۰ نفر

هشدار / سدهای ایران سرازیر می‌شوند!

۱۳ اسفند ۱۴۰۲، ۱۳:۰۰
کد خبر: 828206
هشدار / سدهای ایران سرازیر می‌شوند!

سازمان هواشناسی ضمن صدور هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۲۱ استان، از احتمال سرریز شدن در برخی نقاط کشور و کولاک برف و لغزندگی جاده‌ها در مناطق سردسیر خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین،  براساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی بعد از ظهر امروز (یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲) با ورود سامانه بارشی به غرب کشور در مناطقی از دامنه‌های زاگرس واقع در غرب و شمال غرب ابرناکی، بارش پراکنده و وزش باد روی می‌دهد. 

فردا گستره فعالیت سامانه بارشی برای مناطقی از نوار غربی، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران، مرکز، جنوب، شرق و جنوب شرق کشور است. در شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال غرب فارس، شمال کرمان و جنوب خراسان جنوبی بارش‌ها قابل ملاحظه خواهد بود. 

روز سه‌شنبه بارش‌ها در این مناطق ادامه می‌یابد و در مرکز هرمزگان، جنوب شرق کرمان، شمال سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی بارش‌ها شدت دارد و از بعد از ظهر در نیمه غربی از میزان بارندگی‌ها کاسته خواهد شد. 

طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در مناطقی از جنوب و جنوب شرق کشور وزش باد شدید پیش‌بینی شده است. چهارشنبه در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان رگبار پراکنده و وزش باد روی می‌دهد و سامانه بارشی به تدریج از کشور خارج می‌شود. 

روز پنجشنبه با گذر امواج تراز میانی جو در شمال غرب، مناطقی از غرب و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران بارش باران و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. تا روز چهارشنبه روند افزایش دما در اکثر مناطق کشور پیش‌بینی شده است. 

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، احتمال بهمن، در گردنه‌ها کولاک برف و احتمال تگرگ

زمان و منطقه اثر: 

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲: نیمه جنوبی کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، یزد، اصفهان، جنوب و غرب قم، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، نیمه شمالی فارس، یزد، خراسان جنوبی، هرمزگان و کرمان. 

سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲: کردستان، زنجان، همدان، قزوین، مرکزی، لرستان، اصفهان، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان. 

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان آب، مه، وزش باد شدید، کولاک برف، احتمال یخ‌زدگی سطح جاده‌ها در نواحی سردسیر، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به ماشین‌آلات کشاورزی، نهال و محصولات کشاورزی و در جنوب شرق احتمال سرریز شدن سدها. 

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی، انتقال ماشین‌آلات و محصولات کشاورزی به مکان‌های امن و پوشش مناسب نهال‌ها و در جنوب شرق مدیریت سدها. 

توصیف سامانه: وزش باد به نسبت شدید تا شدید و افزایش ارتفاع موج

نوع مخاطره: وزش باد به نسبت شدید تا شدید جنوب شرقی تا ۲۸ نات و افزایش ارتفاع موج تا ۲ متر

زمان و منطقه اثر: یکشنبه ۱۳ اسفند و دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر در خلیج فارس. 

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی. 

توصیه: اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha