۰ نفر

به دنبال پیگیری‌های شورای گفت‌وگو؛

مأخذ عوارض صادراتی برخی مواد خام و نیمه‌خام اصلاح شد

۱۳ اسفند ۱۴۰۲، ۱۱:۴۲
کد خبر: 828181
مأخذ عوارض صادراتی برخی مواد خام و نیمه‌خام اصلاح شد

با پیگیری‌های شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، مأخذ عوارض صادراتی برخی از مواد خام و نیمه‌خام مشمول بند (ز) تبصره (۶) قانون بودجه ۱۴۰۲ با نظر هیات وزیران، بازنگری شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، هیات وزیران در نشست ۱۵ بهمن‌ماه بر اساس نظر اعضای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مأخذ عوارض صادراتی برخی از مواد خام و نیمه‌خام مشمول بند (ز) تبصره (۶) قانون بودجه ۱۴۰۲ را اصلاح کرد که بر اساس آن میزان عوارض برخی از کدتعرفه‌ها کاهش یافت. این اصلاحات، نهم اسفندماه ابلاغ شد.

به موجب بند (ز) تبصره (۶) قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور و به منظور اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان و از طرفی توسعه زنجیره ارزش تولید و عبور از خام‌فروشی، صادرات کلیه مواد و محصولات معدنی، صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی که در فهرست تصویب‌نامه هیأت وزیران راجع به بند «ص» تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور آمده است، مشمول مالیات بر درآمد می‌شود.

طبق این مصوبه از ابتدای سال ۱۴۰۲، نیم‌درصد به مأخذ ارزش صادراتی این کالاها به‌عنوان عوارض صادراتی افزوده و میزان قطعی این عوارض در دستورالعملی تعیین شد.

در این ارتباط هیات وزیران در سال ۱۴۰۱ فهرست مواد و محصولات معدنی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه‌خام را طی مصوبه‌ای در ۲۷ مهر همان سال تعیین و در سال ۱۴۰۲ عوارض صادراتی را در دستورالعمل بند (ز) تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۲ ابلاغ کرد.

در این بین فعالان بخش خصوصی نسبت به میزان عوارضی که برای کد تعرفه‌ها توسط هیات وزیران ابلاغ شد معترض بودند چراکه در صادرات برخی محصولات نرخ ۲۰ درصد عوارض، بدون در نظر گرفتن شرایط بازار آنها، پیش‌بینی شده و این اقدام به شدت مورد انتقاد صادرکنندگان قرار گرفت.

به باور صادرکنندگان بخش خصوصی، دریافت این‌گونه عوارض صادراتی، لطمات جبران‌ناپذیری به صادرات وارد و جذب سرمایه را با اخلال مواجه می‌کند.

با توجه به اعتراضاتی که وجود داشت، این موضوع در صدوهجدهمین نشست شورای گفت‌وگو مطرح شد و از آنجایی که پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر بازنگری میزان عوارض صادراتی فهرست مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت مواد خام و نیمه‌خام به کمیسیون اقتصادی دولت ارسال شده بود و هنوز طرح و نهایی نشده بود، اعضای شورای گفت‌وگو مقرر کردند میزان عوارض صادراتی مذکور به صورت فوری در نشست کمیسیون اقتصادی دولت و با حضور نمایندگان اتاق ایران مطرح و بازنگری شود و در نهایت به تصویب هیات وزیران برسد.

این نشست برگزار شد و هیات وزیران در جلسه ۱۵ بهمن، تعدادی از ردیف‌های جدول پیوست دستورالعمل بند (ز) تبصره (۶) قانون بودجه ۱۴۰۲ را اصلاح کرد که بر اساس آن میزان عوارض برخی از کدتعرفه‌ها کاهش یافت. این اصلاحات نهم اسفند ابلاغ شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha