۰ نفر

خبر خوش برای اتباع افغان ساکن ایران! + جزییات

۸ اسفند ۱۴۰۲، ۰:۰۰
کد خبر: 827056
خبر خوش برای اتباع افغان ساکن ایران! + جزییات

انتشار خبر بیمه رایگان برای اتباع خارجی و مهاجرانی از کشور افغانستان در ایران با واکنش‌هایی همراه شده که چرا باید بخشی از بودجه سلامت کشور صرف این حوزه شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بررسی حضور بیماران در مراکز درمانی کشور حاکی از آن است که در حال حاضر بخشی از مراجعان برای دریافت خدمات درمانی را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند، افرادی که گاهی هزینه درمان آنها بر دوش نظام سلامت هم می‌افتد. همین چند روز پیش هم بود که سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرد که درمان اتباع سالانه هزار میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد.

این در حالی که روز گذشته هم خبر پوشش رایگان بیمه برای ۲۰۰ هزار تبعه خارجی در ایران هم اعلام شد و این که این افراد درمان رایگان دریافت خواهند کرد. خبری که البته منجر به واکنش‌هایی هم بود و این که طبق چه اولویتی بخشی از بودجه سلامت کشور در این باره هزینه می‌شود. برخی کاربران در فضای مجازی عنوان کردند که مردم ایران توانایی پرداخت هزینه‌های درمانی خود را ندارند یا در برخی مناطق مردم به دلیل نداشتن شناسنامه هیچ نوع بیمه‌ای برای آنها لحاظ نشده، اما در عوض دولت از جیب مردم، اتباع خارجی را رایگان بیمه می‌کند!

در پاسخ به این انتقادات محمدمهدی ناصحی، مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این پوشش بیمه‌ای برای اتباع مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج و خاص صورت گرفته که جمعیت آنها چیزی حدود ۲۰۰ هزار نفر است. تامین بودجه برای بیمه این افراد با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل انجام می‌شود. ما سالانه با آنها قرارداد می‌بندیم و درصد عمده‌ای از حق بیمه این بیماران از سوی آنها و بخشی را از منابع داخلی کشور پرداخت می‌شود.

او با اشاره به این که سایر اتباع خارجی در کشور با پرداخت هزینه سالانه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند، ادامه داد:‌ اتباع غیرایرانی که به صورت قانونی در کشور حضور دارند و خواهان بیمه هستند باید سالانه مبلغ ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. این عدد از مبلغ در نظر گرفته شده برای ایرانی‌ها بیشتر است (یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان).

ناصحی درباره این که برخی اتباع هم با وجود نداشتن بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج اما از مراکز درمانی خدمات رایگان دریافت می‌کنند، بیان کرد: این خدمات توسط سازمان‌های بیمه پرداخت نمی‌شود و خیرین و مراکز مددکاری در بیمارستان‌ها این پوشش را تامین می‌کنند و به منابع دولتی ربطی ندارد.

وی تاکید کرد: پیشنهاد شده که برای افرادی که به کشور وارد می‌شوند به محض ورود رسمی، حق بیمه سالانه از آنها دریافت و بیمه درمانی هم برقرار شود. این اتفاق در سایر کشورها هم وجود دارد و افراد به محض ورود هزینه بیمه خود را سالانه پرداخت می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
    1 0
    خوش به حال اتباع افغانی ساکن ایران