۴ نفر

اقتصاد آنلاین بررسی می‌کند؛

خواب زمستانی ناظر در بازار سرمایه/ لوتوس از دستورات سرپیچی کرد!

۵ اسفند ۱۴۰۲، ۱۳:۲۲
کد خبر: 826556
خواب زمستانی ناظر در بازار سرمایه/ لوتوس از دستورات سرپیچی کرد!

بعد از دستور مدیر جدید نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر لغو فروش توسط بازارگردان‌ها، لوتوس پارسیان که گویا از این تصمیم شوکه شده بود، روز چهارشنبه دست به فروش ۱۵ میلیون سهم در نماد خزامیا زد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، قادر معصومی خانقاه پس از انتصاب به عنوان مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که ارسال سفارش فروش توسط بازارگردان‌ها که تا پیش از این الزامی بود، با توجه به شرایط بازار سرمایه تا اطلاع ثانوی لغو می‌شود.

علت اینکه خانقاه در اولین اقدام خود چنین دستوری داده‌است سابقه تاثیرگذاری آن بر کلیت بازار سرمایه بوده‌است. چرا که هر زمان بازارگردان‌ها از فروش منع میشدند، شاخص‌های بورسی تماما سبز رنگ می‌شدند؛ اما این بار گویی مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با بازارگردان‌ها هماهنگ نبوده و صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان دست به فروش ۱۵ میلیون برگ سهم در نماد «خزامیا» زده‌است.

از طرفی وظیفه ناظر ظاهرا فقط باطل کردن اردرهای خرید است که سابقا در برخی نمادها این اتفاق را عملی کرده‌است. اما در خصوص رفتارهای خلاف قانون اینچنینی، فعال کردن همزمان الگوریتم‌ها در نمادهای شاخص‌ساز و قیمت‌های عجیب و غریب عرضه‌های اولیه، ناظر در خواب زمستانی خود غرق شده‌است.

 لازم به ذکر است بازارگردان لوتوس در ابتدای ریزش قیمت خزامیا در تیرماه امسال در قیمتهای بالا بارها اقدام به خرید در حجمهای بالا نموده اما اکنون پس از ریزش ۵۰ درصدی قیمت سهام به جای حمایت، علیرغم ممنوعیت فروش اقدام به سرکوب قیمت با حجم ۱۵ میلیون سهم نموده‌است. هم آن خریدهای لوتوس در قیمتهای بالا و هم اینگونه سرکوب در قیمتهای کف سهم توسط بازارگردان لوتوس جای پرسش و اعتراض سهامدار است که این اقدامات سرکوبگرانه بازارگردان به چه علت یا در جهت منافع چه کسانی بوده است.

خواب زمستانی ناظر در بازار سرمایه/ لوتوس از دستورات سرپیچی کرد!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
    0 0
    بدون تعارف ، انگاری هر بخش بورس را نگاه کنیم به نوعی دستی در حال تخریب این بازار بدون توجه به عاقبت و فردای این روال است