۰ نفر

دسکتاپ بخریم یا لپ‌تاپ؟ مسئله این است!

۵ شهریور ۱۳۹۴، ۱۷:۲۸
کد خبر: 93840

اگر شما نیز از جمله کاربرانی هستید که نیاز به قدرت بالایی در کامپیوتر خود دارید، بدون شک در این زمینه یک کامپیوتر رومیزی بسیار بهتر از یک لپ‌تاپ می‌تواند نیاز‌های شما را مرتفع سازد.

بسیاری از ما روزانه ساعات بسیاری را با کامپیوتر سپری می‌کنیم و شاید انتخاب یک یا چند کامپیوتر مناسب در این زمینه بتواند برای بسیاری از ما مهم و باارزش باشد. زیرا بسیاری از کاربران نمی‌دانند که آیا یک کامپیوتر رومیزی برای آن‌ها مناسب است یا یک لپ‌تاپ؟! ما در این مقاله تصمیم داریم تا با معرفی مزیت‌های هر کدام، کاربران را در این زمینه یاری کنیم.

مزایای دسکتاپ نسبت به لپ‌تاپ قدرت، قدرت و بازهم قدرت! اگر شما نیز از جمله کاربرانی هستید که نیاز به قدرت بالایی در کامپیوتر خود دارید، بدون شک در این زمینه یک کامپیوتر رومیزی بسیار بهتر از یک لپ‌تاپ می‌تواند نیاز‌های شما را مرتفع سازد. البته بر کسی پوشیده نیست که لپ‌تاپ‌های بالا‌رده نیز سخت افزار بسیار قدرتمندی دارند اما میزان کارایی آن‌ها در این زمینه بسیار کمتر از کامپیوتر‌های رومیزی است و دلیل بسیاری از گیمر‌ها و طراحان برای انتخاب دسکتاپ نیز به همین موضوع باز می‌گردد. سخت افزار جدید آمده است؟ به‌روز شوید! یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌های یک کامپیوتر رومیزی به ارتقا پذیری گسترده آن باز می‌گردد. یعنی شما بعد از خرید یک کامپیوتر می‌توانید در هر زمانی آن را ارتقا دهید و دیگر همانند لپ‌تاپ نیاز به تعویض کامل آن وجود ندارد و البته دست بازتری نیز در ارتقا سیستم خود دارید. باید بدین نکته نیز توجه داشت که لپ‌تاپ‌ها نیز می‌توانند ارتقا یابند اما این میزان به اندازه‌ای نیست که در کامپیوتر‌ها شاهد آن هستیم و کاربران در زمینه به‌روز رسانی سخت افزاری لپ‌تاپ‌ها تنها چند انتخاب محدود و البته سخت دارند. دسترسی آسان به قطعات شرایطی را تصور کنید که کامپیوتر شما به مشکلی سخت افزاری برخورده است و نیاز به تعویض قطعه‌ای دارد. در این حالت اگر کامپیوتر شما یک لپ‌تاپ باشد، کارتان زار است! باید دستگاه خود را به تعمیرکاران بدهید و چند روزی را معطل بمانید تا لپ‌تاپ شما را تعمیر و قطعه مورد نظر آن را تعویض کنند که البته در این مدت اطلاعات موجود در لپ‌تاپ‌تان نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند و ممکن است که مورد سرقت واقع شوند ولی در کامپیوتر‌های رومیزی زمانی که کاربر اطلاعات مختصری در خصوص ایراد فوق داشته باشد به سادگی می‌تواند قطعه مشکل‌دار را از کامپیوتر جدا کند و با خرید یک نمونه جدید آن را برطرف سازد. دستی باز برای هر تغییر

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده است که برای مثال به دلیل قدیمی بودن تلویزیون موجود در خانه خود، آن را تعویض کنید و یک محصول با کیفیت بالاتر را خریداری نمایید که این موضوع در زمینه کامپیوتر‌های رومیزی نیز این چنین است. برای مثال شما می‌توانید مانیتور کامپیوتر خود را تعویض کنید (بدون این که خللی در کار کامپیوتر ایجاد شود) و یا ماوس و کیبورد جدیدی را خریداری نمایید و… که این موضوع چندان در لپ‌تاپ‌ها عملی نیست. امنیت بیشتر لپ‌تاپ‌ها محصولاتی هستند که برای حمل و نقل ساخته شده‌اند و با این اوصاف امکان گم شدن و یا سرقت آن‌ها نیز وجود دارد اما این موضوع در کامپیوتر‌های رومیزی چندان تهدید محسوب نمی‌شود و اغلب دستگاه‌های این چنینی در محلی قرار می‌گیرند و این باعث می‌شود که خطر گم شدن و سرقت آن‌ها نیز کمتر باشد. مزایای لپ‌تاپ نسبت به دسکتاپ قابل حمل بودن همان طور که گفته شد یکی از مزایای لپ‌تاپ‌ها، قابل حمل بودنشان است. کاربران این نوع دستگاه‌ها می‌توانند به دلیل وزن و فضای کمی که اشغال می‌کند، خیلی راحت از مکانی به مکان دیگر منتقل شوند و البته این حجم کم باعث خواهد شد تا در هر جایی بتوانید آن را قرار دهید و نگرانی‌ در خصوص فضایی که یک دسکتاپ اشغال می‌کند، نداشته باشید به همین جهت با افزایش قدرت و کارایی لپ‌تاپ‌ها روند کاربران بیشتر به سمت لپ‌تاپ‌هاست. راحتی در استفاده همان طور که می‌دانید استفاده از کامپیوتر‌های رومیزی نسبت به لپ‌تاپ‌ها در زمینه نحوه نشستن کاربر بسیار محدود است و وی تنها قادر است تا پشت میز بنشیند، اما در لپ‌تاپ‌ها این گونه نیست و کاربران می‌توانند از آن‌ها در پشت میز، روی زانو، روی تخت خواب و… استفاده کنند و دلیل بسیاری از کاربران برای خرید دستگاه‌های این چنینی نیز همین موضوع است. همه چیز در یک جا! بیایید یک بار تمام قطعاتی را که یک کامپیوتر رومیزی دارد یادآوری کنیم: کیس، کیبورد، ماوس، مانیتور، اسپیکر و… اما در لپ‌تاپ‌ها تمام این بخش‌ها در کنار همدیگر قرار گرفته‌اند و درون یک بدنه 2 کیلوگرمی (حدودا) شاهد تمام این تجهیزات هستیم که می‌تواند برای بسیاری از کاربران این موضوع بسیار مهم باشد. گران‌ترم، اما بهترم! اگر بخواهیم در خصوص قیمت نیز به مقایسه لپ‌تاپ و کامپیوتر‌های رومیزی بپردازیم نتیجه‌ای که به دست خواهد آمد گران قیمت بودن لپ‌تاپ‌ها است که البته این رقابت نیز در گستره سخت افزار‌های مشابه انجام می‌شود. البته شاید اولویت دادن بیشتر کاربران به لپ‌تاپ در این زمینه تاثیر گذار بوده است و البته کوچک بودن یک لپ‌تاپ نیز می‌تواند سختی‌های زیادی برای تولید کننده داشته باشد. زیبا و دل‌ربایم!

موضوع ظاهر چیزی است که چندان در کامپیوتر‌های رومیزی به آن اهیمت داده نمی‌شود اما در زمینه لپ‌تاپ‌ها این فاکتور بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و کمپانی‌ها سعی می‌کنند تا در کنار کارایی بر روی ظاهر دستگاه خود نیز وقت بگذارند و نتیجه محصولی زیبا است که به دل بسیاری از کاربران می‌نشیند. البته لپ‌تاپ‌ها نیز طبقه‌بندی‌های متفاوتی دارند که در این میان می‌توان به اولترابوک‌ها و… اشاره کرد که برای مثال یک اولترابوک ضخامت و وزن بسیار کمتری نسبت به یک لپ‌تاپ معمولی دارد.