۰ نفر

ورودی آب از افغانستان به ایران صفر است!

۱۴ اسفند ۱۴۰۲، ۹:۴۶
کد خبر: 828391
ورودی آب از افغانستان به ایران صفر است!

سخنگوی صنعت آب گفت: آنچه مسلم است ما حقابه خودمان را از هیرمند دریافت نکرده‌ایم و باید طرف مقابل به معاهده تن در دهد و حقابه ایران را پرداخت کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، عیسی بزرگ‌زاده درباره آخرین وضعیت تخصیص حقابه ایران از هیرمند از سوی افغانستان اظهار داشت: متاسفانه تاکنون حقابه ایران و مردم سیستان و بلوچستان از هیرمند داده نشده و پارسال هم آبی که رهاسازی شد وارد شوره‌زارها و گودزره در خاک افغانستان شد. 

وی افزود: اکنون ما از کانال‌های دیپلماتیک و با همکاری وزارت امور خارجه پیگیر و مُصًِر هستیم که این حقابه را دریافت کنیم.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: هر قدر هم که بارندگی در افغانستان کم و محدود باشد باید حقابه ایران پرداخت شود، ما مطابق معاهده حقابه‌ای داریم اگر سال نرمال و سیلابی و ترسالی باشد این عدد مشخص است و اگر خشکسالی هم باشد فرمولی که میزان حقابه را مشخص و رهاسازی می‌کند مشخص است. 

وی تاکید کرد: آنچه مسلم است ما حقابه خودمان را از هیرمند دریافت نکرده‌ایم و باید طرف مقابل به معاهده تن در دهد و حقابه ایران را پرداخت کند.

بزرگزاده یادآور شد: در سال آبی جاری ورود آب به ایران از هیرمند صفر بوده است.

به گزارش ایلنا، معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان اخیرا عنوان کرده که ما آبی نداریم که حقابه ایران را بدهیم. 

او گفته است: در حال حاضر فقط به اندازه رفع نیاز شهروندان افغانستان آب وجود دارد و به مقداری نیست که به سمت ایران رها شود.

شیرمحمد عباس استانکزای در ادامه تاکید کرده است که ما نمی‌خواهیم روابط خود با ایران را به خاطر آب تخریب شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha