۰ نفر

محمدباقر قالیباف کیست؟ + سوابق سیاسی و نظامی

۱۵ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰:۲۷
کد خبر: 845715
محمدباقر قالیباف کیست؟ + سوابق سیاسی و نظامی

محمدباقر قالیباف کیست؟، قالیباف از فعالان سیاسی جناح اصولگرا است که به تازگی بعنوان رئیس مجلس انتخاب شده است. وی پس از شهادت ابراهیم رئیسی برای کاندید شدن در انتخابات 1403 اقدام نمود. در این مقاله به بررسی بیوگرافی قالیباف خواهیم پرداخت.

اقتصادآنلاین – مهسا زرگری؛ محمدباقر قالیباف متولد اول شهریور 1340 در طرقبه مشهد، در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پدر وی از کسبه مشهد بود و قالیباف از کودکی در کنار تحصیل به فعالیت های شغلی نیز می‌پرداخت.

قالیباف از فعالان سیاسی جناح اصولگرا است و سوابق متعددی در مناصب مختلف دارد، از جمله فرماندهی نیروی انتظامی، فرماندهی قرارگاه سازندگی و نیروی هوایی سپاه پاسداران، شهرداری تهران و ریاست مجلس شورای اسلامی.

آغاز فعالیت های سیاسی محمد باقر قالیباف

قالیباف فعالیت سیاسی و اجتماعی خود را از سن 16 سالگی با حضور در کلاس های برخی چهره های سیاسی و مذهبی در مساجد بزرگ مشهد آغاز کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در آغاز جنگ تحمیلی، وی در 18 سالگی راهی جبهه شد و در سال 1361 به ترتیب فرمانده تیپ امام رضا (ع) و سپس فرمانده لشکر 5 نصر خراسان شد.

پس از پایان دوران دفاع مقدس، او فرمانده لشکر ۲۵ کربلا بود و در سال ۱۳۷۳ به فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا منصوب شد.

در کنار این فعالیت‌ها، تحصیلات تکمیلی خود را ادامه داد و موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته جغرافیای سیاسی از دانشگاه تهران شد.

در سال ۱۳۷۶، مقام معظم رهبری او را به فرماندهی نیروی هوایی سپاه منصوب کرد. پس از این انتصاب، دوره‌های فشرده خلبانی را در ایران و فرانسه گذراند. همچنین در این دوره در کنکور دکترا شرکت کرد و در دانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شد. در سال ۱۳۸۰ از پایان‌نامه خود با عنوان "بررسی سیر تکوین نهادهای محلی ایران در دوره معاصر" دفاع کرد و سپس به عنوان عضو هیئت‌علمی رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و استادیار دانشگاه تربیت مدرس به تدریس مشغول شد.

در سال ۱۳۷۹، با حکم مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده نیروی انتظامی منصوب شد و در سال ۱۳۸۱، سیدمحمد خاتمی او را به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب کرد.

در سال ۱۳۸۴، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد و در شهریور همان سال به عنوان شهردار تهران انتخاب شد. در سال ۱۳۸۸ نیز در این سمت ابقا شد.

قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ شرکت کرد و در جایگاه دوم قرار گرفت. در ۱۷ شهریور همان سال برای بار سوم به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ نیز قالیباف یکی از کاندیداها بود که در هفته منتهی به انتخابات به نفع سیدابراهیم رئیسی انصراف داد.

او از خرداد ماه ۱۳۹۹ به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت و به عنوان ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی این مسئولیت را برعهده گرفت.

پس از برگزاری دومین جلسه از دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح روز سه شنبه ۸ خرداد 1403 با دستور کار انتخاب اعضای هیئت رئیسه آغاز شد.

برای کرسی ریاست مجلس، آقایان محمدباقر قالیباف و منوچهر متکی از حوزه انتخابیه تهران و مجتبی ذوالنوری از حوزه انتخابیه قم نامزد شده بودند که قالیباف برای یک سال به ریاست مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. قالیباف پیش از این نیز به مدت ۴ سال ریاست مجلس یازدهم را برعهده داشت.

ازدواج و همسر محمدباقر قالیباف

محمدباقر قالیباف در سن ۲۲ سالگی ازدواج کرد و به جمع متأهلین پیوست. همسر او، خانم زهرا سادات مشیرالاستخاره، از همسایگان خانه پدری قالیباف بود و از همین طریق با یکدیگر آشنا شدند و ازدواج کردند.

قالیباف و همسرش سه فرزند دارند: دو پسر به نام‌های الیاس و اسحاق، و یک دختر به نام مریم.

همسر محمدباقر قالیباف کیست؟

برای آشنایی بیشتر با بیوگرافی خانم زهرا مشیرالاستخاره، همسر محمدباقر قالیباف، باید گفت که ایشان در ۸ فروردین سال ۱۳۴۰ در طرقبه خراسان به دنیا آمدند و دو سال از همسرشان کوچکتر هستند. زهرا مشیر دارای مدرک دکترا در رشته جامعه‌شناسی فرهنگی است و در حال حاضر به عنوان استادیار در دانشگاه فعالیت می‌کند.

الیاس قالیباف پسر ارشد محمد باقر قالیباف

در مورد فرزندان آقای قالیباف تصاویر و اطلاعات چندان زیادی در دسترس نیست ولی نسبت به دو فرزند دیگر ایشان، الیاس فرزند اول خانواده در فضای مجازی فعال‌تر است و عکس‌هایی از خود در کنار پدر و دخترانش منتشر کرده که در ادامه مشاهده می‌کنید.

محمدباقر قالیباف کیست؟

الیاس قالیباف فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی بوده و گفته می‌شود شغل پسر قالیباف مربوط به حوزه مطبوعات است. پسر بزرگ محمد باقر قالیباف چند سال پیش ازدواج کرده و در حال حاضر 2 فرزند دختر دارد.

مسئولیت‌ها ی محمدباقر قالیباف پس از انقلاب اسلامی

محمدباقر قالیباف نخستین فعالیت‌های سیاسی خود را در دوران نوجوانی و با اوج‌گیری انقلاب اسلامی آغاز کرد. او در آن زمان در مشهد، پای سخنرانی‌های آیت‌الله خامنه‌ای و شیخ علی تهرانی می‌نشست. با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز برخی تحرکات در نقاط مختلف کشور همچون کردستان، در سن ۱۸ سالگی به بسیج پیوست و به این مناطق اعزام شد. اما با شروع جنگ تحمیلی، به سپاه پاسداران پیوست و به جبهه‌های جنوب غرب اعزام شد. او در سال ۱۳۶۱ فرمانده تیپ امام رضا (ع) و پس از یک سال فرمانده لشکر ۵ نصر خراسان شد. بعد از پایان جنگ ایران و عراق، قالیباف فرمانده قرارگاه نجف شد و سپس به جانشینی نیروی مقاومت بسیج منصوب گردید.

۱۳۷۳: فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا.

۱۳۷۶: با حکم مقام معظم رهبری، به فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. در این زمان، دوره‌های خلبانی را گذراند و مدرک خلبانی هواپیمای ایرباس را از فرانسه دریافت کرد.

۱۳۷۹: مجدداً با حکم مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده نیروی انتظامی منصوب شد.

۱۳۸۱: توسط سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

۱۳۸۴: پس از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری، با رای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد و در سال ۱۳۸۸ نیز مجدداً با حکم این شورا در سمت خود ابقا شد.

۱۳۹۲: پس از حضور ناموفق در انتخابات ریاست جمهوری، برای بار سوم به عنوان شهردار تهران انتخاب گردید.

۱۳۹۶: در انتخابات ریاست جمهوری، به نفع سیدابراهیم رئیسی انصراف داد.

۱۳۹۹: به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت و به عنوان ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی این مسئولیت را برعهده گرفت. وی به تازگی بعنوان رئیس مجلس دوازدهم برگزیده شد.

محمدباقر قالیباف کیست؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha