۰ نفر

«اقتصاد آنلاین» گزارش می دهد؛

دخالت دولت در بازار اجاره مسکن/ با تورم ۴۰ درصد اجاره بها کنترل نمی شود

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۳:۴۴
کد خبر: 842516
دخالت دولت در بازار اجاره مسکن/ با تورم ۴۰ درصد اجاره بها کنترل نمی شود

ورود و دخالت دولت برای تعیین سقف اجاره‌بها را اگر چه باید نوعی حرکت رو به جلو به لحاظ قانونی شدن این اقدام دانست؛ اما کارشناسان معتقد هستند که این اقدام در تورم بالای ۳۰ تا ۴۰ درصد یک شواف و یک اقدامی غیر قابل اجرا است.

به گزارش خبرنگار «اقتصاد آنلاین»؛ هفته گذشته مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ابلاغ قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره‌بها، اعلام کرد:‌ دولت برای اولین‌بار می‌تواند سقف اجاره‌بها تعیین کند. به‌عنوان مثال اگر در استانی تورم بیش از ۳۰ درصد باشد، شورای مسکن می‌تواند ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تورم نسبت به تعیین سقف اقدام کند.

تعیین سقف اجاره بها اگر چه در دوره ای که کرونا به اوج خود رسیده بود توسط شورای عالی مسکن صورت می گرفت اما این بار با تصویب این اقدام توسط مجلس شورای اسلامی و قانونی شدن آن، موضوع ورود و دخالت دولت در بازار مسکن متفاوت از سال های قبل به خصوص در دو سال ابتدایی همه گیری کرونا است.

وزیر راه و شهرسازی معتقد است که این قانون دست دولت را برای مداخله در بازار باز می‌کند که در پی آن می‌توانیم شاهد بازاری آرام‌تری برای مسکن اجاره‌ای در سال جاری باشیم. نظام‌مندتر کردن مداخله‌گران بازار مسکن و اجاره هم در این زمینه صورت خواهد گرفت.

اکثر کارشناسان مسکن معتقد هستند که ورود و دخالت دولت در بازار مسکن از سال دهه ۷۰ مطرح شد و هیچگاه قابلیت اجرا و موفقیت پیدا نکرد اما به نظر می رسد این بار دولت درصدد است تا به هر شکل ممکن دخالت خود را در بازار مسکن اجرایی و اثبات کند.

دخالت دولت در بازار اجاره مسکن/ کارشناس مسکن: با تورم ۴۰ درصد اجاره بها کنترل نمی شود

محمد رضا فرهادی پور کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در پاسخ به این پرسش که آیا دخالت دولت می تواند در بازار اجاره مسکن مثبت و امکان پذیر باشد؟ گفت: اگر بخواهیم در مورد این اقدام جدید دولت و مصوبه مجلس مبنی بر ابلاغ قانون ساماندهی بازار مسکن اظهار نظر کنیم باید اذعان کرد که مداخله قیمتی در بازار مسکن و اجاره بها عملا ممکن نیست و فقط در حد یک شعار و حرفی است که زده شده است.

اجرا شدن قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها دشوار است

او ادامه داد: اجرا شدن قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها دشوار است. چرا که دولت نه امکان کنترل مالک را دارد و نه اینکه می تواند تورم را کنترل و کاهش دهد. وقتی تورم قابل کنترل نیست چطور می توان انتظار داشت که اجاره بها را کنترل کرد و به مالک تاکید کرد که نباید اجاره بهای مسکن بیشتر از مثلا ۲۵ درصد و یا ۳۰ درصد افزایش نیابد.

لنگر ذهنی بسیاری از افراد در بازار اجاره و تعیین نرخ برای اجاره ملک، همانا نرخ ارز و نرخ تورم است

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه در این روزهای تورمی، اجاره ملک به نوعی منبع درآمد و تامین مالی عده ای از افراد است تاکید کرد: لنگر ذهنی بسیاری از افراد در بازار اجاره و تعیین نرخ برای اجاره ملک، همانا نرخ ارز و نرخ تورم است. زمانی که از مالک و یا یک مشاور املاک پرسیده می شود ملاک افزایش و تعیین نرخ اجاره بها چیست؟ به راحتی آن را به دو موضوع نرخ ارز و نرخ تورم مرتبط می کند. البته شاید برخی از مالکان به هیچ وجه سالانه اجاره بها را افزایش ندهند و یا خیلی اندک نرخ اجاره بها را بالا ببرند. اما روی سخن ما به سمت آنهایی است که با بررسی این دو موضوع(تورم و ارز) نرخ اجاره را تعیین می کنند.

فرهادی پور خاطر نشان کرد: حال اگر دولت بخواهد بر روی تعیین سقف اجاره بها اصرار زیادی هم داشته باشد قطعا مالکانی که مخالف این عدد تعیین شده باشند به راحتی مستاجران خود را تغییر می دهند و اگر هم مقاومتی شود با تنظیم یک شکایت در دفاتر شورای حل اختلاف می تواند مستاجر خود را تغییر دهد.

وقتی تورم بالای ۴۰ درصد است چگونه می توان برای مالک تعیین سقف با ۲۵ درصد را قانونی کرد؟

او ادامه داد: پس باید تاکید کرد که این قانون جدید قابلیت اجرا ندارد. در یک ساز و کاری این قوانین قابلیت اجرا پیدا می کند که انتظارات تورمی نداشته باشیم و از سوی دیگر تورم تک رقمی باشد. وقتی تورم بالای ۴۰ درصد است چگونه می توان برای مالک تعیین سقف با ۲۵ درصد را قانونی کرد؟ متاسفانه در اذهان عمومی تورم ۲۵ درصد به بالا در ابتدای هر سال حک شده است و کاری هم نمی توان کرد.

او تصریح کرد: در سال ۱۹۷۵ میلادی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به دلیل اعتباری که بانک مرکزی آن کشورها داشت، وقتی اعلام شد تورم را کنترل خواهیم کرد مردم و عموم پذیرفتند که تورم کنترل خواهد شد. این پذیرش ذهنی به دلیل این بود که می دانستند بانک مرکزی آن کشورها قابلیت اعتبار دارد. اما در ایران آیا عموم مردم می پذیرند که بانک مرکزی می تواند تورم را کنترل کند؟

فرهادی پور با اشاره به اینکه مداخله دولت در بازار مسکن و اجاره بها اثرات منفی دارد در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد بهترین راهکار برای کنترل بازار مسکن و اجاره بها همانا کاهش نرخ تورم است؟ گفت: دولت نباید در بازار مسکن دخالت کند بلکه باید ابتدا تورم را کنترل کند. اگر تورم تک رقمی باشد آیا مالک و مشاوران املاک می توانند نرخ اجاره بها را ۳۰ درصد افزایش دهند؟ پس اولین اقدام کنترل تورم عمومی و از بین بردن انتظارات تورمی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  0 0
  قانون که شده، دستور هم که صادر بشه، اقتصاد مسکن باید فرمان رو اجرا کنه!
 • US ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  0 0
  اجاره اجباری در نهایت به ضرر ساخت و ساز و مستاجرین تمام می شود
 • IR ۰۶:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
  0 0
  دلالان و سازندگان مسکن باید طابع دولت باشند. دولت برای کنترول مسکن از طرح (۹۹)سال استفاده کند. وجلوی خرید و فروش آپارتمان گرفته شود.
 • سلام IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
  0 0
  کاملا صحیح است
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
  0 0
  به صاحب خونه گفتم چه خبره ، مملکت دولت داره میدم دولت پدرتو در بیاره ، بهم گفت دولت دولت نکن من اگه میخواستم طبق آمار افزایشی دولت جونت اجاره رو اضافه کنم الان اعانه نشین بودی!
 • ایرانی IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
  0 0
  در یک سال گذشته حتی حتی قیمت ماسه صد درصد گران شده چطوری می خواهید قیمت دستوری اجاره خانه هارا بدهید شرافتا در یک سال یک خانه نود متری یکصد میلیون استهلاک بر نمی دارد فقط پول ایزوگام و نقاشی وغیره را را حساب کنید
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
  0 0
  با سلام ؛ با نگاهی به نتایج دخالت مستقیم دولت ها در نرخ گذاری مسکن و اجاره آن مشخص می شود هرگاه تورم کنترل شود قیمت ها نیز به طور خودکار متعادل می شود. ضمن این که سرمایه گذار بخش مسکن مانند دیگر بخش ها در صورت پوشش دادن تورم تمایل به ادامه این کار دارد. امید است دولت با حرکت به سمت تورم تک رمی سبب متعادل شدن نرخ ها شود. با سپاس