۰ نفر

اگر خودرو دارید بخوانید! / 10 روش تشخیص روغن موتور تقلبی و اصل

۳۰ فروردین ۱۴۰۳، ۲۰:۰۰
کد خبر: 837154
اگر خودرو دارید بخوانید! / 10 روش تشخیص روغن موتور تقلبی و اصل

شناسایی روغن موتور اصلی از روغن موتور تقلبی در نگاه اول به نظر کار سخت و تخصصی می‌رسد. اما روش‌های ساده و دقیقی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها روغن موتور اصل را از روغن موتور تقلبی تشخیص داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، انواع روغن موتور، از جمله روغن موتورهای تقلبی، ممکن است در قفسه‌های فروشگاه‌های مختلف یافت شوند. حتی اگر روغن موتور معروفی در بسته‌بندی آن ذکر شده باشد، این واقعیت توسط تولیدکنندگان روغن مورد تایید است. بنابراین، به علت وجود این شرایط، مشتریان باید راهکاری را پیدا کنند تا بتوانند روغن موتور اصلی را با قیمت مناسب خریداری کنند. خرید روغن موتور تقلبی با قیمت بالا، نه تنها از نظر مالی برای شما ضررآور است، بلکه ممکن است به موتور خودروی شما آسیب برساند. بدیهی است که فروش محصولات تقلبی برای فروشگاه‌های کوچکی که در زمینه فروش قطعات خودرو تخصص دارند، سودآور است. روغن موتور تقلبی با قیمتی پایین‌تر از قیمت اصلی به فروش می‌رسد.

نحوه تشخیص روغن موتور اصلی از تقلبی با چند راهکار ساده

در این بخش، راه‌های تشخیص روغن موتور اصلی از تقلبی را برای شما آورده‌ایم تا بتوانید با اطمینان خاطر روغن موتوری را برای خودروی خود انتخاب کنید. اگر یکی از نگرانی‌های شما در خرید روغن موتور، روش‌های تشخیص روغن موتور اصلی از تقلبی است، این مطلب برای شما تهیه شده است تا از خطرات و ضررهای استفاده از روغن موتور تقلبی در امان باشید.

1) توجه به قیمت روغن موتور

به‌طور کلی، این درست است که خرید روغن موتور با برندهای معروف و قیمت پایین، خطرهایی را به همراه دارد. روغن موتورهای تقلبی، عموماً با مارک‌های معروف به قیمتی ارزان تقلبی تولید می‌شوند. دلیل این قیمت پایین عموماً کیفیت پایین و تقلب در ترکیبات آن‌هاست. از آنجا که برندهای معروف معمولاً برای کیفیت بالا و تحقیق و توسعه زیادی هزینه می‌کنند، روغن موتورهای اصلی آن‌ها قیمت بالاتری دارند.

استفاده از روغن موتور تقلبی با مارکی شناخته شده ممکن است به موتور خودرو آسیب برساند. این روغن‌ها ممکن است ترکیبات نامناسبی داشته باشند که باعث رسوبات، افت فشار روغن، افزایش سایش و در نتیجه خرابی موتور شوند.

اگرچه در برخی موارد روغن‌های متفرقه ممکن است کیفیت خوبی داشته باشند، اما باید توجه داشت که این روغن‌ها برای شرایط خاصی طراحی شده‌اند و ممکن است با شرایط آب و هوایی و نوع خودروی شما همخوانی نداشته باشند. تولیدکنندگان روغن موتور در هنگام تولید محصول، شرایط مختلف آب و هوایی، نوع خودرو و عملکرد موتور را در نظر می‌گیرند. بنابراین، استفاده از روغن موتورهای برندهای کمتر شناخته شده ممکن است منطقی به نظر نرسد.

2) نحوه بسته‌بندی روغن موتور

بسته‌بندی روغن موتور می‌تواند یکی از عواملی باشد که برای تشخیص روغن موتور تقلبی از روغن موتور اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اغلب مارک‌های معتبر برای بسته‌بندی محصولات خود از ظروف با کیفیت و طراحی جذاب استفاده می‌کنند. اما باید توجه داشت که وجود یک بسته‌بندی جذاب و خوشایند به تنهایی نمی‌تواند تضمین کننده اصالت روغن موتور باشد، زیرا روغن موتور تقلبی نیز ممکن است با بسته‌بندی جذابی عرضه شود.

با این حال، بسته‌بندی‌های نامناسب ممکن است یک نشانه از روغن موتور تقلبی باشند. ظروفی که تورفتگی، برآمدگی یا نامناسبی در ساختار آن‌ها دارند، ممکن است نشانه‌هایی باشند که ظرف بسته‌بندی از کیفیت نازلی برخوردار است و احتمالاً به تقلب اشاره دارند.

به طور کلی، بررسی بسته‌بندی و توجه به جزئیات مثل پلمپ درب بسته‌بندی می‌تواند به شما کمک کند تا روغن موتور تقلبی را از روغن موتور اصلی تشخیص دهید. اما برای اطمینان کامل، بهتر است از منابع قابل اعتماد و فروشگاه‌های رسمی برندهای معروف خرید کنید.

3) بزرگ یا کوچک بودن فروشگاه روغن موتور

با توجه به اینکه فروشگاه‌های بزرگ به دلیل توانایی مالی بالا، قادر به خرید روغن موتور به صورت عمده و دریافت تخفیف بیشتر هستند، ممکن است بتوانند این روغن‌ها را با قیمت کمتری به مشتریان عرضه کنند. اما برای فروشگاه‌های کوچک این امکان وجود ندارد، زیرا آن‌ها توانایی مالی کمتری برای خرید به صورت عمده و دریافت تخفیف بیشتر را ندارند. بنابراین، احتمالاً قیمت بیشتری در این فروشگاه‌ها اعمال می‌شود، که ممکن است باعث شک و تردید مشتریان شود.

به طور کلی، در انتخاب روغن موتور و محصولات خودرو، نباید فقط به قیمت تمرکز کرد. عوامل دیگری مانند اعتبار برند، توصیه‌های تولیدکننده و نظرات کاربران نیز باید مورد توجه قرار گیرند. همچنین، در صورتی که قیمتی بسیار پایین و غیرقابل باور داشته باشد، بهتر است از اصالت محصول شک کنید و از منابع قابل اعتماد و فروشگاه‌های معتبر خرید انجام دهید.

4) بررسی بارکد درج‌شده بر روی بسته‌بندی روغن موتور

تولیدکنندگان روغن موتور از روش‌های مختلفی برای تایید اصالت محصولات خود استفاده می‌کنند. روش رایج‌ترین برای تایید اصالت روغن موتور، استفاده از اعداد بارکد مخصوصی است که روی بسته‌بندی محصول قرار می‌گیرد. در واقع، اگر روغن موتوری بدون بارکد باشد، احتمال تقلبی بودن آن بسیار زیاد است. اما وجود بارکد روی محصول، به شما اجازه می‌دهد که آن کد را در سایت‌های معتبر بررسی کنید و از اصل بودن روغن موتور اطمینان حاصل کنید. تقریباً تمامی تولیدکنندگان از این کدها استفاده می‌کنند. بررسی اصالت روغن موتور را می‌توانید در پورتال سازنده یا از طریق تماس با اپراتور خدمات پشتیبانی شرکت تولیدکننده انجام دهید.

هرچند، برخی از تولیدکنندگان تایید اصالت محصولات خود را به بارکدها محدود نمی‌کنند و از روش‌های دیگری برای تشخیص اصالت محصول استفاده می‌کنند. برخی از آن‌ها از حروف لیزری خاصی بر روی درب محصول استفاده می‌کنند. این حروف در قسمت پایینی یک حلقه نگهدارنده قرار دارند که با باز کردن درب، می‌شکند. بنابراین، پس از باز کردن و ترکیب دو قسمت حروف، پلمپ مجدد ظرف غیرممکن است. یک نکته کلیدی دیگر برای اطمینان از اصالت محصول، وجود هولوگرام منحصر به فرد روی آن است. هولوگرام در بالای قوطی قرار می‌گیرد و امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد. مصرف‌کننده می‌تواند با استفاده از هولوگرام، صحت کالا را تایید کند، از طریق پیامک، اپلیکیشن گوشی هوشمند، وب‌سایت شرکت یا تماس با شرکت.

5) تهیه روغن موتور از نمایندگی‌های معتبر محصولات موجود در بازار

می‌توانید از روش‌های دیگری نیز برای بررسی اصالت روغن موتور استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید با تماس با توزیع‌کننده یا نماینده رسمی شرکت تولیدکننده روغن، از آنها بپرسید که آیا فروشگاه مورد نظر نماینده رسمی برند است یا خیر. همچنین، از فروشنده بخواهید گواهی نمایندگی رسمی برند را نشان دهد. این گواهی توسط کارخانه سازنده روغن در یک نسخه صادر می‌شود و با امضا، مهر و هولوگرام کارخانه تأیید می‌شود، بنابراین جعل این سند مشکل است. به طور معمول، گواهی در فروشگاه نگهداری می‌شود.

یک گزینه دیگر برای محافظت از خود در برابر عواقب استفاده از روغن غیراصل، درخواست برگه ضمانت روغن موتور از فروشنده است. این برگه به شما تضمین می‌دهد که روغنی که خریداری می‌کنید، تمام شرایط اصل بودن را داراست. این ضمانتنامه باید با امضا و مهر فروشگاهی که روغن را فروخته است، تأیید شود. در صورتی که متوجه شوید که محصول بی‌کیفیت است، این برگه به شما امکان می‌دهد تا علیه آن فروشگاه اقدام کنید.

6) زمان تعویض روغن موتور

یک روش دیگر برای تشخیص روغن موتور اصل از روغن موتور تقلبی، بررسی زمان مناسب برای تعویض آن است. به طور کلی، روغن موتور اصلی می‌تواند بین 5000 تا 6000 کیلومتر (یا بسته به شرایط سخت‌تر رانندگی، 3 تا 6 ماه) برای شما کار کند. اگر موتور خودروی شما در مسافت کمتر از این مقدار دچار مشکل شود و با بررسی روغن موتور، متوجه بروز مشکلات جدی و کثیفی زودهنگام در آن شوید، احتمالاً به شما روغن موتور تقلبی فروخته شده است.

7) یخ زدن موتور در هوای سرد

یکی دیگر از راه‌های تشخیص روغن موتور بی‌کیفیت، عملکرد آن در هوای سرد است. روغن موتور اصلی در هوای سرد معمولاً مشکلی در عملکرد موتور خودرو ایجاد نمی‌کند. اما روغن موتور بی‌کیفیت و تقلبی ممکن است در هوای سرد یخ بزند و عملکرد موتور را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین، اگر با مشکل یخ زدن موتور خودرویتان در هوای سرد مواجه شدید، ممکن است به دلیل استفاده از روغن موتور بی‌کیفیت باشد.

8) وجود بوی بد در روغن موتور

اگر روغن موتور خودرو بوی بدی به مشام شما برسد، این ممکن است نشانه بی‌کیفیت بودن روغن باشد. روغن موتور اصلی و با کیفیت بالا باید بوی مطبوع و ناچیزی داشته باشد. اما اگر بوی نامطبوع، سوخته یا فاسدی در روغن موتور حس کنید، احتمالاً به دلیل استفاده از روغن بی‌کیفیت یا تقلبی است.

به هر حال، باید توجه داشت که بوی بد روغن موتور همچنین ممکن است نشانه وجود خرابی یا مشکل در خود موتور خودرو باشد. بنابراین، در صورتی که بوی بد را حس کردید، بررسی کامل توسط یک تکنسین متخصص را توصیه می‌کنم تا دلیل دقیق آن مشاهده شود و اقدامات لازم صورت پذیرد.

9) رنگ روغن موتور از اصل بودن آن خبر می دهد!

رنگ روغن موتور نیز یک عامل بسیار تعیین‌کننده است و پس از باز کردن بسته بندی و بررسی دقیق‌تر محصول، می‌توان آن را بررسی کرد. بهتر است بررسی رنگ روغن موتور را در یک ظرف شفاف و تحت نور خورشید انجام دهید. همچنین می‌توانید چند قطره را روی یک کاغذ سفید بریزید و رنگ آن را مورد بررسی قرار دهید.

روغن موتور اصلی عموماً رنگ زرد یا عسلی دارد، زیرا در کارخانه با استفاده از روش‌های شیمیایی و با اقدامات تصفیه پیچیده تولید می‌شود. اما روغن موتور تقلبی ممکن است از انواع روغن‌های ارزان ترکیب شده باشد، که این باعث تیرگی رنگ آن می‌شود.

به همین دلیل، اگر روغن موتوری را مشاهده کنید که رنگ تیره‌تری دارد، احتمالاً نشانه تقلبی بودن آن است. با این حال، باید توجه داشت که برخی از روغن‌های موتور با رنگ‌های مختلفی موجود هستند و همین تنوع رنگی ممکن است به دلیل فرمولاسیون محصول و مواد افزودنی استفاده شده باشد. بنابراین، بررسی دقیق‌تر و مشاوره با تکنسین متخصص همچنان توصیه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که روغن موتور از کیفیت مناسبی برخوردار است.

10) بررسی ساختار روغن

مالیدن یک قطره روغن بین نوک انگشتان می‌تواند یک روش ساده برای تشخیص تقلبی بودن آن باشد. اگر قطره روغن به صورت یکنواخت نباشد و ذرات کوچک قابل مشاهده‌ای روی پوست دست باقی بماند، این می‌تواند نشانه تقلبی بودن روغن باشد.

روش دیگری که شما اشاره کردید، استفاده از یک ظرف شفاف و اندازه‌گیری ساختار روغن پس از 15 دقیقه در یک مکان تاریک است. اگر پس از این زمان ساختار روغن به صورت لایه‌لایه درآمده و ذرات ریز قابل مشاهده باشند، احتمالاً روغن مورد نظر تقلبی است.

با این حال، باید توجه داشت که این روش‌ها تنها روش‌های ساده و تخمینی برای تشخیص روغن موتور تقلبی هستند و نمی‌توانند درصد 100٪ قطعیت داشته باشند. برای اطمینان کامل و تشخیص دقیق‌تر، بهتر است روغن موتور را توسط یک تکنسین متخصص یا آزمایشگاه معتبر بررسی کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha