۰ نفر

پاداش شرکت کره‌ای برای بچه‌دار شدن

۸ اسفند ۱۴۰۲، ۱۶:۵۷
کد خبر: 827198
پاداش شرکت کره‌ای برای بچه‌دار شدن

یک شرکت ساختمانی در کره جنوبی به هر کارگرش که بچه‌دار شود مبلغی حدود ۷۰ هزار یورو می‌پردازد به این امید که به حل مشکل نرخ پایین زاد و ولد در این کشور کمک کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از یورونیوز، این شرکت در حال حاضر در مجموع ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو یک‌جا به کارمندانی که از سال ۲۰۲۱ بچه به دنیا آورده‌اند، پرداخت کرده، از جمله دو خانواده با دو فرزند که هر کدام حدود ۱۳۸ هزار یورو در جلسه سال نو کارکنان در اوایل این ماه دریافت کردند. 

هان دونگ هون، وزیر دادگستری کره جنوبی در دسامبر گذشته گفته بود که این کشور به‌دلیل بحران جمعیتی در خطر انقراض جمعیتی است.

جونگ کیون لی، بنیانگذار این گروه ساختمانی به نام بویونگ، در جلسه کارکنان گفت: «اگر وضعیت کنونی نرخ پایین زاد و ولد ادامه یابد، ما با یک بحران وجودی ملی مانند کاهش نیروی کار و کمبود نیروی انسانی دفاعی لازم برای امنیت ملی مواجه خواهیم شد.» 

نرخ تولد در کره جنوبی بیش از پیش کاهش یافته و این مسئله نگرانی مقام‌های این کشور را به همراه داشته است و سیاست‌های دولتی تاکنون نتوانسته منحنی زاد و ولد در این کشور را معکوس کند. نرخ باروری در این کشور کمترین میزان در جهان است و به‌طور متوسط ۰.۷۸ فرزند برای هر زن است. با این حال دولت کمک هزینه عائله‌مندی، شمار مهدکودک‌ها و حتی مدت مرخصی والدین برای به دنیا آمدن نوزادان را افزایش داده است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که شرکت‌های بیشتری در این کشور چنین طرح‌هایی را اجرایی کنند. در همین زمینه گروه ال‌جی مرخصی والدین را بیشتر کرده که می‌تواند تا دو سال طول بکشد و سه روز مرخصی استحقاقی به کارمندانی که تحت درمان ناباروری هستند می‌دهد.

اینسیل یی، رئیس موسسه «جمعیت شبه جزیره کره برای آینده» که در حوزه تلاش برای افزایش جمعیت در این کشور فعالیت می‌کند در این خصوص به یورونیوز می‌گوید: «یکی از بزرگترین نیازها برای شرکت‌ها نیروی کار است و جمعیت پایین باعث می‌شود آنها برای استخدام نیرو با مشکل رو به رو شوند، اما جنبه دیگر ماجرا این است که این شرکت‌ها به مشتری و مصرف‌کننده هم احتیاج دارند، چیزی که در کره در حال ناپدید شدن است.»

سمی هونگ مدیر، منابع انسانی شرکت بویونگ که این مبالغ را به کارمندانش داده به یورونیوز می‌گوید: «ما پس از دریافت این مبلغ به بچه دومی فکر می‌کنیم که تا به حال درباره‌اش برنامه ریزی نکرده‌ایم. من خوشبین هستم که این مشوق‌ها به همکارانمان در شرکت انگیزه بیشتری دهد. این سیاست تشویقی غیرمتعارفی است و در نتیجه فکر می‌کنم بسیاری از کارمندان همچون ما به فکر تجدید نظر در برنامه‌ریزی‌های خود هستند و شاید آنها هم مانند ما به فرزند دوم بیندیشند.» 

ارائه مبلغی به اندازه‌ای که بویونگ به کارمندانش پرداخت کرده در کره در بی سابقه است، اما گزارش ها حاکی از آن است که چندین شرکت این کشور اخیرا طرح‌های جدیدی را برای تشویق زایمان و تأمین رفاه کارکنان ارائه کرده‌اند.

آنها معتقدند همکاری دولت برای حمایت بیشتر از کارمندانشان ضروری است.

با این حال پاداش یکباره نمی تواند همه مشکلات را حل کند. کارشناسان می گویند فرهنگ کار و تقسیم عادلانه والدین بین زنان و مردان نیز بسیار مهم است. یی در این خصوص به یورونیوز می‌گوید: «شما می‌دانید که تربیت کودک کاری نیست که فقط در یک روز بتوان آن‌را انجام داد و شما باید تا زمانی که کودک حداقل ۲۰ ساله شود روی این کار تمرکز کنید. من از جوانان پرسیده‌ام که آیا مایل به بچه دار شدن هستند یا خیر و آنها پاسخ دادند مطمئنا اگر از آنها حمایت مالی شود این کار را خواهند کرد.» 

در عین حال همه چنین نظری ندارند و برخی حتی با وجود پول هم حاضر به بچه‌دار شدن نیستند و موضوعات دیگری که می‌تواند در این روند موثر باشد و تغییراتی که حضور کودک می‌تواند زندگی والدین را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است به مانعی جدی‌تر برای عملی کردن این تصمیم جدی تبدیل شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مصطفی IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
    0 0
    ایرا برای فرزند آوری سرکاری پوچ ایران خودرو وسایپا امادس