۰ نفر

آخرین وضعیت ذخایره میوه برای عید نوروز

۸ اسفند ۱۴۰۲، ۱۷:۲۹
کد خبر: 827204
آخرین وضعیت ذخایره میوه برای عید نوروز

مدیر تعاون روستایی ایلام از خریداری ۳۷۵ تن میوه ویژه شب عید نوروز با هدف کنترل بازار و جلوگیری از سوءاستفاده واسطه و دلالان در این استان خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حمیدرضا شکری امروز در نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه با اشاره به توزیع میوه شب عید، اظهار داشت: ۱۰ نقطه از شهر ایلام برای توزیع میوه مکان‌یابی شده است.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام با بیان اینکه توزیع میوه‌های شب عید از ۲۰ اسفند آغاز می‌شود، گفت: بنابر تصمیم کمیته راهبری تامین میوه شب عید ۱۴۰۳، مقدار ۳۷۵ تن میوه سیب و پرتقال توسط تعاونی‌های روستایی استان با حذف واسطه‌ها از باغداران شمال کشور به صورت مستقیم خریداری شده است.

وی به قیمت این میوه‌ها اشاره داشت و گفت: قبل از توزیع قیمت عرضه این میوه‌ها در بازار ارزیابی و با ۱۵ درصد کاهش قیمت نسبت به بازار در مرکز استان و شهرستان‌ها عرضه می‌شود.

شکری در ادامه به تعهد سازمان جهاد کشاروزی و ادارات زیرمجموعه این سازمان برای کشت قراردادی ۲۰۴ هزار هکتار اشاره کرد و گفت: سهم اداره کل تعاون روستایی از این میزان ۳۰ هزار و ۵۰۰ هکتار است که به طور کامل محقق شده است.

وی در ادامه با اشاره به توزیع ۱۷ میلیون و ۸۶۹ هزار لیتر سوخت بین کشاورزان عضو اتحادیه‌های تعاون روستایی در سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: این سوخت‌ها شامل بنرین، گازوئیل، نفت سفید و گاز طبیعی بوده است.

شکری با بیان اینکه امسال ۳ هزار و ۵۱۱ تن آرد خریداری و به روستاهای فاقد نانوایی توزیع شده است، گفت: همچنین امسال با تملک دارایی سرمایه‌ای از طریق دولت به ۲۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال برای تعمیر، توسعه و تجهیز ۱۲ انبار با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار تن هزینه شد.

مدیر تعاون روستایی ایلام به دیگر اقدامات این اداره اشاره کرد و افزود: خرید بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم، خرید پنج هزار و ۹۶۴ تن کلزا، و همچنین خرید توافقی ۲۲ هزار تن محصولات، شامل ذرت و سبوس و غیره توسط اتحادیه‌های تعاون روستایی در سال جاری از این اقدامات بوده است.

وی به ایجاد بازارچه‌های عرضه محصولات روستایی در ۲ نقطه شهر ایلام اشاره کرد و گفت: با ایجاد این دو نقطه انواع محصولات تولید روستائیان با حذف واسطه‌ها و توسط تشکل‌ها و تعاونی‌های روستایی با قیمت مناسب به مصرف‌کنندگان در راستای طرح از مزرعه تا سفره عرضه می‌شود.

مدیر تعاون روستایی ایلام در ادامه ایجاد این بازارچه‌ها را مستلزم همکاری شهرداری و فرمانداری‌های نقاط مختلف استان عنوان کرد و گفت: ایجاد این بازارچه‌ها و عرضه فراروده‌های روستایی نقش مهمی در تنظیم قیمت بازار و همچنین کسب درآمد برای روستائیان دارد.

وی با بیان اینکه استان ایلام دارای ۲۲۷ تشکل و تعاونی است، افزود: این تشکل ها دارای ۴۵ هزار نفر عضو در قالب تعاونی‌های دامداران، زنبوردادان، مرغداران و تولید کشاورزی و غیره می‌شوند.

شکری گفت: همچنین ۶۶ تعاونی تولید با ۶ هزار نفر کشاورز عضو و ۵۰ هزار هکتار اراضی آبیدر استان ایلام فعالیت دارد.

مدیر تعاون روستایی ایلام در پایان به دیگر اقدامات این اداره در سال جاری اشاره داشت و گفت: ایجاد پنج مورد روستابازار در سطح استان، ایجاد ۲ مورد داروخانه تخصصی گیاه پزشکی،تامین و توزیع کودها و سموم شیمیایی به مقدار ۲۶ هزار و ۷۶۰ تن، تولید و عرضه انواع بذور اصلاح شده به مقدار ۱۳ هزار تن و ایجاد پنج مورد کارخانه تولید خوراک دام در قالب صنایع تبدیلی و تکمیلی از مهمترین اقدامات می باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha