۲ نفر

رفع ایراد انواع پنجره در منزل

۸ اسفند ۱۴۰۲، ۱۱:۵۵
کد خبر: 827139
رفع ایراد انواع پنجره در منزل

گاهی ممکن است پنجره ها دچار مشکل یا ایراد شوند و این مشکلات شما را اذیت کند به همین علت بهتر است تا رفع ایراد انواع پنجره در منزل را بدانید در این محتوا همراه ما باشید تا در این خصوص به شما راهنمایی نماییم.

راهنمایی در نحوه  رفع ایراد انواع پنجره های  دوجداره  در منزل

امروزه در تمامی ساختمان های نوساز  و ساختمان های قدیمی که افدام به تعویض پنجره قدیمی خود با پنجره دوجداره کرده اند ، تقریبا از پنجره های دوجداره استفاده می شود و این نکته ضرورت پیدا می کند که نحوه استفاده صحیح از این محصول را آموزش ببینیم و در صورت بروز مشکلات کوچک ، بتوانیم خودمان آن را در منزل رفع کنیم.

فکر می کنیم همگان بر این جمله معتقد باشند که " مهمتر از خرید یک وسیله ، نحوه نگهداری آن وسیله می باشد." با یک نگهداری اصولی و درست و انجام سرویس های به موقع  می توانید از بروز مشکلات در پنجره های دوجداره محل سکونت و یا کار خود ، جلوگیری نمایید.  و نیز اگر در هنگام خرید پنجره دوجداره و استعلام های قیمت پنجره دوجداره ، دقت کافی به عمل آید ، می توانید این ایرادات را به صفر برساینم ، اما خیلی از ساکنین ساختمان های نوساز که پنجره های آن قبلا نصب شده و متاسفانه دقتی در کیفیت آن نشده است ، با این ایرادات برخورد خواهند کرد.

در این نوشته می خواهیم به راه حل هایی بپردازیم که خودمان بتوانیم رفع ایراد های جزئی پنجره های دوجداره یو پی وی سی  را در خانه انجام دهیم. در قسمت پایین این نوشته نیز لینک رفع ایراد پنجره های آلومینیومی گذاشته می شود.

علت بسته نشدن پنجره دوجداره

انواع مدل های پنجره upvc  که در هر ساختمانی ممکن است نصب شود

-           پنجره upvc   مدل لولایی که خود به انواع مدل های دوحالته و تکحالته تقسیم می گردد.

-           پنجره upvc   مدل کشویی

-           پنجره upvc   مدل فولکس واگنی

-           درب سوئچی upvc  دو طرف دستگیره

هرکدام از این مدل ها در طی مدت زمان استفاده و یا به دلیل کیفیت پایین ساخت و متریال اولیه ،  ممکن است دچار مشکلاتی شوند که در این نوشته می خواهیم به مشکلات عمده هر نوع از این مدل ها بپردازیم.

رفع ایراد پنجره upvc  لولایی مدل تکحالته

پنجره های لولایی تکحالته با توجه به ساختار ساده ، عایق و قیمت تمام شده پایین آن ، یکی از انواع مدل های پر مصرف پنجره های دوجداره می باشند ، چه مدل upvc  چه مدل آلومینیومی .

همانطور که می دانید با توجه به بالا بودن ضریب انبساط طولی upvc  نسبت به سایر عناصر آلومینیوم ، فلز، چوب و آهن ، از اینرو یکی از مشکلاتی که در ارتباط با پنجره های لولایی تکحاتله پیش می آید ، گیر کردن لنگه به فریم در هنگام باز و بست کردن می باشد که ناشی از انبساط و انقباض پروفیل upvc  می باشد.

علت بسته نشدن پنجره دوجداره در منزل

پنجره های تکحالته طبق استاندارد باید با لولای قابل تنظیم تولید شوند ، اگر لولای شما قابل تنطیم بود مراحل زیر را انجام دهید:

۱-         چک کنید محل گیر کردن بازشو پنجره به فریم کجاست؟

۲-         قطعات زاماک نصب شده بر روی فریم را جابجا کنید و چک کنید ببینید گیر رفع شد و یا خیر.

۳-         با چکش های مخصوص pvc  ضربه ای به مقطع فریم بزنید تا دهنه پنجره کمی باز تر شود ، احتمالا گیر رفع می شود.

۴-         اگر با انجام دادن کارهای بالا ، مشکل حل نشد ، کاور لولای پایین را باز کنید  و با یک پیچ آلن می توانید لنگه بازشو را در حد میلیمتر به سمت بالا و پایین جابجا کنید تا گیر رفع شود ، این کار را می توانید با لولای بالا هم انجام دهید و لنگه بازشو را با پیچ آلن به سمت چپ و راست حرکت دهید.

رفع ایراد انواع پنجره در منزل

رفع ایراد انواع پنجره در منزل

لولای قابل تنطیم  و لولای معمولی در تصویر بالا آمده است .

شرایط گفته شده در بالا برای پنجره هایی با لولای قابل تنظیم می باشد که مطابق با استاندارد باید در پنجره های دوجداره لولایی استفاده شود ، اگر در پنجره شما از لولایی معمولی استفاده شده باشد ، امکان رگلاژ از سمت لولا وجود ندارد و فقط باید قطعات زاماک را جابجا کنید. 

در پنجره هایی با لولای معمولی به علت استاندارد نبودن ،  امکان شکست لولا وجود دارد ، در این حالت باید لولا توسط نصاب پنجره تعویض گردد.

رفع ایراد پنجره upvcمدل دوحالته

پنجره های دوحالته با توجه به مدل بازشو آنها و متاسفانه استفاده از یراق آلات بی کیفت جهت پایین آوردن قیمت ، معمولا بیشتر دچار ایراد فنی می شوند. در این نوع از پنجره های لولایی حتما باید از یراق آلات با کیفیت آلمانی و ترک خوب استفاده شود ، در غیر اینصورت دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد.

یراق پنجره دوحالته لولایی ، یراق حساسی می باشد و اگر از یراق آلات معمولی و بی کیفت استفاده شود ، دچار ایراد می گردد.

رفع ایراد پنجره دوجداره

چه کارهایی انجام دهیم تا پنجره دوحالته لولایی دچار ایرادات فنی نگردد؟

  • وقتی می خواهیم پنجره را از حالت دوم و از سمت بالا باز کنیم ، یک دست را بر روی پروفیل عمودی بازشو بذاریم و با دست دیگر  دستگیره را به سمت بالا حرکت دهید .  یعنی پنجره دوحالته را هیچ وقت یک دستی باز نکنیم ، در این حالت به قیچی قسمت یراق فشار می آید و ممکن است از جای خود در آید.
  • سعی کنید پنجره لولایی مدل دوحالته را از یک پنجره ساز معتبر تهیه کنید تا هم ابعاد بازشو را استاندارد طراحی کند و هم تولید استانداردی داشته باشد و هم اینکه از یراق با کیفیت در پنجره شما استفاده کرده باشد.

رفع ایراد پنجره دوجداره

  • در پنجره های دوحالته امکان ول شدن پنجره از سمت لولای بالا وجود دارد ، در این حالت با یک دست قفل ایمینی tilt  را به سمت داخل حرکت دهید و با دست دیگر گوشه پنجره را از سمت لولای بالا که ول شده است ، به سمت دخل فشار دهید تا به بر روی لولا قرار گیرد ، سپس اگر بازشو پنجره شما به سمت راست باز می شود  ، دستگیره را در حالت عدد ۳ قرار دهید و اگر چپ بازشو است دستگیره را در حالت عدد ۹ قرار دهید تا مشکل شما رفع گردد . ممکن است با انجام این کار هم مشکل شما حل نشود ، در اینحالت باید با آچار آلن لولای بالا را کمی به سمت چپ یا راست حرکت دهید. اگر با انجام این کارها هم مشکل برطرف نشد باید تکنسین  فنی پنجره دوجداره مشکل ایراد پنجره را حل کند.

توری های پنجره دوجداره نیز مستلزم یکسری رعایت ها جهت بالا بردن طول عمر میباشد.

رفع ایراد پنجره دوجداره یو پی وی سی

رفع ایراد پنجره دوجداره کشویی

ایرادی که در پنجره های کشویی اکثرا ایجاد می گردد ، سنکین حرکت کردن آنها بعد از چند سال استفاده می باشد  که دلیل آن استفاده از غلطک های بی کیفیت و پلاستیکی در تولید این نوع پنجره های می باشد ، اگر از غلطک استاندارد و با کیفیت و با تحمل وزن استاندارد استفاده شده باشد ، همچین مشکلی پیش نخواهد آمد. در اینحالت غلطک ها باید توسط یک تکنسین فنی نصب و تولید پنجره تعویض گردد ، به تنهایی امکان پذیر نمی باشد.

در حالت دوم ممکن است پنجره کشویی در هنگام دادن دستگیره به سمت پایین قفل نشود ، این حالت معمولا زمانی بوجود می آید که زبانه مقابل دستگیره ، که بر روی فریم نصب شده است کمی جابجا شده باشد ، می توانید رگلاژ کنید. با یک آچار آلن نیز می توانید لنگه بازشو را کمی به سمت بالا و پایین تنظیم کنید.

رفع ایراد پنجره دوجداره upvc  مدل فولکس واگنی

پنجره های مدل فولکس واگنی با توجه به اینکه یک نوع پنجره خاص و گران قیمت  می باشند و در تولید این نوع پنجره ها از یراق آلات خاص و با کیفیت فولکس واگنی ساخت کشور آلمان استفاده میشود ، کمتر دچار مشکل خواهند شد .

اما این مدل از پنجره نیز در طی مدت استفاده ممکن است دچار ایراد فنی گردد. یکی از ایرادات عمده که در این نوع از پنجره دوجداره پیش می آید ، گیر کردن لنگه بازشو در هنگام بسته شدن می باشد که به فریم گیر می کند. این ایراد در نتیجه جابجا شدن قطقع ای است که بر روی عرض پایین  فریم نصب می شود ، قطعه ای که با رسیدن قیچی یراق به آن باعث جمع شدن آن می گردد ،  قیچی جمع می شود و باعث بسته شدن پنجره و در جای خود قرار گرفتن لنگه بازشو خواهد شد.

با جابجا شدن این قطعه ممکن است بازشو پنجره به فریم  عمودی سمت خلاف دستگیره گیر کند و یا بالعکس به قسمت فریم سمت دستگیره ، با جابجایی این قطعه و محکم کردن پیچ های آن ، قطعه مورد نظر ،  در جای خود فیکس می شود و جابجا نخواهد شد ، این مشکل بدین صورت حل خواهد شد.

رفع ایراد در درب های upvc  مدل سویئچی و دو طرف دستگیره

درب های upvc   جهت بسته شدن احتیاج به آموزش خاصی دارند ، خیلی از این ایراداتی که مصرف کنندگان با درب های upvc  خود عنوان می کنند ، به دلیل عدم آموزش صحیح استفاده از این محصول می باشد که این وظیفه بر عهده تولید کنندگان پنجره های دوجداره می باشد.

مشکلات عمده در ارتباط با درب های upvc    به شرح ذیل می باشد:

۱- درب upvc   نصب شده برای ما از قسمت پایین درب خوب کیپ نمی شود و سوز می آید !

راهکار : درب upvc    زمانی چفت و عایق می گردد که با کف دست از زیر دستگیره به سمت بالا فشار بیاوریم تا پلیت های قارچی شکل مخصوص در جای خود قرار گیرد و درب کاملا کیپ و چفت شود. در حالتی که درب صرفا با دستگیره بسته می شود و حرکت دیگری انجام نمی پذیرد ، امکان نفوذ آب ، گرد و خاک و صدا از عرض پایین درب وجود دارد. پس باید دستگیره را به سمت بالا فشار دهیم تا درب کاملا کیپ شود.

۲- برای قفل کردن  درب upvc  چه کاری باید انجام  دهیم ؟

راهکار: با یک دست دستگیره را از سمت پایین به سمت بالا حرکت می دهید و یا با کف دست یک ضربه می زیم ، صدای چفت شدن که آمد ، کلید را داخل قفل می چرخانیم و درب قفل و دستگیره دیگر حرکت نمی کند.

۳- اگر تمام کارهای بالا را انجام دادیم و درب قفل نشد ایراد از چیست ؟

راهکار: در این حالت ممکن است ایراد از توپی قفل باشد ، ممکن است از عدم رگلاژ باشد ، ممکن است از خرابی قطعه آلومینیومی اسپانیولت باشد که در مقطع پروفیل درب نصب شده است که با حرکت دستگیره پلیت های قارچی شکل آن به حرکت در می آیند.

اما از کجا تشخص بدهیم که ایراد از کدام قسمت است؟

  • اگر در حالت باز بودن درب  وقتی سویئچ را داخل قفل می چرخانیم زبانه قفل بیرون می آید ، اما وقتی درب را می بندیم و این حرکت را انجام می دهیم و سویئچ داخل ققل نمی چرخد ، ایراد از عدم رگلاژ و جابجا شدن قطعات زاماک روی فریم و قطعه مقابل  زبانه می باشد که بر روی فریم پیچ شده است ، می توانید با جابجا کردن قطعات مشکل را برطرف کنید.
  • حالتی پیش می آید که دستگیره را به سمت بالا می دهیم و کلید هم داخل قفل می چرخد و قفل می شود اما با حرکت دستگیره به سمت پایین ، درب باز می شود ، در اینحالات قطعه اسپانیولت خراب شده است و باید تعویض گردد.
  • یک حالت دیگر هم این است که درحالت باز و یا بسته بودن درب ، وقتی کلید را داخل قفل می چرخانیم ، زبانه قفل بیرون نمی آید ، دراین حالت ایراد از توپی درب است و باید تعویض گردد

امید است با عنوان شدن مطالب بالا که حاصل تجربه چندین ساله در تولید و خدمات پس از فروش انواع پنجره های دوجداره در مجموعه فاراد پنجره می باشد ، توانسته باشیم به شما بازدید کننده محترم کمک شایانی در رفع ایراد احتمالی برای پنجره های منزل یا محل کارتان ، انجام داده باشیم.  جهت راهنمایی رفع ایراد انواع پنجره های آلومینیومی وارد لینک شوید.

این مطلب رپرتاژ آگهی می باشد و توسط تحریریه اقتصاد آنلاین تهیه نشده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha