۰ نفر

قاضی زاده هاشمی در میزگرد سیاسی مطرح کرد:

در عین حفظ منافع خواستار تعالی تمدن خود هستیم

۳۰ خرداد ۱۴۰۳، ۱۵:۳۹
کد خبر: 848668
در عین حفظ منافع خواستار تعالی تمدن خود هستیم

 «سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما کشوری صاحب تمدن هستیم و می خواهیم آن را حفظ کنیم و تعالی بدهیم همچنین می خواهیم امنیت خود را حفظ کنیم و از تعرض دیگران به کشور نیز جلوگیری کنیم؛ بر این مبنا دیپلماسی ایران به ویژه پس از انقلاب شکل گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز چهارشنبه -۳۰خرداد- در «میزگرد سیاسی» یاد و خاطر شهدای خدمت به‌ویژه شهدای پرواز اردیبهشت و سیدالشهدای خدمت شهید آیت الله رئیسی را گرامی داشت و درباره سیاست خارجی و اینکه در سیاست خارجی به دنبال چه چیز هستیم، اظهار داشت: جوامع انسانی مبتنی بر نیاز به یکدیگر شکل می‌گیرند و انسان ها هم در داخل کشور و هم میان کشورها به هم نیاز دارند چون نیازهای همدیگر را تکمیل می‌کنند.

وی ادامه داد: روابط اجتماعی داخلی و خارجی برای برطرف کردن و تکمیل کردن نیازها است اما وقتی می خواهیم رابطه ای با خارج از کشور برقرار کنیم، غیر از اینکه می خواهیم منافع خود را حاصل کنیم، می خواهمی هویت خود را نیز حفظ کنیم؛ می خواهیم ایجاد و خلق قدرت کنیم و به عنوان یک کشور دست دوم یا سوم شناخته نشویم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: ما کشوری صاحب تمدن هستیم و می خواهیم آن را حفظ کنیم و تعالی بدهیم همچنین می خواهیم امنیت خود را حفظ کنیم و از تعرض دیگران به کشور نیز جلوگیری کنیم؛ بر این مبنا دیپلماسی ایران به ویژه پس از انقلاب شکل گرفته است.

قاضی‌زاده‌هاشمی خاطرنشان کرد: ما در طی چهار دهه قبل از دولت شهید رئیسی با دو رویکرد روبرو بودیم که کارشناسان درباره آن توضیح خواهند داد.

درک نادرست از محیط بین‌الملل خسارت زیادی به بار می‌آورد
در ادامه، محمدرضا میرشمسی مشاور قاضی‌زاده‌هاشمی گفت: مساله افراط وتفریط همیشه بوده و هست و ما همیشه از آن آسیب دیدم. ما چه در داخل کشور و چه خارج از این افراط و تفریط آسیب دیدیم و این ناشی از این است که درک مناسبی از محیط بین الملل وجود نداشته است.

وی ادامه داد: یک روز یک نگاه بدون درک واقعیت‌ها می‌آید و با خشک نظری محیط بین الملل را نادیده می گیرد یا اصلا در نظر نمی گیرد. نظامات بین الملل را به تمسخر می گیرد و با آنها قهر می‌کند و بی توجهی می کند اصلا انگار نه انگار در محیطی زندگی می کند که کشورهای دیگر هم هستند و نتیجه این می شود که یک روز صدام را به عنوان کسی که با ما جنگیده و خسارت فراوانی برما وارد کرده است؛ بخاطر سیاست های تجاوزکارانه خود بخاطر سیاست های دیگر با کشورهای دیگر وارد جنگ شده است. صدام را خالد بن ولید معرفی می‌کنند که ما با آمریکا بجنگیم؛ غافل از اینکه قطعا اگر این اتفاق می افتاد آمریکا صدام را رها می کرد و با ایران وارد جنگ می شد یعنی تمام خساراتی که به عراق وارد می کند به ایران این آسیب را ورد می کند وقتی درکی از محیط بین الملل نداشته باشید، خسارت وارد می کند گرچه این نگاه در داخل هم خسارت وارد می کند تاجایی که حتی کارخانجات پفک نمکی را نیز دولتی کردند؛ این اقدامات ناشی از همین نگاه بود.

میرشمسی با بیان اینکه اگر کسی در برابر این نگاه می ایستاد می شد طرفدار آمریکا، تصریح کرد: اسلام آمریکایی از کجا به وجود آمد؟ رهبر انقلاب به عنوان رئیس جمهور وقت آن زمان که در برابر این نگاه ایستاد به عنوان اسلام آمریکایی متهم شد. این افراط گرایی در برهه های مختلف ایجاد شد تا زمانی که حضرت آیت الله رئیسی آمدند و مسیر را تغییر دادند.

واکنش صالح اسکندری به اظهارات ظریف
صالح اسکندری دیگر مشاور قاضی زاده هاشمی گفت: ابتدا باید گفت که از آقای قاضی زاده هاشمی به عنوان جوان ترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری و تنهاترین عضو کابینه سیزدهم انتظار می رود، ایشان میراث‌ دار گرانبهای دیپلماسی و سیاست خارجی دولت سیزدهم و ادامه دهنده راه پرشکویی که وزیر امور خارجه شهیدمان شروع کردند باشند، باشند.

وی تصریح کرد: سیاست خارجی کالای ارزانی نیست که سر هر کوی و برزن چوب حراج بر آن زده باشند. ما در مقابل نگاه افراط گرایی و بی توجه به روابط خارجی، طی ۴۵ سال گذشته رویکرد ارتباط غرب، سازش با غرب و به تعبیری جلب رضایت کدخدا بود. برای این رویکرد مهم نبود که در آمریکا و آمریکا دوره انزواگرایی خود را سپری می کنند و یا به دنبال انترناسیونالیسم لیبرال هستند یا نئو انزواگرا هستند و مسیر را مسیر سازش می‌دانستند.

اسکندی افزود: در دولت شهید رئیسی موازنه قوای جدید در منطقه شکل گرفت و کشور را در آستانه جهش بین‌المللی قرار داد. نگاهی که توانست سایه جنگ را از سر ملت ما بردارد و ترس از جنگ که در دولت گذشته برای ارتباط با غرب تاکید می شد را از بین ببرد.

این مشاور نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: روز گذشته یکی از کارشناسان نامزدها در همین برنامه که در دولت گذشته نیز مسئولیت داشتند بار دیگر ملت شریف و بزرگ ایران را از جنگ با آمریکا و بازگشت برجام ترسانده و تهدید کرده بود و من از خودم خجالت می کشم که چنین افرادی سال‌ها در حوزه سیاست خارجی حضور داشتند.

اسکندری تصریح کرد: مسئله ما برجام نیست و امروز عده‌ای دوباره میّت برجام را از گور بیرون کشیده اند و کافور تازگی به آن پاشیده اند. باید ببینیم طی هزار روز گذشته چه اتفاقی در دولت سیزدهم افتاد که باعث شد دیگر ما از حالت دیپلماسی التماسی خارج شده و وارد دیپلماسی اقتدار شویم.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که امروز شاهد جابه جایی قدرت از غرب به شرق هستند و معادلات جهان در حال تغییر است. دیروز اینجا راجع به برجام صحبت کردند اما نگفتند دولت قبل می خواست در آن ۶ ماه چه تعهداتی بدهند تا دشمن تا دندان مسلح را خلع سلاح کنند.

این مشاور نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: باید گفت که تمامی تحریم های تکنولوژیک، پتروشیمی ، دارویی و پزشکی در همان دوره پس از برجام رخ داد که شدیدترین تحریم ها بود و کشور را با چالش‌های جدی مواجه کرد.

وی یادآور شد: حتی در دولت گذشته دستگاه سیاست خارجی که باید حافظ منافع کشور در دنیا باشد از دیپلمات ما نیز حمایت نکرد. فراموش نکردیم وقتی اسدالله اسدی دیپلمات ایران در بلژیک به گروگان گرفته شد، وزارت خارجه از کوچک ترین حمایتی برای بازگشت این دیپلمات با سابقه دریغ کرد.

اسکندی گفت: علاوه بر این حتی از ورود خانواده این دیپلمات به وزارت امور خارجه جلوگیری شد. در حالی که تنها کمی پس از آغاز دولت آقای رئیسی و با تلاش دکتر امیرعبدالهیان، دکتر اسدی آزاد و به کشور بازگشت. کجای دنیا کشوری با دیپلماسی التماسی روی کار آمد و یا توانست منافع خود را حفظ کند.

این مشاور نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: در مسئله آزادی آقای حمید نوری که یکی از دستاوردهای بزرگ دیپلماسی ایران بود ما به جای دیپلماسی التماسی شاهد دیپلماسی قدرت هستیم و به درستی روز گذشته کارشناسان برنامه گفتند که در دیپلماسی قدرت فقط قدرت در برابر قدرت اثرگذاری خواهد داشت.

سیاست خارجی باید دستاوردی برای ملت داشته باشد

در ادامه این میزگرد، قاضی زاده هاشمی گفت: نگاهی متسلب یا نگاه سازشی رویکرد کاذبی است. سیاست خارحی باید دستاوردی برای ملت داشته باشد و این دستاورد آزادی و استقلال سیاسی همراه با توسعه روابط با کشورهای دیگر در جهت منافع ملی است.

وی یادآور شد: در دوره ای که شهید رئیسی و برادر شهیدمان امیرعباللهیان روی کار آمدند، شاهد یک رویکرد جدیدی بودیم. با اینکه سازمان های بین المللی براساس بی عدالتی روی کار آمدند و ما آن را از منظر ارزشی قبول نداریم، اما این واقعیت را می‌پذیریم که باید در همین چهارچوب تلاش کرد تا موازنه قدرت و رویکرد های بین المللی را تغییر دهیم و جایگاه نظام جمهوری اسلامی را به عنوان یک قدرت جهانی برسانیم.

قاضی زاده هاشمی افزود: تلاش کردیم به خودمان تکیه کنیم و راهبردهای جهانی ایجاد کردیم و وقتی می‌خواهیم رابطه ای هم  با خارج برقرار کنیم باید هم منافع خود را حفظ کنیم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دو نگاه قبل دوستی را برای ما در روابط خارجه نگذاشت؛ در دوره های قبل کشورهای همسایه نیز به ما پشت کرده بودند در دولت شهید رئیسی حرکت دیپلماسی ملتمسانه به دیپلماسی عزت مندانه تبدیل شد و هیچ چیزی بدون دستاورد نماند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: فقط در این دو سال و نیم شهید رئیسی ۱۸ دستاورد سیاست خارجی می توانم ذکر کنم؛ در ابتدای دولت ۷۰۰ تا ۸۰۰ مورد فوتی در  روز به دلیل کرونا داشتیم. خیلی ها در داخل منتظر بودند تا واکسن های غربی بگیرند، تنها کشوری که می توانست به واکسن بدهند، چین بود که سینوفارم بدهد اما اینها سراغ چین نمی رفتند تا واکسن بگیرند. در همان دوره شهید رئیسی توانست چینی ها را وادار به صادرات سینوفارم کند و در کمتر از چند ماه بساط کرونا جمع شد.

شهید رئیسی نگذاشت ایران اوکراینیزه شود

وی گفت: عمده همسایگان به دلایل مختلف مانند بدهی بابت خرید گاز یا سوتفاهم قطع رابطه داشتیم ولی در دولت شهید رئیسی با تمام همسایگان ارتباط برقرار کردیم  و دو بحران اساسی داشتیم؛ یکی انتقال قدرت به طالبان در شرق کشور و یکی حضور رژیم صهیونیستی و اتفاقات بین آذربایجان و ارمنستان؛ اما شهید رئیسی نگذاشت ایران اوکراینیزه شود.

وی تاکید کرد: کریدورها را از کشور ما دور کرده بودند اما دوباره این شهید توانست مسیر کریدورها را برگرداند، روز اولی که آمدیم ۸ میلیارد دلار منابع ارز ترجیحی بود که همه آن را در ۶ ماهه اول مصرف کرده بودند  اما دولت توانست منابع ارزی را تأمین کند و کالاهای اساسی را به سفره مردم برساند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: فروش نفت ما که ۱۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه بود با جهش یک و نیم میلیون بشکه ای مواجه کرد، پیوستن ما به نهادهای بین المللی شانگهای و بریکس از دیگر دستاوردها است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: فعالیت دوستان ما در وزارت امور خارجه باعث دیپلماسی عزتمندانه شد، شهید رییسی سخنگوی میدان عمل بود و مشروطیت بخشی کرد در میدان عملیات تا عملیات را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در دوره قبل با خواست برخی کشورها وزیر امور خارجه را در کشور عزل می کردند در حالی که در دولت شهید رئیسی کارکرد دیپلماسی توسعه منافع بود

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه کارکرد دیپلماسی توسعه منافع است، اظهار داشت: توسعه منافع در توسعه ارتباطات است و ما باید ضمن اینکه ارتباط با کشورها و نهادهای بین المللی را سازنده و مقتدرانه پیش ببریم، نگاه دیپلماسی مردمی داریم و این نگاه را در بیناد شهید با عنوان دیپلماسی ایثار اجرا کرده‌ایم یعنی جریان ایثار و شهادت را میان هفت تا هشت کشوری که پیوندی با تشکیل یک اتحادیه ایجاد کریم و روابط دو جانبه شکل دادیم و طرح ما در این زمینه ایران ۷۰۰ میلیونی است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه منافع اقتصادی مشترک با همسایگان برای حفظ امنیت مرزها ایجاد کنیم، اظهار داشت: از طریق نهادهای مردمی ظرفیت ما در میان اقوام مختلف مردم از جمله بلوچ، آذری، کردها، ترکمن ها در دو طرف مرزها قوی بوده و به داخل و خارج پیوند خورده است.

وی با تاکید بر ضرورت بهره مندی از موقعیت ژئواستراتژیک ایران، ادامه داد:  با ۱۷ کشور رابطه دوستانه ها داریم و ضروری است نخبگان شناسایی شوند و ظرفیت های بزرگ علمی بالفعل شوند و از مسیر ترانزیتی استفاده کنیم و با سرمایه گذاری دنیا را به خود نیازمند سازیم. اینها نمی‌شود مگر اینکه از ظرفیت‌های مردم پای کار بیاوریم تا برای توسعه قدرت استفاده کنیم که برای این امر ۱۰ برنامه داریم.

در ادامه این میزگرد، ابراهیم متقی یکی از کارشناسان برنامه گفت: پیگیری اهداف سیاست خارجی از سه طریق می تواند انجام گیرد؛ در ابتدا از طریق بازیگران اصلی سیاست خارجه در جهان. بر اساس این برنامه ها خداروشکر ما عضو بریکس شده ایم که مهم است. نکته دوم بانک جهانی و صندوق بین المللی پول است که برای برنامه های توسعه ای ما محدودیت دارد. چالش های کهنه و آزار دهنده ای هم داریم. اولین آن چالش تحریم است که با سیاست آمریکایی و اروپایی مهار ایران پیوند پیدا کرده است. چالش بعدی درباره محیط امنیتی ما است. مسئله گسترش ناتو به حوزه خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته و جنگ غزه وجود دارد و از این مسائل بسیار وجود دارد.

وی تاکید کرد: چالش دیگر موضوعاتی است که سیاست خارجه را به سیاست داخلی ما مربوط می دهد. در سه سال گذشته ما چالش های هویتی داریم. مشکلات در سیستان و شهدایی که آن جا دادیم را یادمان هست. چه رویکردی برای این چالش‌های منطقه‌ای دارید؟

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پاسخ داد: یک بخش نحوه ارتباط ما با نهادهای بین المللی است که تحت تاثیر قدرت های جهانی هستند برای اینکه بتوانیم یک رابطه سازنده با نهادی اقتصادی داشته باشیم باید یک بازیگر اصلی در اقتصاد جهانی شویم. ما با این میزان تولید ناخالص داخلی در عرصه جهانی نمی توانیم بازیگر اصلی باشیم؛ مگر اینکه بازار خود را بزرگ کنیم.

وی ادامه داد: ایران ۷۰۰ میلیونی با این نگاه است که ما ابعاد بازار تحت نفوذ بازار ایران به علت موقعیت دانشی و فناورانه که جوانان ایران و موقعیت ژئو استراتزیک که ایران دارد، سر چهار راه ها است و می تواند دیگران را به خود وابسته کند.  روابطی که مثلا با پاکستان و عراق و  آذربایجان است برای آن است که اول باید با کشورهای همسایه رابطه تولید مشترک ایجاد کنیم. چرا که فرهنگ و اقتصاد مشترک داریم.

قاضی زاده هاشمی افزود: در پاکستان برای آن که امنیت داشته باشیم باید با افرادی که همانجا هستند ارتباط داشته باشیم تا امنیت را خودشان ایجاد کنند. یا در مناطق کردستان عراق اگر ارتباط درستی داشته باشیم اتفاقات خوبی میگیریم. باید با ایجاد نشان های مشترک اقتصادی اقدامات خود را انجام دهیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: روابطی که شهید رئیسی در رابطه با پاکستان دارد و که خود را سریع به آنجا رساندند یا آذربایجان و عراق ما باید اول با کشورهای همسایه روابط قدرتمند پیدا کنیم آنهایی که به لحاظ تاریخی با ما در ارتباط بودند، فرهنگ و اقتصاد مشترک دارند. ما باید سمت ایجاد زنجیره های ارزش مشترک برویم. در دنیا بسیاری از صنایع به صورت بین اللملی و مشترک ساخته نمی شود. باید بازار را بزرگتر تعریف کنیم. ما چون قدرت مدیریت مالی داریم و فناوری در اختیار ما هست و ارتباط بین کشورها را می توانیم برقرار کنیم، نقطه کانونی می‌شویم.

وی ادامه داد:  در پاکستان برای امنیت مرزها باید با طوایف بلوچستان پاکستان منافع مشترک اقتصادی پیدا کنیم تا آنها امنیت ما را حفظ کنیم همچنین در اقلیم کردستان عراق باید بزرگان کردستان این کشور منافع خود را در امنیت کردستان ایران بدانند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: وقتی منافع اقتصادی آنجا تعریف شده  باشد و ما در حوزه آموزش به آنها خدمات دهیم و از توانایی در حوزه سلامت مرکزی برای درمان بیماران آنجا ایجاد کنیم، آنها نمی گذارند از خاک آنها برای حمله به ایران استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: البته کار وسیع اجتماعی گسترده نیاز دارد. نمونه آن در مورد شهید شوشتری که فرمودید دو طرف مرز باید سازماندهی شود؛ ارتباطات با بازارچه ها، ایجاد شهرک های صنعتی و نشان مشترک اقتصادی مانند نشان خراسان که عقبه تمدنی دارد یک نشان مانند نشان خراسان تعریف کنیم که تمام حوزه نفوذ خراسان این نشان را داشته باشند و تبادلات اقتصادی در آن حوزه از تخفیف گمرکی برخوردار باشد.

قاضی زاده هاشمی درباره  موضوع تحریم ها گفت: تا وقتی که آمریکا قدرت مسلط جهان در عرصه های مختلف است یا یکی از قدرت های مسط است، راهبرد آنها نسبت به ما تغییر نمی کند.

وی ادامه داد: هر کسی فکر می‌کند با مذاکره می تواند راهبرد آنها (آمریکایی‌ها) را تغییر دهد؛ متوهم است؛ این ممکن نیست الا اینکه ما برده آنها شویم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در عرصه میدان گاهی به قدرت حاج قاسم نیاز داشتند و بار ها از او کمک گرفتند. ما باید کاری کنیم که در روابط بین المللی آن ها به ما نیازمند شوند. ما باید مقتدر باشیم و قدرتمند بمانیم.

وی اضافه کرد: دیپلماسی بر اساس قدرت و داد و ستدی که منافع ملی را در آن ذبح نکردیم. این درست است ایران اسلامی آن قدر قدرت بازدارندگی دارد که خصوصا با کشور های همسایه خود وارد ایجاد تنش نشود. ما باید با همسایه های خود روابط سازنده ایجاد کنیم و کاری کنیم که اقتصاد منطقه در هم تنیده شود و این تحریم را خنثی می کند.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: ایران اسلامی همیشه رهبر منطقه بوده است و هیچ کشوری نمی تواند با این رهبر رقابت کند و باید ایفای نقش خود را به درستی بنگریم و اجرایی کنیم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: در حوزه محیط اطراف ما به عنوان رهبر باید محیط را آرام کنیم؛ یک شعار داریم می گوییم با دوستان مرورت با دشمنان مدارا. ایران اسلامی  اینقدر قدرت بازدارندگی دارد که وارد ایجاد تنش بخصوص کشورهای همسایه نشود. آنها هم تجربه کردند دنبال ترامپ رفتند ۵۷ کشور مانند عربستان، مصر و بحرین با امریکا پیمان جهانی  بستند سرشان به دیوار خورد و برگشتند ما باید روابط سازنده و اقتصادی با آنها برقرار کنیم.  

وی اضافه کرد: روش نفوذ صهیونیسم جهانی در کشورهای همسایه از طریق اقتصاد است؛ یک پیمانی به نام کویز ذیل کم دیوید بین مصر و اسرائیل بسته شده که گفته هر شرکت مصری اسرائیلی که ۱۳ یا ۱۴ درصد سهام او اسرائیلی باشد ما چنین امتیازاتی در اقتصاد جهانی به او می دهیم؛ اینگونه اقتصاد مصر را در دست گرفته اند و مصر را مهار کرده اند. آنها دنبال نیت باطل خود هستند ما باید کاری کنیم که اقتصاد منطقه در هم تنیده شود؛ اینگونه تحریرم خنثی می شود و دست بالاتر به ایران اسلامی می دهد.

قاضی زاده هاشمی گفت: ایران اسلامی در طول تاریخ رهبر منطقه بوده و رهبر منطقه تمدنی است و هیچ کشوری نمی تواند با ما رقابت کند خدا ما را به لحاظ عقبه تمدنی، جایگاه ژئو پلتیک و ژئو استراتژیک قرار داده است و این برجستگی در ملت ایران هست؛ نباید این ایفای نقش را به درستی انجام دهیم و خودمان را ضعیف نشان ندهیم.

در ادامه، فواد ایزدی دیگر کارشناس روابط بین الملل در این میزگرد اظهار داشت: در دولت های آقای رفسنجانی و خاتمی نگاه ها به آمریکا بود و قصد با ایجاد رابطه با آن ها بود و در دولت خاتمی به ما گفتند که ایران محور شرارت است؛ در دولت آقای احمدی نژاد هم پروژه رابطه ما به شکست خورد؛ در دولت آقای روحانی نیز هشت سال کشور معطل میوه و گلابی برجام بود و فراموش نمی کنیم چه شکستی را در آن سال ها تجربه کردیم اما این مشخص است مشکل طرف آمریکایی است و ما به همه تعهدات خود عملی می کنیم. سوال آن است که از داستان ایران و آمریکا چه درسی گرفتید و بر اساس آن چه اقدامی می خواهید انجام دهید؟

عده‌ای برای تکیه زدن به قدرت، بحران می‌آفرینند

قاضی زاده هاشمی پاسخ داد: این موضوع دو روی سکه دارد. طرفی ما هستیم و طرفی هم آمریکایی ها قرار دارند. از ابتدای انقلاب عده ای ایجاد بحران می‌کنند و بعد خودشان آن را حل می‌کنند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: جریانی خودشان را دلیل حل مسئله می بینند و هیچ گاه هم نمی‌توانند کاری کنند. از اول انقلاب جریانی برای آن که بتواند در سکوی قدرت باشد بعضی موضوعات را در حوزه‌های مختلف  دنبال می کند. آنها با منافع انقلاب اسلامی و ما درگیر هستند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها ما را به عنوان قدرت پذیرفته اند و باید این جایگاه را حفظ کنیم و مذاکرات را نیز از طریق شخص ثالث حل کنیم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه آمریکا در حال افول است، توضیح داد: آمریکا ۴۷ درصد تولید ناخالص جهانی داشت اما اکنون این میزان به ۲۷درصد رسیده همچنین این کشور کارشان به این جا رسیده که ازگواتمالا سرباز اجیر می کند؛ البته حرفم این نیست که دشمن را کوچک نشان دهیم اما آنها می خواهند خود را در عرصه حفظ کنند و خود را گران بفروشند.

سید محمدکاظم سجاد پور کارشناس حوزه روابط بین‌الملل در این میزگرد گفت: چه مقدار و در چه حوزه هایی در سیاست خارجه می‌خواهید تغییر ایجاد کنید؟ چه چیز هایی را با تداوم در سیاست خارجه می دانید؟ چگونه می‌خواهید در خارج دولت و در داخل دولت اجماع ایجاد کنید؟

قاضی زاده هاشمی پاسخ داد: سیاست های اصلی ما در قانون اساسی درج شده است و مسئول تدوین این سیاست ها مشخص است و دولت مجری این سیاست‌ها است. اگر دولت ها به این سیاست باور نداشته باشند کاری میکنند که نشان دهند سیاست غلط است.

وی یادآور شد: در دولت های گذشته این را دیدیم و خدا را شکر آن دولت ها موفق نشدند. دولتی هوشمند است که اهل گفت و گو باشد، شهید امیرعبداللهیان با سیاست های وزارت امور خارجه قبل از خودش کاملا مخالف بود اما بدنه وزارت امور خارجه در دوران شهید امیرعبداللهیان کسانی بودند که عمدتا در دولت های قبل بودند ولی از ظرفیت آنها استفاده کرد؛ لذا از کارشناسی ونظردهی آنها خودش را محروم نکرد وقتی این اتفاق بیفتد، حتی مخالفان احساس همراهی می کنند.

آدم بدسابقه‌ای در انصراف از انتخابات هستم و سری قبل هم انصراف ندادم

ابراهیم متقی کارشناس حوزه روابط بین الملل در این میزگرد گفت: در دوره قبل، شما سیاست واضحی داشتید اما بعد از مناظرات کناره گیری کردید؛ آیا در این دوره تا پایان می‌مانید؟ موازنه در بین کاندیدا چگونه خواهد بود؟  

قاضی زاده هاشمی پاسخ داد: نگاهم درباره ورود به انتخابات کاملا دینی و بر اساس تکلیف بود و کسی که خود را اصلح نداند، شرعا حرام است نامزد انتخابات شود.

وی ادامه داد: کسی باید رئیس جمهور شود که واجد همه صفات باشد نه اینکه فقط در یک بخش برجسته باشد و نقطه ضعف روشنی نداشته باشد؛ اینکه ما هم فرزندان انقلابیم، یک امر مطلوب است؛ این رقابت بر اساس فاستقبوا الخیرات است و باید به خدا پناه ببریم که عاقبت مان جهنمی نشود و مثل شهید رئیسی ختم به شهادت شود.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر رأی نیاوردم، خدا را شکر می کنم؛ وظیفه ماست که روز بعد از انتخابات به هر نامزدی که رأی آورد، کمک کنیم.

وی اضافه کرد: کسانی که به لحاظ سیاسی به هم نزدیکترند، باید کار جبهه ای انجام دهند نمی خواهم بگویم که الزاما به معنای کنار کشیدن به نفع یک نفر است؛ معلوم نیست نتیجه کنار کشیدن همه به نفع یک نفر، رأی آوردن او باشد

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: بنده آدم بد سابقه‌ای در انصراف هستم و سری قبل هم انصراف ندادم.

در ادامه این میزگرد، فواد ایزدی کارشناس برنامه گفت: این درست است که افرادی در انتخابات از سیاست خارجی برای افزایش سبد رأی خود استفاده می‌کنند و در تمام دنیا هم این رویه وجود دارد. اینگونه القا شده است که تحریم ها برای کشور مشکل ساز است و مردم باید توجه کنند که چه کسی میتواند اینها را بردارد و اینگونه هم القا می‌کنند که فقط ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. می‌گفتند چک برجام را فقط ما می‌توانیم نقد کنیم. سوال من این است که چه باید کرد که این موضوع ریشه‌ای حل شود؟  

جمهوری اسلامی در قله اقتدار سیاست خارجی است

قاضی زاده هاشمی پاسخ داد: ما اقتصاد را به تحریم و نرخ دلار وابسته نکردیم؛ با شکست مذاکرات هیچ اتفاقی برای داخل کشور نیفتاد و مذاکرات جلو می‌رفت و با اینکه ۲۱۰ تحریم نفتی اضافه شد اما نفت ما به فروش میرفت.

وی ادامه داد: شهید رئیسی موفق شد آرامش کشور را حفظ کند، زمانی بود که تلویزیون مدام رفت و آمد عده ای را در وین نشان می‌داد و عده ای در حال قدم زدن در هتل و پیاده راه فلان بودند؛ ۱۰ برابر اینها شهید امیرعبداللهیان و آقای باقری با کشورهای مختلف رفت و آمد کردند و نتیجه هم داشت.

نامزد چهاردهمین انتابات ریاست جمهوری گفت: اکنون جمهوری اسلامی در قله اقتدار سیاست خارجی قرار دارد که باید اینها را دید و حفظ کرد. شعارم «برگشت به عقب، هرگز» است؛ آیا باید برگردیم به زمانی که وزیر خارجه ما مدت‌ها بنشیند در یک کشور خارجی تا بلکه طرف مذاکره کننده راضی به مذاکره شود؟ آیا حقمان است که به آن روزها و به عقب بازگردیم؟  

وی خاطرنشان کرد: تحریم واقعیتی است که در زندگی مردم اثر دارد، این را انکار نمی‌کنیم اما باید اعتیاد به تحریم را در دشمن از بین ببریم.

سجاد پور کارشناس برنامه ادامه داد: چه برنامه ای دارید که احساس مردم به موقعیت ایران در بین‌الملل افزایش یابد؟  

قاضی زاده هاشمی پاسخ داد: ابتدا باید رابطه مثبت با کشورهای همسایه ایجاد کنیم. سرمایه گذاری گسترده در فرهنگ جهانی باید داشته باشیم و بتوانیم فناوری های ایرانی را معرفی کنیم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ملت بزرگ ایران! اسم دولت من «دولت مردم و خانواده» است و هیچ آرمانی جز رشد وضعیت خانواده ایرانی نداریم. ما نزدیک قله هستیم و برگشت به پایین بی‌معناست.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: برخی نسخه بدلی به شما تجویز می‌کنند؛ کمک کنید با اعتماد و همت شما مسیر شهید رئیسی به پایان برسد. به جوانان اعتماد کنیم تا انشالله این جوانانی که برای شما جان دادند این ماموریت را به پایان برسانند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha