۱ نفر

عرضه رایگان کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه‌ها ممنوع شد

۲۷ فروردین ۱۴۰۳، ۱۸:۴۷
کد خبر: 836563
عرضه رایگان کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه‌ها ممنوع شد

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در راستای ماده ۳ آیین نامه ممنوع توزیع رایگان کیسه‌های پلاستیکی به منظور حفظ محیط زیست قانون محدودیت توزیع کیسه‌های پلاستیکی از هفته زمین پاک (۳ تا ۹ اردیبهشت)شروع می‌شود و فروشگاه‌های زنجیره ای دیگر کیسه رایگان توزیع نخواهند کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا، مهدی خادم ثامنی، در جلسه شیوه نامه ماده ۳ قانون محدودیت استفاده و توزیع کیسه‌های پلاستیکی که صبح امروز (۲۷ فروردین ماه) در سالن سرو پارک طبیعت پردیسان برگزار شد، اظهار کرد: بدون داشتن محیط زیست سالم و امن، انسان قادر به ادامه حیات نیست و این یکی از نیازهای انسان است همچنین محیط زیست سالم و امن یکی از حقوق بشر است.

وی در ادامه با اشاره به شیوه‌نامه ماده ۳ قانون محدودیت استفاده و توزیع کیسه‌های پلاستیکی گفت: بحث مصرف کیسه‌های پلاستیکی به یک بحران اجتماعی و جهانی تبدیل شده است. پلاستیک‌ها نه تنها اکوسیستم‌های آبی و خشکی را تهدید می‌کند بلکه به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم وارد زنجیره غذایی می‌شوند و سلامت انسان را هم تهدید می‌کنند.

 مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش تاثیرگذار انسان در بهبود چرخه محیط زیست و طبیعت اظهار کرد: درست است که می‌گویند انسان اشرف مخلوقات است و حق استفاده از منابع و نعمت‌های الهی را دارد ولی در کنار آن هم مسئولیت مهم حفظ محیط زیست را نیز بر عهده دارد.

 خادم ثامنی ادامه داد: متاسفانه آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که ما در چند دهه گذشته داد و ستد خوبی با محیط زیست نداشتیم یعنی عملکرد زیست‌محیطی خوبی در جامعه نداشته‌ایم و باعث تخریب جنگل‌ها و مراتع بسیاری شده‌ایم. در نتیجه گونه‌های نادر و گیاهی  زیادی را از دست دادیم و مهمترین منابع زیستی خود آب و هوا و خاک را  هم آلوده کردیم.

وی در ادامه گفت: در کشورهای پیشرو تلاش می‌کنند که که روز به روز آلودگی‌های خود را کاهش دهند و تخریب محیط زیستی کمتری داشته باشد ولی متاسفانه در ایران روز به روز مصرف پلاستیک‌ها افزایش پیدا می‌کند، به‌طوری که روزانه در کشور حدود ۵۷ هزار تن پسماند تولید می‌شود. آمارها حاکی از آن است که حدوداً ۱۰ تا ۱۲ درصد پسماندها پلاستیکی هستند و این پسماندهای پلاستیکی به صورت مستقیم و غیر مستقیم وارد آب‌های زیرزمینی می‌شوند و خاک ، آب و هوا را آلوده می‌کنند و سبب بروز مشکلات زیست محیطی و تهدید سلامت انسان می شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یک پروژه مطالعاتی در چند سال پیش در میادین تهران انجام و مشخص شد سالیانه حدوداً ۲۱ تن فقط کیسه پلاستیکی در میادین تهران مصرف می‌شود و این آمار بالایی از مصرف پلاستیک را نشان می دهد که جالب نیست همچنین  کیسه‌های پلاستیکی به دلیل اینکه سبک وزن هستند با کم‌ترین وزش باد به حرکت در می‌آیند و توجیه اقتصادی هم برای بازیافت ندارند.

وی اضافه کرد: در آبان ماه سال ۱۴۰۱ آیین نامه اجرایی کاهش کیسه‌های پلاستیکی تدوین، تصویب و ابلاغ شد و در ماده ۳ این آیین‌نامه توزیع رایگان کیسه‌های پلاستیکی ممنوع شد.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به گرامیداشت هفته زمین پاک طی هفته اول اردیبهشت ماه، گفت: این مناسبت فرصتی است تا بتوانیم با تغییر روش‌ها و تغییر رویکردها، ذهنیت و رفتار مردم را به کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی سوق دهیم.

خادم ثامنی با اشاره به نقش مردم در جهت فرهنگسازی برای کاهش مصرف پلاستیک در چرخه محیط زیست گفت: در بحث مسئولیت‌های اجتماعی نقش مردم مهم و موثر است تا ما بتوانیم مصرف کیسه‌های پلاستیکی را کاهش دهیم. این  امر مستلزم آن است که فرهنگسازی ابتدا از فروشگاه‌های زنجیره‌ای شروع شود، یعنی توزیع رایگان کیسه های پلاستیگی ممنوع شود.

به گزارش ایسنا در در پایان این نشست، نمایندگان وزارت صمت، شهرداری،فروشگاه های زنجیره ای و اتحادیه ها نظرها و پیشنهادهای خود را در جهت اجرای ماده ۳ آیین‌نامه ممنوعیت توزیع رایگان کیسه‌های پلاستیکی بیان کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • محمد رضا مطیعیان IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  0 0
  شما راست میگید از این به بعد فرشگاه رفتیم میگیم بریزه توجیبمان عزیزم اینها برای محیط زیست نیستبرایجیب خودتون ی شب جنگل الیمالات نور رو شخم زدید زیر بارم نرفتید حالا فکر پلاستیک فروختن افتادید
 • مجید IR ۰۶:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  بجای ممنوعیت توزیع کیسه پلاستیکی در فروشگاه‌ها. نسبت به تهیه و توزیع کیسه های غیر پلاستیک و سازگار با محیط زیست اقدام بکنید .والا همینجوری نمی‌شود جلوی کیسه های پلاستیکی را گرفت .
 • پارسایی IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  بهترین راه مبارزه با پلاستیک ممنوع ساخت آن است نه فروش کیسه های پارچه‌ای و کاغذی را جایگزین کنید هدف شما پولی کردنه پلاستیکه این وظیفه فروشگاه است که کالای خریداری شده را در کیسه بمن تحویل ده
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  حتما باید خریدها را بغل کنیم ببریم....
 • شهاب IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  از بین بردن پارک و ساخت مسجد داخلش چی ؟
 • ایران IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  شما دردتون رایگان بودنش هستش نه محیط زیست ، پس مردم بریزن تو مشت شون ببرن خریدهاشونو!!! مردم باید دیگه از بقالی ها خرید کنن ، تا فروشگاههاشون ورشکسته و تخته بشه .‌
 • رضا IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  سلام.اول یک راحل برای گذاشتن اجناس وتحویل دادن به ارباب رجوع بکنیدبعددستورحذف وندادن پلاستیک به مشتری را بدهید....بعدازآن شما می توانیدپلاستیکهایه بازیافت شده راآتش زده وازچرخه آن در محیط زیست جلوگیری کنید......
 • مهدی IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  رایگان نباشه،مشگل حل میشه؟ پول حلال مشگلات.
 • IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  0 0
  کیسه های پلاستیکی رو به شدت گران کنید تا مردم نتوانند بخرن بلکه کمکی به محیط زیست بشه
 • دوراندیش IR ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  0 0
  بهترین طرح محدود کردن تولید کیسه های پلاستیکی و بجای آن و استفاده اجباری از کیف های پارچه ای میباشد
 • شریف IR ۰۵:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  0 0
  ببخشیداون وقت چیرهایی مثل پنیر، مرغ،و...راکه ازفروشگاههامیخریم داخل چی بریزن؟!. نکنه بایدتوبغلمون بگیریم؟؟... مگه چنین چیزی ممکنه؟...همه مسائل زیست محیطی حل شده فقط کیسه های پلاستیکی موندن؟...
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  0 0
  هر برنامه ای رو با پول گرفتن از مردم میخوایین فرهنگ سازی کنید ،،، خیلی حرفاتون توهین آمیزه . مستقیم بگین هدفمون پول از جیب ملت زدنه وگرنه دلتون برا محیط زیست نمیسوزه
 • آچار فرانسه IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  0 0
  پس شکر وچای رو چه جوری حمل کنیم با کاسه و زنبیل،؟آرد و برنج چطور،؟با خیک وپوست گاو؟
 • Ramzani IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  0 0
  همین که از یک جایی شروع کنیم که کمتر به محیط زیست مان آسیب بزنیم بسیار ارزشمند است، و یکی دیگر از راهکارها که بازدارنده است می‌تواند نصب دوربین در مکان های مختلف و جریمه نقدی افرادی که از داخل خودرو و حتی پیاده زباله خود را رها می‌کنند باشد . در سطح بعضی از شهر ها زباله های بسیار زیادی در زمین خوب خدا رها شده که باید جمع آوری شود . برای این کار می‌شود از گروه های مردم نهاد دعوت کرد .