۰ نفر

زمینه سازی برای سرقت نفت و گاز غزه

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۶:۲۸
کد خبر: 837684
زمینه سازی برای سرقت نفت و گاز غزه

زمینه سازی های هفته های اخیر رژیم صهیونیستی برای آغاز عملیات اکتشافی منابع انرژی در سواحل نوار غزه نشان می دهد یکی از اهداف اصلی جنگ در این منطقه، غارت منابع گازی ساحل غزه بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  تسنیم،  درحالیکه نزدیک به 7 ماه از جنگ اسرائیل با گروه‌های مقاومت در نوار غزه می‌گذرد و همه نگاه‌ها به موضوعات حیاتی و استراتژیک از جمله، پایان جنگ، وضعیت اداره غزه پس از جنگ، ویرانی گسترده غزه و روند بازسازی و نیاز شدید اهالی غزه به کمک‌های بشردوستانه و غذا دوخته شده، وب‌سایت عرب نیوز از طمع‌ورزی رژیم صهیونیستی نسبت به منابع گازی موجود در سواحل غزه خبر داده است.

در همین راستا این وب‌سایت اعلام کرده تل آویو تا کنون، 12 مجوز برای اکتشاف گاز در سواحل غزه به شش شرکت داخلی و خارجی اعطا کرده است. از جمله شرکت‌های دریافت کننده مجوز برای اکتشاف گاز در غزه می‌توان به شرکت انرژی ایتالیایی انی، بریتیش پترولیوم انگلیس، دانا پترولیوم و یک شرکت تابعه شرکت ملی نفت کره جنوبی - و شرکت اسرائیلی ریشیو پترولیوم اشاره کرد.

ماجرا از جایی آغاز شد که در اواخر ماه اکتبر 2023 (نیمه اول آبان 1402) یعنی تنها سه هفته پس از آغاز عملیات طوفان الاقصی و یورش رژیم صهیونیستی به نوار غزه،  وزارت انرژی رژیم صهیونیستی از اعطای امتیازات جدیدی برای عملیات اکتشافی به برخی شرکت‎ها خبر داد که طبق قوانین بین المللی در محدود مرزهای دریایی فلسطین در اطراف نوار غزه قرار داشتند.

مناطقی که تا کنون کابینه اسرائیل درباره آنها اقدام به اعطای مجوز اکتشاف به شرکت‌های گازی کرده عبارتند از منطقه موسوم به  G، در مجاورت سواحل غزه، که 62 درصد آن در داخل مرزهای دریایی فلسطین قرار دارد، و منطقه H و E، که به ترتیب 73 درصد و پنج درصد آن در داخل مرزهای دریایی فلسطین قرار دارند. البته باید تأکید کرد که این منطقه‌بندی طبق توافقات بین المللی اسلوی 1 و 2 و مادرید انجام شده و در حقیقت سایر میدان های گازی که رژیم صهیونیستی اقدام به بهره برداری از آن می کند نیز متعلق به فلسطینیان است.

میریام اعظم، مشاور بین‌المللی  در مرکز حقوقی عدالت در این بار می گوید: «این واقعیت که اسرائیل با اعطای این مجوزها به کار خود ادامه می‌دهد، نشان دهنده بی‌توجهی کامل به قوانین بین‌المللی است.»

رژیم صهیونیستی هیچ حقی برای صدور مجوز در سواحل فلسطینی ندارد و این حق صرفاً در اختیار ملت فلسطین است. اما اشغالگران که پس از حمله زمینی به غزه در بسیاری از مناطق غزه حضور نظامی دارند، اهالی غزه را از دسترسی به منابع خود محروم کرده اند. رژیم صهیونیستی حتی توافقات مندرج در توافق سازشکارانه اسلو که منطقه‌ای به وسعت 20 مایل دریایی برای غزه درنظر گرفته را نیز زیر پا گذاشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha