کد خبر 553513

رییس جدید سازمان برنامه و بودجه؛

دولت را در وضعیت نامطلوبی تحویل می گیریم / باید فکری به حال کسری بودجه کرد

رییس جدید سازمان برنامه و بودجه با بیان این که امروز دولت را در وضعیت نامطلوبی تحویل می‌گیریم گفت: بودجه امسال کسری دارد که باید فکری برای آن کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مسعود میرکاظمی در مراسم معارفه خود به عنوان رییس جدید سازمان برنامه و بودجه که با حضور معاون اول رییس جمهور در این سازمان برگزار شد، افزود: بودجه امسال کسری دارد که باید فکری برای آن کرد. 

وی با اشاره به کسری بودجه سال گذشته گفت: در خرداد سال 92, صد و چهار هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی داشتیم، امروز براساس آمار سایت بانک مرکزی 650 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهی داریم که 90 درصد آن متعلق به خود دولت است نه شرکت‌ها.

میرکاظمی افزود: اگر بدهی‌ها را بررسی کنیم 300 تا 400 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی و بیش از 50 هزار میلیارد تومان به وزارت نیرو بدهی وجود دارد که اگر بخواهیم این مسیر را ادامه دهیم هزینه‌های زیادی دارد.

وی گفت: پارسال 560 هزار میلیارد تومان عملکرد مصارف داشتیم که جای سوال دارد چطور یک دفعه به هزار و 277 میلیارد تومان می‌رسد در شرایطی که می‌دانیم تحریم نیز شدیدتر شده پس نمی‌توانیم این طور ادامه بدهیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر سقف اول آن را هم درنظر بگیریم که 937 هزار میلیارد تومان است آیا امکان تامین این رقم وجود دارد در حالی که حدود 270 میلیارد تومان مالیات می‌گیریم و در 5 سال اول امسال حدود 80 درصد آن محقق شده است.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه شرایط خیلی سخت است، افزود: چرا باید به این نقطه برسیم در سال 91 عملکرد هزینه جاری 89 هزار میلیارد تومان بود چرا امروز باید به 900 هزار میلیارد تومان برسد، آیا شرایط اقتصادی خوبی داشتیم؟ آیا اقتصاد مقاومتی را رعایت کردیم؟

وی گفت: من تلاش دوستان را نفی نمی‌کنم می‌دانم در بدترین شرایط تصمیم گرفتند، تامین منابع کردند، اما ادامه این مسیر به کجا می‌رسد؟ آیا نباید بازنگری کنیم.

میرکاظمی به بودجه 99 اشاره کرد و افزود: 50 درصد از درآمد‌ها عمومی بوده، 30 درصد از فروش دارایی‌های مالی به دست آمده و امسال با پرداخت‌هایی که تاکنون انجام شده عملکرد درآمدی ما 225 هزار میلیارد تومان بوده است در حالی که مصارف ما 280 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی گفت: علی‌رغم همه سرمایه‌گذاری‌هایی که شده است چرا شاخص‌های کلان ما بهبود پیدا نمی‌کند، آیا باید با این فرمان جلو برویم؟ تا کجا می‌توانیم پیش برویم؟

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: می‌خواهیم بر سر مسائل اصلی کشور تمرکز کنیم اگر بودجه به این ترتیب باشد با این سازمان عریض و طویل که حدود 5 هزار شاغل در معاونت‌ها و این سازمان وجود دارد با 50 نفر بودجه را می‌توان جمع کرد و اتفاق خاصی نمی‌افتد.

میرکاظمی گفت: در این سازمان باید از فرهیختگان کشور استفاده کرد و ریل را عوض کرد چراکه این ریل درستی نیست، ما یک سازمان انقلابی در تراز انقلاب باید داشته باشیم تا بتوانیم جلوی ناملایماتی که در آینده اتفاق می‌افتد را بگیریم.

وی افزود: امروز شاهدیم در سال 1400؛ هزینه جاری رشد 10 برابری دارد، سال‌های بعد باید چه کار کنیم؟ تا جایی که می‌توانیم آیا باید ادامه دهیم.

میرکاظمی گفت: با بدهی‌هایی که بوجود آمده باید چه کار کنیم؟ آقای نوبخت امروز رفتند، من هم یک روزی می‌روم، با این بدهی‌ها باید چه کار کرد؟ یک جایی باید این را نظام‌مند و متوقف کنیم، باید انضباطی ایجاد کرد.

وی افزود: اگر بودجه انضباط پیدا کند قطعا وضعیت بهتر خواهد شد با این وضعیت مدیران ما مستهلک می‌شوند ما راهی جز اصلاح مسیر حرکت نداریم، در 42 سال قبل سرمایه گذاری سنگینی در زیرساخت‌ها شده است، 40 سال است که تحریم هستیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در دوران جنگ قطعات یدکی خودرو به ما نمی‌دادند و قدرت تولید هم نداشتیم، امروز قدرت تولید داریم نباید تحریم را بیش از اندازه بزرگ کنیم، در دوران جنگ حتی قدرت تولید یک سلاح کوچک نداشتیم، اما امروز جزو چند کشور اول جهان در تولید تجهیزات نظامی هستیم.

میرکاظمی افزود: می‌توانیم موفق شویم، چون امروز قدرت تولید داریم و امیدواریم با آشنایی کامل به ظرفیت‌های کشور به خصوص نیروی انسانی، بتوانیم مشکلات را دقیق شناسایی و برای آن راه حل پیدا کنیم.

وی گفت: این سازمان علاوه بر اینکه باید بر وجوه مدیریت کند مدیریت ریل گذاری کشور را به عهده دارد و اگر بتوانیم چنین کنیم یک سازمان موفق هستیم.

میرکاظمی افزود: در گذشته زحماتی کشیده شد و تا جایی موفق شدیم، ولی الان باید قوی‌تر و با دقت بیشتر و با اراده قوی‌تر حرکت کنیم در غیر این صورت موفق نیستیم.

وی به مذاکره اشاره کرد و گفت: مذاکره جای خودش را دارد امیدواریم به نتیجه برسد و اگر نرسید ما کشور ضعیف و فقیری نیستیم منابع فراوان و نیروی انسانی زیادی داریم باید فضایی ایجاد کنیم که بتوانند رشد و نمو کنند. 

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کارهای گذشته گان رو سر لوحه قرار بدید!

 • ناشناس
  ۱ ۰

  این بهانه ها دیگه جواب نمیده. خوابتون نکرده بودن که موقع تبلیغات انتخابات. چنین می کنم و چنان می کنم اگر بیایم الان وقت عمله

 • فرهنگ
  ۱ ۰

  آقایان از اول اجازه می دادید افراد کار بلد کار را به دست می گرفتن حالا وًع کشور این نبود .دوما اگر وًع چنانکه می گویید خراب است چرا سر کار آمدید.

 • سید حسین گوهریان
  ۱ ۰

  کسی شما را اجبار نکرد وضعیت نامطلوبی را تحویل بگیرید و بر عکس این مردم هستند که بلاکت زده تر از سابق میشن

 • Tak
  ۱ ۰

  چه حکایت آشنایی...

 • مهدی
  ۰ ۰

  من هم قبول دارم که دولت تدبیر و امید به غیرازپرکردن جیب یک عده با دادن ارز و رانت و امتیازات جور وا جور حقوقها پاداشهای نجومی کاری انجام نداد ولی تو کشورما هم رسم است که تمام مشکلات راگردن قبلی ها بیندازیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فكر نميخواهد كمى پول چاپ ميكنيد تمام ميشود ميرود سر كارش