۲ نفر

در گفتگو با اقتصاد آنلاین مطرح شد:

جزیره‌ای به نام بانک مرکزی / بانک مرکزی بورس را به ورطه نابودی کشاند!

۲۴ اسفند ۱۴۰۲، ۱۱:۰۶
کد خبر: 830485
جزیره‌ای به نام بانک مرکزی / بانک مرکزی بورس را به ورطه نابودی کشاند!

کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار از کاهش یا توقف تخصیص اعتبارات به کارگزاری‌ها خبر داده و معتقد است که سیاست های بانک مرکزی، بورس را به ورطه نابودی کشانده است.

مهدی رباطی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین به نامه کانون کارگزاران به مجید عشقی واکنش نشان داد و گفت: مساله کاهش یا توقف تخصیص اعتبار به کارگزاران موضوع جدیدی نیست و جای سوال است که چرا اکنون کانون کارگزاران به این مساله واکنش نشان داده است. این اتفاق از ابتدا سال جاری رقم خورده و کارگزاری‌ها نهایتا توانستند ۲۵ درصد از ظرفیت قانونی خود را دریافت کنند.

وی در خصوص چرایی این اقدامات گفت: کارگزاری ها کم ریسک‌ترین مشتری‌های بانک‌های تجاری بوده و قاعدتا هیچ بانکی تمایل به از دست دادن چنین مشتری‌هایی را ندارد. با پیگیری‌های انجام شده متوجه شدیم این دستور از خود بانک مرکزی ابلاغ شده است؛ دستوری که هیچ توضیحی پس آن نهفته نیست و هم کارگزاری‌ها، هم بانک‌ها و هم کلیت بازار سرمایه را متضرر می‌کند.

مدیر کارگزاری اعتبار تابان در خصوص تاثیر این اقدام بر بازار سرمایه گفت: به نظر شما علت اصلی کاهش ارزش معاملات در سال جاری چه می‌تواند باشد؟ می‌توان مدعی بود سیاستی‌هایی که بانک مرکزی اتخاذ کرده عامل اصلی نزول بازار در سال ۱۴۰۲ بوده‌است. اعتباری که بخش عمده بازار سرمایه را تشکیل می‌داد، دائما در حال گردش بوده و بخش عمده‌ای از معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌داد، به یکباره و بدون هیچ توجیهی از بین رفت. قاعدتا ارزش پایین معاملات را می‌توان یکی از خروجی‌های این اقدام تلقی کرد. پارامتری که به گفته اکثر کارشناسان در تصمیمات معامله گران نقش کلیدی را ایفا می‌کند.

جزیره‌ای به نام بانک مرکزی / بانک مرکزی بورس را به ورطه نابودی کشاند!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 15
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۴
  10 0
  تازمانی که خودتان دربورس ورشکسته سهام نداشته باشی درد سهامداران را درک نخواهید کرد اگه سیب زمینی پیاز میخریدیم ازسهام بهتربود باپول سهامداران شرکت‌هاسودهای هزاردرصدی میکنند ولی سهامدار در۷۰درصدضرر بایدسماق بمکه جالبه
 • محمد نایب سالکی IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۴
  0 4
  باسلام نظر کارشناسان محترم مهمتر است که بورس اوراق بهادار چطور جان تازه‌ای بگیرد اتهام به جناب آقای فرزين ریاست بانک مرکزی کار درستی نیست چون‌ از سال ۹۹ حال سهامداران بورس اوراق بهادار خوب نیست و با ضرر و زیان همراه هستند و امید به دولت سیزدهم داشتند آن هم نشد....
 • بی نام IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۴
  8 0
  بی ارزش کردن دارایی های مردم خودش مصداق جرم محسوب میشه
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۵
  0 0
  تمام دلالانی که مجوز دلالی ندارند را وارد بورس کنید. تمام دارایی های دلالان باید به بورس منتقل شود.
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۵
  0 0
  هرچقدر دست دلالان و کارگزاری و بازارگردان از بورس قطع شود به نفع بورس و سهامدار است. نحوه معاملات رمز ارز را نگاه کنید و یادبگیریم.
 • دوست IR ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
  0 0
  باسلام، بانکها دیگر نمیذارن بورس رشد داشته باشد چون ملت مثل چند سال پیش که بورس رشد داشت ، سپرده های خود را از بانکها خارج میکنند.
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۶
  0 0
  انگاری واقعا اوضاع گل و‌بلبل شده و هر که برای خود سازی میزند ، با کوک یا بی کوک ، بدون ذره ای هماهنگی ، آیا کسی پاسخگو‌ هست ، یا فقط تصمیم گیران یکدیگر را متهم کرده و در این میان سر سهامدار بی کلاه می ماند