۰ نفر

دلایل رد صلاحیت لاریجانی

۲۲ خرداد ۱۴۰۳، ۱۲:۴۲
کد خبر: 847017
دلایل رد صلاحیت لاریجانی

از بین ۸۰ نفر نامزد حضور در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تنها ۶ نفر تایید صلاحیت شدند؛ خبری که همراه با اسامی نامزدهای تایید صلاحیت‌ شده منتشر شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، از بین ۸۰ نفر نامزد حضور در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تنها ۶ نفر تایید صلاحیت شدند؛ خبری که همراه با اسامی نامزدهای تایید صلاحیت‌ شده منتشر شد. با این حال همچون دوره های قبلی، دلایل رد یا تایید صلاحیت‌ها مشخص نیست. فرصتی هم برای دفاع در مقابل ایرادات وارده برای ردصلاحیت‌شدگان فراهم نیست؛ روندی که در گذشته هم وجود داشته است.

صلاحیت علی لاریجانی طبق قرائت رسمی شورای نگهبان، برای دومین دور پیاپی در انتخابات ریاست‌ جمهوری، «احراز نشد».

لاریجانی یکی دو روز پیش از ردصلاحیتش در یک جلسه گفته بود مساله‌ای که شورای نگهبان در حال بررسی است «مدیر و مدبر» بودن اوست. به عبارت دیگر شورای نگهبان نسبت به مدیر و مدبر بودن لاریجانی شک و تردید داشته است؛ که البته الان او رد صلاحیت شده است و مشخص نیست دلیل رد این نکته بوده یا خیر. از سوی دیگر گفته شده بود که نهادهای نظارتی سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی، موارد و دلایلی که با استناد به آن لاریجانی در سال ۱۴۰۰ رد صلاحیت شده بود، را مردود اعلام کرده‌اند، نکته‌ای که روز گذشته در بیانیه او خطاب به مردم نیز به آن اشاره شده بود.

به زبانی ساده‌تر قاعدتا اگر مردود بودن دلایل سال ۱۴۰۰ از سوی یکی از نهادهای امنیتی برای شورای نگهبان محرز شده باشد، باید همانی که خود لاریجانی را گفته مدنظر قرار داد؛ «مدیر و مدبر» بودن.

علی مطهری نماینده ادوار مجلس نیز در این باره واکنش نشان داد : بنا بود شورای نگهبان ظلمی را که در حق آقای لاریجانی در انتخابات گذشته کرده بود به توصیه رهبر انقلاب جبران کند. به راستی با رد صلاحیت مجدد ایشان خوب جبران کرد! شنیدم گفته‌اند، چون ممکن است راه روحانی را ادامه دهد رد شده است. آیا تشخیص این مطلب به عهده مردم است یا شورای نگهبان؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha