۰ نفر

جلیلی: دوستان حتی منتقد به من می گفتند مردم برجام را دوست دارند، اما من این توافق را نقد می کردم

۲ تیر ۱۴۰۳، ۲۲:۰۱
کد خبر: 849240
جلیلی: دوستان حتی منتقد به من می گفتند مردم برجام را دوست دارند، اما من این توافق را نقد می کردم

جلیلی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در عرصه کار سیاسی موضوع محبوبیت بسیار پیش می‌آید به خاطرم هست زمانی که برجام مطرح شد، برخی از دوستان به ما ایراد می‌گرفتند شاید بعضا آنها نیز به برجام انتقادهایی داشتند، میگفتند که فضای کشور که مردم برجام را دوست دارند و این مطالب را نگو، اما من این توافق را نقد می کردم .

به گزارش اقتصادآنلاین، سعید جلیلی در برنامه بدون تعارف اظهار کرد: عرصه ریاست جمهوری، جدی و بدون تعارف است. شرایط کشور ایجاب می کند که کشور جهش داشته باشد و لازمه آن داشتن برنامه و هدف گذاری است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه انتقادی به عملکرد گذشته خود دارید؟ گفت: شاید درباره برخی موضوعات کمتر صریح حرف زده ام.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در خصوص اینکه اگر دولت تشکیل دهید، چه گروه هایی منتقد شما می شوند، اظهار کرد: اگر می خواهید کشور پیشرفت کند، باید انحصارات را بشکنید، تبعیض ها را کنار گذاشته و از برخی از فضاهای سیاسی عبور کنید. کشور را با تعارف و نمایش نمی توان اداره کرد. برخی مناسبات غلط سیاسی شکل گرفته است که باید عوض شود. اگر می خواهیم موفقیت شکل گیرد، باید انحصارات شکسته شود و چه بسا موجب شود برخی که از این مناسبات نفع می برند، مقاومت کنند و ناراحت شوند.

جلیلی ادامه داد: عزم رئیس جمهور اهمیت دارد. رئیس جمهور باید بداند چه می خواهد و چه برنامه ای دارد و چه کسانی و چه سازوکارهایی مانع او می شوند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که در دو راهی بین تصمیم سخت و محبوبیت قرار گرفته اید؟ گفت: در کار سیاسی این خیلی زیاد پیش می آید. زمانی که برجام مطرح شد، ما نقدهای جدی داشتیم که برخی دوستان که حتی به برجام انتقاد داشتند، ایراد می‌گرفتند که درست است به برجام انتقاد وارد است ولی مردم برجام را دوست دارند و شما این مطالب را نگو. ما می گفتیم وظیفه داریم با مردم صادق باشیم. ما می گفتیم خیلی از تحریم ها باقی می ماند که دیدید این تحریم ها لغو نشد. من می گفتم فردا همین مردم سوال می کنند شما که می دانستید چرا نگفتید؟

جلیلی درباره اینکه مردم چه شبهه ای درباره شما دارند، تصریح کرد: یکی دو شبهه شنیدم؛ طرف اجرایی هست یا نه؟ البته باید بدانیم تعریف ما از مدیر اجرایی در راس قوه مجریه چیست؟ انجام چند کار ساختمانی یا عمرانی می شود کار اجرایی؟ نه اینگونه نیست. جایگاه ریاست جمهوری جایگاه تصمیمات صحیح و به موقع است و اینکه بدانید تصمیمی که گرفتید به نتیجه رسیده است یا نه؟ آیا مردم نتیجه کار را می بینند یا نه؟ از پایین ترین سطح وارد دولت شدم. کارشناس، معاون اداره، رئیس اداره، مدیر کل و معاون وزیر شده ام و روند ساختار اجرایی را می شناسم و می دانم تصمیمی که گرفته می شود چه مسیری را طی کرده و چه موانعی دارد.

وی ادامه داد: شنیدم که گفته اند این ها جمع بسته ای هستند و اطرافیان جلیلی محدود هستند. در همین 11 سال در دولت سایه در دفترمان به روی بیش از صدها جوان، مدیر، استاد دانشگاه و فضلای حوزه، جمعیت های کارگری و کشاورزی باز بود و نوع جدیدی از سیاست ورزی را دنبال می کردیم. بیش از 140 سفر به اقصی نقاط کشور داشته ام. اگر بسته بودن به معنای حضور در گعده های سیاسی و لابی هاست، من به آنها اعتقادی ندارم. زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم، فردی شناخته شده تماس گرفت که کسی مطالبی درباره بحث امنیتی دارد و فوریت دارد. وقتی آمد، انتظار داشتم فردی جا افتاده و پخته مساله امنیت ملی را مطرح کند که دیدم جوانی آمد و من جا خوردم. گفت شما امروز ملاقاتی با هیات خارجی دارید که می شود توصیه ما را برای کار اقتصادی بکنید؟ بیرونش کردم، این کارها ضدارزش است.

این نامزد انتخابات در پاسخ به این پرسش که چه زمانی بازنشسته خواهید شد؟ اظهار کرد: دولت سایه تشکیلات و دکان و دستگاه نیست بلکه گفتمان است که هر فردی در حد وسع خود وظیفه دارد مسائل کشور را سایه به سایه دنبال کند و این گفتمان هیچ وقت بازنشستگی ندارد و نیاز به مسئولیت هم ندارد. در این سال ها همیشه در حد وسع خود این کار را انجام داده ایم و پیشنهادهای خود را به دولت ها داده ایم. اگر من هم در راس دولت باشم، علاقه دارم دیگران این نگاه را به دولت داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس جمهور اختیار قانونی کافی دارد؟ گفت: بله. من با توجه به شناختی که از اسناد بالادستی کشور و قانون اساسی و سایر قوانین دارم، معتقدم روسای جمهور هیچ مانع و کمبودی برای انجام وظایف قانونی خود ندارند و به اندازه کافی در ساختار جمهوری اسلامی این اختیارات قرار داده شده است تا وظایف قانونی خود را انجام دهند.

جلیلی در پایان گفت: انتخابات باید عرصه رقابت برای خدمت باشد. ما آنقدر حرف ایجابی در همه زمینه ها داریم و از کسانی که به من حسن ظن دارند، می خواهم وقت خود را حرام مسائل حاشیه ای و زرد نکنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha