۰ نفر

اخباری از نشست محرمانه ژاپن و کره‌شمالی

۲۴ خرداد ۱۴۰۳، ۱۳:۵۴
کد خبر: 847476
اخباری از نشست محرمانه ژاپن و کره‌شمالی

به گزارش رسانه‌ها، مقام‌های ژاپن و کره‌شمالی در مغولستان دیداری محرمانه برگزار کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، روزنامه چاپ کره‌جنوبی موسوم به «جونگ‌آنگ ایلبو» (JoongAng Ilbo) گزارش داد که نشست مذکور با حضور یک سیاستمدار ژاپنی و سه مقام از جمله از اداره کل شناسایی کره‌شمالی که آژانس جمع‌آوری اطلاعات این کشور به شمار می‌رود، در اواسط ماه مه در نزدیکی «اولان‌باتور» پایتخت مغولستان برگزار شد.

طبق این گزارش، سه نفر نماینده پیونگ‌یانگ بودند و از آنها یکی از اداره کل شناسایی بود که سازمان جمع‌آوری اطلاعات کشور کره‌شمالی است.

هیچ تاییدیه رسمی از ۲ طرف وجود ندارد، با این حال یوشیماسا هایاشی، سخنگوی ارشد دولت ژاپن، گزارش رسانه‌ها را تایید کرد اما گفت که به دلیل ماهیت موضوع نمی‌تواند اظهارنظر کند.

امسال، توکیو حداقل سه بار به دنبال برگزاری نشستی در سطح سران بین رهبران ژاپن و کره‌شمالی بوده است اما پیونگ‌یانگ این پیشنهادها را رد کرده است.

در این گزارش ادعا شده که ۲ طرف قرار بود طی روزهای گذشته در منطقه خودمختار «مغولستان داخلی» متعلق به چین با یکدیگر دیدار کنند. در این گزارش آمده است: «معلوم نیست که آیا تماسی طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته است یا خیر.»

ژاپن و کره‌شمالی مسائل و اختلافات گسترده‌ای دارند. علاوه بر موضوع برنامه موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ، توکیو خواستار حل و فصل مساله ربایش شهروندان ژاپنی است.

به گزارش آناتولی، در سال ۲۰۰۲ کره‌شمالی اذعان کرد که مامورانی را برای ربودن ۱۳ ژاپنی در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ فرستاد و آنها را به خدمت واداشته و جاسوسان خود را به زبان و آداب و رسوم ژاپنی آموزش می‌دهد؛ این مساله از آن زمان به عنوان یک موضوع اصلی در ژاپن باقی مانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha