار کرد: تقاضای مسکن در همه شهرها و روستاها وجود دارد چرا باید مردم برای مهاجرت به کلان شهرها تشویق شوند. باید دولت نیاز مسکن در روستاها و شهرهای کوچک را برطرف کند.

به گفته پورشیرازی در حال حاضر امکانات لازم برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی چه به لحاظ نیروی انسانی و چه به لحاظ تامین مواد و مصالح اولیه وجود دارد. اتفاقا با برنامه ریزی مناسب می توان باعث به حرکت درآمدن اقتصاد نیز شد چرا که ساختمان سازی با 73 حرفه دیگر در ارتباط است.

ساخت یک میلیون واحد در چه شرایطی عملی است؟

ایرج رهبر نایب رییس انجمن انبوه سازان کشور نیز در گفت و گو با اقتصاد آنلاین گفت: اگر مدیریت دستگاه اجرایی به موقع و به درستی عمل کند؛ امکان ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال وجود دارد.

او خاطرنشان کرد: امروز شعار استفاده از بخش خصوص و کاهش تصدی گری دولت داده می شود اما در عمل مقابل بخش خصوصی سنگ اندازی های زیادی صورت می گیرد و دست بخش خصوصی برای انجام کارها باز گذاشته نمی شود.

6500 انبوه ساز و 500 هزار مهندس آماده به کار وجود دارد

به اعتقاد رهبر اگر دولت تعامل کامل با بخش خصوصی داشته باشد، 500 هزار مهندس آماده به کار و 6 هزار و 500 انبوه ساز داریم که می توانند با حضور فعال در این حوزه، هدف مزبور را تحقق بخشند.

نایب رییس انجمن انبوه سازان کشور در پاسخ به این پرسش که توان سرمایه گذاران بخش خصوصی حوزه مسکن تا کنون 400 تا 500 هزار واحد مسکونی در سال بوده، با این توان چگونه هدف ساخت یک میلیون واحد مسکونی به انجام می رسد؟ گفت: به دلیل نبود تعامل کافی این توان در این سطح باقی مانده است. ضمن آنکه سنگ اندازی هایی مدام از سوی مسئولان صورت می گیرد که مانع ورود سرمایه های جدید به این بخش می شود. به طور مثال ابتدای کار معافیت مالیاتی اعلام می شود اما در انتهای کار معافیت اعمال نمی شود.

نیازی به سرمایه گذاری دولتی وجود ندارد

رهبر در خصوص ضرورت ورود دولت به طرح تامین مسکن گفت: اگر از ظرفیت بخش خصوصی به طور کامل استفاده شود دیگر نیازی به حضور دولت نخواهیم داشت.

نایب رییس انجمن انبوه سازان کشور اذعان کرد: در طرح جهش مسکن، منابع مالی و تسهیلات بانکی تعریف شده و واگذاری زمین برای ساخت نیز مورد تاکید قرار گرفته است. اگر این تعهدات از سوی دولت انجام شود نیازی به حضور دولت و سرمایه گذاری دولتی نخواهیم داشت. اما متاسفانه عملی شدن این تکالیف هیچ تضمینی ندارد.

رهبر متذکر شد: دولت باید به تعهداتش عمل کرده و مقابل کار بخش خصوصی مانع تراشی نکند. در دوره ای بخش خصوصی برای صنعتی سازی تجهیزات خریداری کرد اما بعد از آنکه سرمایه گذاری قابل توجهی در این حوزه صورت گرفت؛ اعلام کردند که صنعتی سازی نیازی نیست. این تغییر رویه ها سرمایه های بخش خصوصی را از بین می برد.

دولت ریسک سرمایه گذاری در حوزه مسکن را کاهش دهد

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور نیز در گفت و گو با اقتصادآنلاین اظهار کرد: امروز حوزه مسکن در شرایط مناسبی قرار ندارد. اعتماد بخش خصوصی در این حوزه به نازل ترین سطح رسیده است. آنچه به نظر می رسد؛ دولت باید تمهیداتی را در حوزه مسکن به کار ببرد که ریسک سرمایه گذاری در این حوزه کاهش پیدا کند.

شرایط طلایی مسکن در دولت هفتم

او یادآور شد: سال 1377 به موازات برنامه سوم توسعه کشور طرح رونق مسکن در دستور کار قرار گرفت. در این طرح دولت سیاست مالیاتی را اعمال کرد که بر اساس این سیاست برای تولیدکنندگان مشوق های مالیاتی در نظر گرفته شد. در عمل بخش تولید را از تمام مالیات ها معاف کردند و شرایط طلایی برای رونق مسکن ایجاد شد.

فشار به انبوه سازان، با توهم خانه های خالی

پورحاجت عنوان کرد: در 10 سال گذشته با سیاست های تنبیهی به دنبال حل مشکل مسکن بودیم. با توهم خانه های خالی بخش خصوصی در حوزه ساخت مسکن تحت فشارهای زیادی قرار گرفت.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با تاکید بر اینکه مداخلات دولت باید در حوزه مسکن کاهش پیدا کند اضافه کرد: ضمن آنکه اصلاح ساختاری اداری به عنوان یک اولویت باید در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد.  

پورحاجت توضیح داد: دستگاه های خدمات رسان امروز به عنوان یک مانع سر راه انبوه سازان و تولیدکنندگان مسکن هستند. امروز گرفتن یک مجوزهای کسب و کار به تنهایی به اندازه هفت ماه وقت تولید را می گیرد. بنابراین برای رسیدن به هدف یک میلیون واحد، شرایط مناسب تولید باید فراهم شود و رقابت به عنوان یک عامل مهم مورد توجه قرار گیرد. فضای کسب و کار برای بخش خصوصی تسهیل شود و مشوق هایی را برای سرمایه گذاران در نظر بگیریم.

او با بیان اینکه چرخه تولید مسکن در کشور معیوب است گفت: ما با یک ساختار معیوب نمی توانیم به هدف تولید یک میلیون واحد مسکونی نایل شویم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر