۱ نفر

اقتصاد آنلاین منتشر کرد؛

جزییات نامه نگاری صنعتی ها با مجلس/ تجارت ایران را به 3 روز در هفته با دنیا محدود نکنید

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۰:۵۸
کد خبر: 837620
جزییات نامه نگاری صنعتی ها با مجلس/ تجارت ایران را به 3 روز در هفته با دنیا محدود نکنید

اضافه شدن دومین روز تعطیل به تقویم کشور به دغدغه تولیدکنندگان بدل شده‌است؛ چرا که کل دنیا در روزهای شنبه و یک شنبه تعطیل هستند و اگر تعطیلی کشور ما ۵شنبه اعلام شود عملا تنها ۳ روز امکان تعامل با دنیا وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، موضوع انتخاب روزهای پنجشنبه و جمعه به عنوان تعطیلات پایان هفته در ایران صدای فعالان اقتصادی و تجار را درآورده است. حالا دیگر کمتر کشوری در دنیا، تعطیلات خود را در دو روز غیر از شنبه و یکشنبه قرار داده است و حتی کشورهای مسلمان نیز به دلیل به جا آوردن آداب و مناسک روز جمعه، تعطیلی شنبه را به جمعه اضافه کرده اند تا با دنیا همخوانی بیشتری داشته باشند. 

بر همین اساس علاوه بر واکنش هایی که طی روزهای گذشته از سوی اتاق های بازرگانی، کنفدراسیون صادرات ایران و فعالان اقتصادی در حرفه های مختلف نسبت به تصمیم کمیسیون اجتماعی مجلس منتشر شده است، اکنون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در نامه‌ای سرگشاده به مجلس شورا اسلامی، خواستار بررسی بیشتر شرایط فوق شدند. اقتصاد آنلاین متن کامل این نامه را منتشر کرد:

نمایندگان معزّز مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛

به استحضار عالی شما عزیزان و بزرگواران می رساند با توجه به اینکه لایحه افزایش تعطیلات رسمی هفتگی کشور به دو روز در هفته، در شرف رسیدگی و بررسی و اتخاذ تصمیم توسط آن مجلس محترم می باشد، با توجه به اخبار منتشره مبنی بر اینکه احتمال دارد روز پنج شنبه به عنوا ن روز دوم تعطیلی هفتگی به تقویم کشور افزوده شود، بر خود لازم می دانیم همانطور که قبلا اعلام نموده ایم، یادآور شویم که با توجه به تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه در غالب کشورهای جهان، فعالان اقتصادی ایرانی که در بازارهای جهانی حضور دارند، ناچار خواهند شد فقط از ظرفیت سه روز کاری استفاده نموده و به کار و فعالیت اقتصادی بین المللی بپردازند. ولی چنانچه تعطیلات دو روزه شامل روزهای جمعه و شنبه پیش بینی شود، تعداد روزهای مشترک کاری کشور عزیزمان ایران با بازارهای جهانی به جای سه روز، چهار روز خواهد شد و این یک روز به تنهایی ۲۵ درصد به فرصت و امکان فعالیت اقتصادی بین المللی خواهد افزود و تحقق منافع اقتصادی ملی را به میزان بهتر و قابل قبول تری فراهم خواهد ساخت و در صورت خلاف آن ۲۵ درصد بیشتر فرصت کار و رقابت را از دست خواهیم داد.

بنابراین استدعا داریم در اتخاذ تصمیم در این خصوص، با لحاظ نمودن منافع ملی و توجه به اینکه حصول حمایت و جهش تولید و لازمه آن که سهولت و رونق تجارت بین المللی است، ایجاب می نماید که هم تسهیل لازم فراهم آید و هم این که مشکلات جدیدی بر سر راه بخش تولید ایجاد نگردد، از تعطیل نمودن یک روز کاری مفید اجتناب ورزیده و چنانچه اراده قطعی مجلس شورای اسالمی بر افزایش تعطیلات به دو روز می باشد، تعطیلی روز جمعه و شنبه مالک قرار گیرد و از تعطیلی پنجشنبه به جای شنبه اجتناب شود.

از سوی دیگر لطفا توجه فرمایید که در قانون کار میزان ساعت کاری هفتگی 44 ساعت در هفته می باشد و چنانچه یک روز تعطیلی به ایام کاری اضافه گردد، ساعات کاری هفتگی 4 ساعت کاسته شده و به تبع آن مزد کارکنان و کارگران نیز ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

از توجه و امعان نظری که در سال موسوم به »جهش تولید و مشارکت مردم« برای حفظ توان تولیدی و تجاری کشور مبذول می فرمایید بسیار سپاسگزاریم.

جزییات نامه نگاری صنعتی ها با مجلس/ تجارت ایران را به 3 روز در هفته با دنیا محدود نکنید

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha