کد خبر 558880

رشد اقتصادی سوییس مثبت شد

هنوز رشد بخش‌های کلیدی اقتصاد سوییس نظیر خدمات مالی در محدوده منفی قرار دارد.

به گزارش بلومبرگ، گزارش بازبینی شده وزارت اقتصاد سوییس نشان می دهد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ در شرایطی به ۱.۸ درصد رسید که پیش‌بینی‌ها حکایت از رشد اقتصادی مثبت ۱.۴ درصدی این کشور داشت. این رشد هم‌چنین ۲.۸ درصد بیشتر از رشد ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است و نخستین رشد اقتصادی مثبت فصلی سوئیس پس از دو فصل محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سوییس نیز همانند سایر همسایگان خود قرنطینه سراسری و محدودیت های گسترده در فعالیت های کسب و کارها وضع کرده که همین مساله موجب کاهش شدید تقاضای مصرفی و  جریان سرمایه ای شده است. در بین بخش های مختلف، تفریح و سرگرمی با رشد ۵۲.۹ درصدی بهترین عملکرد را در بین بخش های مختلف داشته است و پس از آن نیز فعالیت رستوران و هتلداری با ۴۸.۹ درصد قرار دارند. یکی از کمترین رشد ها هم مربوط به خدمات مالی با رشد منفی ۰.۷ درصد بوده است.  

 با این حال افزایش تقاضای خارجی برای کالاهای ساخت سوئیس در این مدت، تاثیر زیادی در افزایش رشد این کشور داشته است. صادرات سوئیس در دومین فصل سال ۲.۹ درصد و واردات این کشور ۳.۱ درصد رشد داشته است.

انجمن صنایع ماشینی این کشور در یادداشتی هشدار داده است ۸۰ درصد اعضایش مجبور شده اند برای تداوم فعالیت های خود از دولت درخواست کمک کنند. در مجموع سال ۲۰۲۰ اقتصاد سوییس ۲.۹ درصد کوچک شد.  

متوسط رشد اقتصادی فصلی سوئیس در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۱ معادل ۰.۳۴ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ با ۷.۲ درصد و پایین‌ترین نرخ رشد ثبت شده نیز رشد منفی ۷.۳ درصد سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ بوده است.

به منظور کمک به تقویت رشد اقتصادی و افزایش رقابت پذیری تولیدکنندگان خارجی، بانک مرکزی سوییس به طرز فعالانه ای وارد بازار ارز شده و نرخ بهره را نیز به منفی ۰.۷۵ درصد کاهش داده است که کمترین نرخ بهره تاریخ این کشور محسوب می شود.

ارسال نظر