۰ نفر

سد مهاباد در آستانه سرریزشدن قرار دارد

۲۴ فروردین ۱۴۰۳، ۹:۳۰
کد خبر: 835732
سد مهاباد در آستانه سرریزشدن قرار دارد

رئیس امور آب مهاباد گفت: با توجه به اینکه این سد در آستانه سرریزشدن قرار دارد برای کنترل ایمنی و پایداری سد، در صورت لزوم، رهاسازی آب در دستور کار قرار دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، خالد رحمانی رئیس امور آب مهاباد گفت: براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی و استمرار و تشدید سامانه بارشی و بارش باران شدید و ذوب برف، وقوع آبگرفتگی معابر، جاری شدن سیلاب در رودخانه‌ها و مجاری آبی برای شهر و روستا متصور می‌گردد، که همین امر منجر به افزایش ورودی آب سد مهاباد شود.

وی افزود: با توجه به اینکه سد در آستانه سرریزشدن قرار دارد برای کنترل ایمنی و پایداری سد، در صورت لزوم رهاسازی و افزایش خروجی بیشتر آب سد مخزنی و تبع آن افزایش دبی بیشتر آب رودخانه مهاباد در دستور کار قرار دارد.

رحمانی از شهروندان و بویژه مهمانان نوروزی، روستاهای پایین دست سد مهاباد و مناطق حاشیه‌ی شهر که در کنار رودخانه‌ی مهاباد واقع دارند، خواست از هرگونه تردد و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مجاری آبی شهرستان خودداری و موارد ایمنی را کاملا رعایت کنند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

سد مهاباد که در ضلع غربی این شهر احداث شده، تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ یکی از نزدیکترین سدها به مناطق مسکونی به شمار می‌آید.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha