کد خبر 556757

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه؛

روسیه و آژانس انرژی اتمی درباره اجرای برجام گفت وگو کردند

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرد و روند اجرای برجام از موضوع های اصلی گفت وگوی دو طرف بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه امروز  در بیانیه ای اعلام کرد: لاوروف در جریان دیدار کاری از اتریش روز ۲۶ اوت (امروز) با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرد.

دو طرف در این دیدار درباره مسائل اصلی مربوط به فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی ازجمله موضوع های  مرتبط با استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی مذاکره و تبادل نظر کردند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: لاوروف و گروسی  درباره وضعیت پیرامون اجرای برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل اختلافات در مورد برنامه هسته ای ایران (برجام) و اصلاحات در سیستم تضمین های آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت و گو کردند.

بیانیه وزارت خارجه روسیه یادآورشد که در دیدار لاوروف و گروسی، سطح عالی تفاهم بین روسیه و آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان داده شد. 

روسیه از طرف های گروه ۱+۴ برای حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران است و برای احیای برجام در مذاکرات وین بین ایران و این گروه و نیز آمریکا که در سال ۲۰۱۸ به بهانه واهی از معاهده هسته ای خارج شد، شرکت می کند.

مسکو همچنین خواستار همکاری تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی است و برای این منظور تلاش می کند.  

میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، دیروز در توئیتی با یادآوری این که انتظار ندارد مشکلی در مورد همکاریهای ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بروز کند، نوشت: شرکای ایرانی بارها اثبات کردند بدقت جوانب کار و اوضاع را بررسی می کنند و در مورد آنچه که به روابط با آژانس بین المللی انرزی اتمی می شود، تعامل دارند.

وی افزود: هیچ دلیلی وجود ندارد که این بار رویکرد ایران (در همکاری با آژانس) تغییر کند. 

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم به تازگی در بیانیه ای تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی برجام را از سرگیری فوری مذاکرات برای احیای توافق هسته ای دانست.

زاخارووا سه شنبه شب در بیانیه ای در سایت وزارت امور خارجه روسیه، با اشاره به وضعیت دشوار پیش آمده در مورد احیای برجام و تلاش های ایران در پاسخ به زیاده خواهی طرف های اروپایی و تحریم های آمریکا گفت: تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی، ازسرگیری فوری روند مذاکرات برای احیای برجام است. 

مذاکرات برای احیای برجام پس از چند دور برگزاری در وین از ۲۰ ژوئن متوقف شده است. 

وی افزود: از همه شرکا در توافق هسته ای و نیز آمریکا  دعوت به خودداری از گامهای ناسنجیده می کنیم که ممکن است موانع بیشتر در مسیر عادی سازی وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران ایجاد کند. 

وی با اشاره به بیانیه اخیر گروه تروئیکای اروپایی درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تولید اورانیوم غنی شده در ایران با سطح غنی سازی تا ۲۰ درصد و نیز افزایش توانمندی غنی سازی اورانیوم ایران تا ۶۰ درصد، گفت: اگر چه این اقدام ایران عدول از توافق های ثبت شده در برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران است اما این واقعیت را درک می کنیم تا اندازه زیادی این گونه اقدام ایران به دلیل عدم وجود نتایج عملی معین از تلاش ها برای احیای کامل معامله هسته ای است و در همین حال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران و کشورهای ثالث همکاری کننده آن همچنان پا برجا است.

زاخارووا ادامه داد: اما نگران آن هستیم که این مساله ما را بیشتر از اهداف اعلام شده دورتر می کند و ایجاد شرایط برای اجرای پایدار توافق های درچارچوب برجام دشوارتر می شود.

ارسال نظر