۲ نفر

در گفتگو با اقتصادآنلاین مطرح شد:

بازدهی پایین سرمایه‌گذاری در کشور/ ناترازی‌های ارزی امانی برای کنترل تورم نمی‌گذارد

۲۵ اسفند ۱۴۰۲، ۱۰:۳۷
کد خبر: 829705
بازدهی پایین سرمایه‌گذاری در کشور/ ناترازی‌های ارزی امانی برای کنترل تورم نمی‌گذارد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: رویه تغییر نرخ ارز و نرخ پیش‌فروش سکه که از سوی بانک مرکزی انجام شده، نشان می‌دهد که نرخ ارز روند افزایشی را رها نخواهد کرد و فرآیندهای فعلی اثر خیلی کوتاه مدتی دارد.

سهیل آل‌رسول، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در خصوص سیاست‌هایی که دولت برای کنترل نرخ ارز و مهار تورم در پیش گرفته است به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: سیاست‌هایی همچون حراج سکه یا افزایش میزان ارز مسافرتی مسکن‌واره‌هایی است که برای جذب سرمایه‌های سرگردان استفاده می‌شوند و یک راه حل اساسی نیست.

وی افزود: صاحبنظران اقتصادی، به صورت شفاف درباره این که حجم نقدینگی مهار نشده است، صحبت کرده‌اند و به نظر می‌رسد مقصر اصلی چنین فضایی هم، مشخصا بازدهی پایین سرمایه‌گذاری است.

 آل‌رسول افزود: وقتی بازدهی نرخ سرمایه‌گذاری در طول سال منفی باشد و سرمایه‌گذاری چه در پروژه‌های زیربنایی و چه در پروژه‌های مولد تولید انجام نشود، بدون شک انجام سیاست‌های مالی فعلی فقط می‌تواند در مقطع‌های خیلی کوتاهی جوابگو باشد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در چنین شرایطی ناترازی‌های ارزی، ناترازی زیرساخت انرژی و در نهایت ناترازی واردات و صادرات کالا امانی برای کنترل تورم نمی‌گذارد.

وی تصریح کرد: شاید از ابتدای سال تا انتهای سال تورم نقطه به نقطه کاهنده باشد، اما رویه تغییر نرخ ارز و نرخ پیش‌فروش سکه که توسط بانک مرکزی انجام شده، نشان می‌دهد که نرخ ارز در ابتدای سال آتی نیز افزایشی است و فرآیندهای فعلی اثر خیلی کوتاه مدتی دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در مورد راهکارهای خروج از وضعیت اقتصادی فعلی نیز گفت: عدم آشفتگی در نظام تصمیم‌گیری، عدم اتخاذ تصمیم‌های دفعی در حوزه اقتصاد و بها دادن جدی‌تر به نظرات صاحبنظران اقتصادی بخش خصوصی مواردی است که مورد تاکید اتاق تهران است، اما توجهی نمی‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha