۰ نفر

حوثی‌ها حق بیمه جهانی را بالا بردند!

۴ اسفند ۱۴۰۲، ۱۶:۳۲
کد خبر: 826436
حوثی‌ها حق بیمه جهانی را بالا بردند!

حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، حق بیمه را افزایش داده است و هزینه‌هایی را که با افزایش نرخ حمل و نقل و مسیرهای تجاری جایگزین طولانی‌تر افزایش می‌داد، تشدید کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از یورونیوز، طبق داده‌های صندوق بین‌المللی پول، حمل و نقل کانتینری دریایی در سال ۲۰۲۴ در مقایسه با سال قبل تقریبا به یک سوم کاهش یافته است.

حوثی‌ها می‌گویند که این حملات در راستای همبستگی با فلسطینی‌ها در جریان درگیری اسرائیل و حماس است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، کشتی‌های تجاری به طور کلی باید سه نوع بیمه‌نامه داشته باشند. بیمه بدنه، خسارت وارده به کشتی را پوشش می‌دهد. بیمه محموله، بار کشتی را پوشش می‌دهد و بیمه حفاظت و غرامت شامل پوشش خسارت وارده به اشخاص ثالث است.

به گفته فردریک دنفل، رئیس شرکت گارکس که یک شرکت فرانسوی متخصص در بیمه خطرات دریایی است، حق بیمه کشتی‌ها و محموله‌های آن‌ها پس از حملات حوثی‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

او به خبرگزاری فرانسه گفت که این افزایش‌ها متناسب با سطح تهدیدات است.

 نیل رابرتز، رئیس بخش دریایی و هوانوردی در انجمن بازار لویدز که نماینده تمام مشاغل بیمه‌گر در بازار بیمه لویدز لندن است تهدید دریای سرخ را غیرعادی توصیف کرد اما گفت که «استثنایی» نیست.

رابرتز به خبرگزاری فرانسه گفت: «وضعیت دریای سرخ هم پویا و هم غیرعادی است زیرا یک کشور، کشتیرانی تجاری را برای دستیابی به یک هدف سیاسی در کشور ثالث هدف قرار می‌دهد.»

وی افزود: «این استثنایی نیست زیرا متاسفانه حمل و نقل تجاری به‌طور مرتب در معرض تهدید قرار می‌گیرد چه در غرب آفریقا، چه در سواحل سومالی یا جاهای دیگر.»

وی خاطرنشان کرد: «دریای سرخ یک منطقه فهرست شده است به این معنی که کشتی‌هایی که قصد ورود به آن را دارند باید به بیمه‌گران خود اطلاع دهند.»

وی افزود: «سپس ارائه دهندگان بیمه می‌توانند هم کشتی و هم سفر آن را بررسی کنند و می‌توانند علاوه بر پوشش عادی، حق بیمه اضافی جنگی را مطالبه کنند.» اما این حق بیمه جنگی به مدت کوتاهی محدود می‌شود.

مارکوس بیکر، رئیس جهانی حمل و نقل دریایی و باربری شرکت مارش گفت: «اگر در منطقه‌ای معامله می‌کنید که این کمیته می‌گوید خطرناک است به محض اینکه وارد آن شوید عملا پوشش بیمه متوقف می‌شود و سپس باید برای آن دوره زمانی که در آن هستید حق بیمه جدید پرداخت کنید و وقتی از آن منطقه بیرون می‌آیید حق بیمه عادی دنبال می‌شود.»

کلر هامونیک، مدیرکل «آسکوما اینترنشنال» تخمین زد که حق بیمه جنگ بین پنج تا ۱۰ برابر برای کشتی‌ها و محموله‌هایی که از دریای سرخ عبور می‌کنند بیشتر شده‌ باشد.

به گفته چندین منبع صنعتی، نرخ فعلی حق بیمه خطر جنگ بین ۰.۶ تا یک درصد ارزش کشتی است.

زمانی که ارزش برخی از کشتی‌های عظیم بیش از ۱۰۰ میلیون یورو باشد می‌تواند با مبلغ قابل توجهی برابری کند.

مونرو اندرسون، رئیس بخش عملیاتی بیمه جنگی «وسل پروتکت» به کشتی‌های کشورهای خاص نیز اشاره می‌کند.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: «حوثی‌ها مشخصا گفته‌اند که کشتی‌های مرتبط با ایالات متحده و بریتانیا را هدف قرار می‌دهند.»

وی افزود: «شماری از کشتی‌ها مرتبط با کشورهایی هستند که دارای ریسک بالایی دارند، به‌عنوان مثال کشتی‌های مرتبط با چین. شمار زیادی از کشتی‌ها مرتبط با چین و هنگ‌کنگ در آن منطقه تجارت می‌کنند. این کشتی‌ها می‌توانند حق بیمه کمتری نسبت به کشتی‌های مرتبط با اسرائیل، بریتانیا و ایالات متحده بدهند.»

حملات حوثی‌ها همچنین باعث شده است که برخی از شرکت‌های کشتیرانی برای اجتناب از خطرات دریای سرخ، مسیر خود را به جنوب آفریقا منحرف کنند.

این موضوع باعث شده است که تردد آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ روز بیشتر طول بکشد.

مالکان کشتی با انجام این کار می‌توانند از خطرات دریای سرخ بکاهند اما برای سفر طولانی‌تر نیز با هزینه‌های سوخت و نیروی کار بالاتری روبرو هستند.

کلر هامونیک به موضوع دزدان دریایی نیز اشاره دارد: «این تغییر مسیر احتمالا می‌تواند به تجدید حیات دزدی دریایی در اقیانوس هند منجر شود.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha