۰ نفر

بایدن یا ترامپ؟ انتخاب چینی‌ها کدام است؟

۱ تیر ۱۴۰۳، ۱۰:۵۱
کد خبر: 848953
بایدن یا ترامپ؟ انتخاب چینی‌ها کدام است؟

چند منبع امنیتی آمریکایی گفته‌اند که به نظر می‌رسد برای چین فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آتی ایالات متحده باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از یورونیوز، پیش از اولین مناظره مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده ارزیابی می‌کنند که چین هیچ ترجیح واضحی بین این دو نامزد ندارد.

چند منبع امنیتی آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود در گفتگو با بلومبرگ گفته‌اند که به نظر می‌رسد برای پکن فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آتی آمریکا باشد.

این نتیجه گیری نشان می دهد که مقامات پکن، مانند همتایان خود در واشنگتن، بر این باورند که روابط بین دو اقتصاد بزرگ جهان علیرغم بهبود نسبی که اخیرا با هدف تلاش برای مدیریت اختلافات مطرح شده، در بلندمدت روند نزولی خواهد داشت. در سال‌های اخیر، دو کشور بر سر همه چیز از فناوری گرفته تا حقوق بشر و دریای چین جنوبی با هم اختلافات جدی داشته‌اند.

چند منبع چینی که آنها هم نخواستند نامشان فاش شوند به بلومبرگ گفته‌اند از نظر پکن هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قصد دارند چین را مهار و رشد این کشور را مختل نمایند.

گائو ژیکای، یک دیپلمات سابق چینی که به عنوان مترجم دنگ شیائوپینگ رهبر اسبق چین فعالیت داشته در این خصوص می‌گوید: «می‌توان گفت هیچ کدام فرقی نمی‌کنند. بایدن یک جنگجوی جنگ سرد است که برایش اهمیتی ندارد که جهان را به درگیری سوق دهد، در حالی که ترامپ احتمالا تحریم‌ها و تعرفه‌هایی را علیه چین اعمال می‌کند که در چارچوب راهبرد "اول آمریکا" است که در دوره پیشین ریاست جمهوری او هم شاهدش بودیم.»

برخی از ناظران معتقدند که دولت دوم ترامپ می‌تواند مشکلات مهمی برای پکن ایجاد کند. ترامپ در نخستین دوره ریاست جمهوری خود جنگ تجاری علیه چین بر پا کرد، روابط سطح بالا با تایوان را افزایش داد و بر تغییر جهت استراتژی نظامی آمریکا برای مقابله با پکن تمرکز داشت. در پایان دوران ریاست جمهوری او، بسیاری روابط میان چین و آمریکا را دوره‌ای از جنگ سرد جدید ارزیابی می‌کردند.

با این حال روابط این دو قدرت جهانی در دوران بایدن هم چندان تفاوتی با دوره پیشین نداشت و تنش‌ها میان پکن و واشنگتن کاهشی را تجربه نکرد.

مقام‌های چینی و آمریکایی گفتند که سران حزب کمونیست معتقدند که دولت دوم ترامپ احتمالا با اظهارات تحریک آمیز، سیاست گذاری غیرقابل پیش بینی و فشار مجدد برای اقدامات ضد پکن همراه خواهد بود. در طول مبارزات انتخاباتی ترامپ، او ایده اعمال تعرفه ۶۰ درصدی بر کالاهای ساخت چین را مطرح کرده است.

مقام‌های چینی معتقدند طرف دیگر ماجرا این است که ریاست جمهوری ترامپ می‌تواند روابط واشنگتن با متحدانش را تضعیف کند و فرصت‌هایی را برای پکن باز کند. اولین دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور سابق با اصطکاک مکرر با متحدان اروپایی بر سر هزینه‌های دفاعی و همچنین شکایات دوره‌ای در مورد هزینه حفاظتی که ایالات متحده از ژاپن و کره جنوبی می کند، همراه بود.

یکی از مقامات چینی به بلومبرگ گفت که ترامپ ممکن است نسبت به بایدن تمایل بیشتری به انجام معاملات داشته باشد اما از یک سو رویکردهای ترامپ می‌تواند برای چین مسئله‌ساز باشد و از سوی دیگر دورنمای دور دوم ریاست جمهوری بایدن به پکن آرامش چندانی نمی دهد.

به گفته مقامات آمریکایی و چینی، نگرانی اصلی برای سیاست گذاران چینی، تلاش احتمالی بایدن برای تقویت مشارکت‌های منطقه‌ای برای عقب نشاندن چین است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha