۰ نفر

مخالفت آلمان با استفاده از دارایی‌های روسیه به نفع اوکراین

۲ خرداد ۱۴۰۳، ۲۳:۵۵
کد خبر: 843543
مخالفت آلمان با استفاده از دارایی‌های روسیه به نفع اوکراین

دولت فدرال آلمان با طرح آمریکا برای استفاده از دارایی‌های بلوکه شده روسیه برای حمایت مالی از اوکراین مخالفت کرده و تنها با استفاده از سود این دارایی‌ها برای این منظور موافقت کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس شاو" آلمان، دولت فدرال آلمان با احتیاط به طرح ابتکاری آمریکا برای استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه برای اوکراین واکنش نشان داد. استفن هبستریت، سخنگوی دولت آلمان در این باره گفت: "موضع ما همچنان پابرجاست و در اینجا موضوع درآمد حاصل از دارایی های مسدود شده است. موضوع مربوط به خود دارایی ها نیست.

سخنگوی وزارت دارایی آلمان نیز گفته است که عواید این دارایی ها به مصرف خواهد رسید . بر این اساس این بدان معناست که اصول اساسی حقوق بین‌الملل مانند مصونیت دولت‌ها حفظ می‌شود.

دلیل این موضع گیری آلمان این است که وزرای دارایی هفت کشور صنعتی غربی (G7) می خواهند در نشست جمعه و شنبه خود در ایتالیا به دنبال راه هایی برای تامین مالی بلندمدت اوکراین باشند.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که می خواهد دارایی های مسدود شده روسیه را به طور کامل مصادره کند یا حداقل از آنها به عنوان تضمین برای اوراق بهادار یا وام استفاده کند. از زمان آغاز جنگ، در مجموع حدود 300 میلیارد دلار دارایی روسیه از طرف این کشورهای غربی مسدود شده است.

دولت بلژیک البته روز سه شنبه اعلام کرد: کشورهای اتحادیه اروپا طرحی را برای استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه در کشورهای عضو این اتحادیه، برای تقویت قوای نظامی اوکراین تصویب کرده‌اند.

بر اساس این توافق، 90 درصد از این درآمدها به صندوقی که اتحادیه اروپا برای کمک نظامی به اوکراین در برابر تهاجم روسیه ایجاد کرده بود اختصاص می‌یابد و 10 درصد دیگر آن نیز به برای حمایت‌های دیگر از کی‌یف در نظر گرفته خواهد شد.

انتظار می‌رود این دارایی‌ها تا سال 2027 حدود 15 تا 20 میلیارد یورو سود به همراه داشته باشد. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که احتمالا اوکراین اولین قسط خود از سود دارایی‌های روسیه را در ماه ژوئیه دریافت کند.

روسیه پیشتر کشورهای غربی را تهدید کرد که در صورت دست زدن به این دارایی‌ها، با پاسخ شدید و چالش‌های حقوقی بی‌پایان مواجه خواهند داشت.

گروه هفت بلافاصله پس از حمله مسکو به اوکراین در سال 2022، حدود 300 میلیارد دلار دارایی‌های روسیه را مسدود کرد. از آن زمان، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای گروه هفت بارها درباره چگونگی و استفاده از این بودجه برای کمک به اوکراین صحبت کرده‌اند.

آمریکا پیش‌تر هم به کشورهای اروپایی توصیه کرده بود که تمام دارایی‌های روسیه را مصادره کنند، اما اتحادیه اروپا با اشاره با خطرات چنین اقدامی برای یورو و عواقب قانونی گسترده آن، با این پیشنهاد مخالفت کرده بود.

اسکای نیوز روز سه شنبه گزارش داد، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا گفته است این احتمال وجود دارد که کشورهای عضو گروه هفت با استفاده از دارایی‌های توقیف شده روسیه، تا سقف 50 میلیارد دلار به اوکراین کمک کنند.

وزیر خزانه داری آمریکا گفت: به اعتقاد من اعضای گروه هفت باید در یک جبهه متحد نشان دهند که می‌توانیم منابع قابل توجهی برای حمایت از اوکراین در چند سال آینده تامین کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha