۰ نفر

تورم مواد غذایی و ضربه به مردم اروپا

۸ خرداد ۱۴۰۳، ۱۷:۴۷
کد خبر: 844647
تورم مواد غذایی و ضربه به مردم اروپا

قیمت بسیاری از اقلام غذایی مانند روغن زیتون، کنسرو لوبیا و شکر در اروپا و دیگر نقاط جهان به علت شرایط نامساعد جوی، نگرانی‌های مربوط به وقوع درگیری‌های نظامی و تورم جهانی به شدت شاهد افزایش بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از یورونیوز، قیمت بسیاری از اقلام غذایی مانند روغن زیتون، کنسرو لوبیا و شکر در اروپا و دیگر نقاط جهان به علت شرایط نامساعد جوی، نگرانی‌های مربوط به وقوع درگیری‌های نظامی و تورم جهانی به شدت شاهد افزایش بوده است.

بر اساس مطالعه پایگاه اینترنتیBravoVoucher.co.uk که با استفاده از داده‌های دفتر آمار ملی بریتانیا (ONS) انجام شد، قیمت روغن زیتون بین مارس 2019 تا مارس 2024 به میزان 113.8 درصد افزایش یافته است. جهش مشابهی برای قیمت محصولاتی مانند کنسرو لوبیا و قند نیز رخ داده است.

مردم بریتانیا و سایر بخش‌های اروپا به شدت از افزایش هزینه‌های زندگی آسیب دیده‌اند، حتی کشورهایی مانند زیمبابوه، آرژانتین، ونزوئلا، هائیتی و لبنان نیز شاهد افزایش شدید هزینه‌های خانوارها بوده‌اند.

طبق این مطالعه، بطری‌های آب معدنی 500 میلی لیتری تا 1 لیتری از حدود 3.76 پوند (4.41 یورو) به طور متوسط در مارس 2019 به حدود 8.04 پوند در مارس 2024 افزایش یافته است.

این عمدتا به دلیل مشکلات زنجیره تامین در سراسر جهان رخ داده است، به ویژه پس از درگیری اسرائیل و حماس، که از اکتبر 2023 آغاز شد.

رویدادهایی مانند این درگیری و حملات حوثی‌ها در دریای سرخ به کشتی‌های باری و تجاری که از دریای سرخ و کانال سوئز عبور می‌کردند نیز منجر به قیمت‌های بالاتر برای توزیع کالاها شده است.

این در حالی است که تولید روغن زیتون در کشورهای تولید کننده این محصول مانند اسپانیا، ایتالیا و یونان به دلیل خشکسالی شدید و سیل با مشکل مواجه شده است.

یک گزینه برای وعده غذایی که زمانی ارزان و مقوی بود، کنسرو لوبیا است که 70.5 درصد نسبت به سال 2019 افزایش یافته و از 61 پنی به 1.04 پوند به ازای یک قوطی رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha