۰ نفر

خبر مهم وزیر صمت برای خریداران لوازم خانگی

۹ اسفند ۱۴۰۲، ۱۲:۱۱
کد خبر: 827376
خبر مهم وزیر صمت برای خریداران لوازم خانگی

وزیر صمت ابراز امیدواری کرد که با توجه به وضعیت خوب لوازم خانگی بازار به سمت تعادل منطقی برود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علی‌آبادی صبح چهارشنبه نهم اسفند ۱۴۰۲ در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: در لوازم خانگی وضعیت بسیار خوبی داریم و وقت آن است که بازار به سمت تعادل منطقی برود و بتوانیم بازار را به صورت طبیعی کنترل کنیم.

وی درباره آخرین اخبار از واردات خوردرو اظهار کرد: درباره این موضوع فکر می‌کنم مرتب از طریق وزارتخانه اطلاع‌رسانی می‌شود. تا الان حدود ۶۶ هزار خودرو ثبت سفارش شده و در مسیر انجام است و الان هم خودروسازان در حال وارد کردن هستند.

وی با بیان این‌که «اجازه دهید اطلاعات دقیق‌تر را روابط عمومی وزارتخانه ارائه دهد»، گفت: درباره واردات خودروهای کارکرده هم از لحاظ مقررات مشکلی وجود ندارد و در حال انجام است. امیدوارم پدیده خودرو به یک شرایط عادی برگردد و ما هم تلاش می‌کنیم به این هدف برسیم.

علی‌آبادی در پاسخ به این سوال که خودروی جانبازان در چه مرحله‌ای است یادآور شد: آیین‌نامه خودروی جانبازان ابلاغ شده و در حال اجراست. مراحل اداری آن باید توسط خود جانبازان انجام شود،  چون مقررات به گونه‌ای است که هم به خود جانبازان و هم به خودروسازان اختیار داده است و می‌توانند توافق کنند. در حال کار هستند.

وی در واکنش به اخبار منتشره درباره زیان‌ده بودن ساعتی یک و نیم میلیارد تومن یکی از خودروسازان بیان کرد: بررسی این‌ها را خود خودروساز باید بگوید چون اینها شرکت هستند و طبق قانون تجارت کار می‌کنند. من فکر نمی‌کنم که چنین شرایطی در هیچ یک از خودروسازان حاکم باشد به ویژه که ما داریم به سمت تعادلی کردن بازار می‌رویم و اگر بازار متعادل شود دیگر شرکت‌ها باید کارکردشان قاعدتا اقتصادی باشد. من اطلاعات دقیق‌تر از این ندارم و باید بررسی کنم.

وزیر صمت درباره عرضه و تقاضای بازار خودرو در سال آینده تاکید کرد: سیاست ما در وزارت صمت این است که خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل شود و الان مهم‌ترین چالش اینجاست. الان روزانه بیش از۵ هزار خودرو تولید و در اختیار مردم گذاشته می‌شود ولی با وجود این حجم عظیم تولید با توجه به تقاضای بازار باید متعادل باشد اما یک مقدار التهابات دیگری است که به این موضوع دامن می‌زند که باید با کمک شما رسانه‌ها فضا را آرام کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا واردات آیفون آزاد نمی‌شود تا کلاهبرداری‌هایی مثل ماجرای کوروش کمپانی اتفاق نیفتد، تصریح کرد: بله متاسفان از این جنس ناملایمات در اقتصاد ما وجود دارد که باید سازماندهی شود. من در وزارت صمت همه تلاشم این است که نظام تجارت ما به یک مدار عادی برگردد و کمتر دخالت کنیم و اجازه دهیم بازار کار خودش را انجام دهد.

علی‌آبادی همچنین درباره واردات لوازم خانگی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ما در لوازم خانگی وضعیت بسیار خوبی داریم و الان وقتش است که بازار را به سمت تعادل منطقی خودش ببریم و به صورت طبیعی کنترلش کنیم. الان تولیدکننده‌های خیلی خوبی داریم و مردم نباید فریب تبلیغات غیرفنی را بخورند. انصافا من آمادگی دارم که اطلاعات بیشتری را توسط خود سازندگان در این صنعت به مردم بدهم.

وی با اشاره به این‌که الان متاسفانه تقلب ممکن است در بازار وجود داشته باشد، افزود: باید دنبال کنیم که جلوی این تقلبات را بگیریم که بعضا توسط واردکنندگان انجام می‌شود یعنی یک محصول کیفیت را به عنوان محصول باکیفیت به مردم می‌دهند که باید نظارت کنیم. در این بخش فعالانه در حال اقدام هستیم و خوشبختانه در بخش صنعت وضعیت خیلی خوبی داریم و تولیداتمان قابل قبول است.

وزیر صمت با توضیح درباره سفرش به ابوظبی برای شرکت در اجلاس .W.T.O گفت: ما در حال حاضر عضو ناظر هستیم. تلاش کردیم در این اجلاس با وزرای کشورهای مختلف، مقامات اماراتی و مسئولین خود .W.T.O تماس بگیریم و صحبت کردیم. قاعده‌مند کردن نظام تجارت ما و همساز کردن آن با نظام تجارت جهانی عامل بسیار مهم و زیرساختی و از کارهای مهمی است که در وزارتخانه در حال انجام شدن است. این اجلاس خیلی خوب بود و ما قدم‌های مثبتی برداشتیم که توسط روابط عمومی وزارتخانه آگهی خواهد شد. آنچه تا به حال مانع از عضویت ما شده یکجانبه‌گرایی بوده که سعی کردیم این موضوع را به نحوی مدیریت کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha