۰ نفر

وزیر صمت اعلام کرد:

به دنبال افزایش زمان بازگشت ارزو وام ارزی ارزان هستیم/ صادرات بدون رانت داشته باشید، همه ارز برای خودتان

۲۷ بهمن ۱۴۰۲، ۱۵:۰۴
کد خبر: 825198
به دنبال افزایش زمان بازگشت ارزو وام ارزی ارزان هستیم/ صادرات بدون رانت داشته باشید، همه ارز برای خودتان

وزیر صمت گفت: وام ارزی ارزان برای طرح های صادرات محور، رفع تعهد ارزی آسان و افزایش زمان بازگشت ارز سه تلاش وزارت صمت برای صنایع است که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، عباس علی آبادی، وزیر صمت در رویداد ملی صنعت دانش بنیان گفت: با صندوق توسعه ملی جهت اختصاص وام ارزی به طرح های صادرات محور، مذاکره کرده و در تلاشیم وام ارزان فراهم کنیم.

وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرد: چشم امید همه مردم به شما دانشمندان و دانش بنیان های کشوراست، مردم به شما دل بسته اند و ما سعی می کنیم با حل مشکلات، مسیر حرکت شما را باز کنیم.

وی افزود: با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مذاکراتی داریم و در جهت کاهش موانع ناشی از رفع تعهد ارزی، تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا از تمام صاحبان صنایع حمایت کنیم. 

وزیر صمت با بیان اینکه دولت و رئیس جمهور از شما حمایت می کند، گفت: هر کدام از شما شرکتها بدون رانت کالایی صادر کردید، صاحب ارز حاصل از صادرات هستید.

علی آبادی بیان کرد: در افزایش زمان بازگشت ارز مذاکراتی انجام داده و به موفقیت هایی رسیده ایم و در کنار شرکت هایی که به مشکلاتی برخورد کرده اند، هستیم.

وزیر صمت گفت: در اتصال به شرکت های بزرگ آن قسمت که به وزارت صمت مربوط می شود، ابلاغ شده است. شرکت های بزرگ را موظف کرده ایم که شرکت های بزرگ، شرکت های دانش بنیان کوچک را حمایت کنند؛ همچنین با کلیه دستگاه های اجرایی و حاکمیتی  جهت اهرم سازی ابزار های در اختیار دولت مذاکراتی داریم.

علی آبادی گفت: این مذاکرات  با هدف تشویق و حتی الزام به شرکت ها به سمت بکارگیری هر یک از استراتژی ها انجام می شود.

وی  با اشاره به کتاب the art of economic catch-up گفت: اگر از مسیر نوآوری محصولی را تولید و صادرکنیم، می توانیم از بن بست مشکل مالی خارج شویم و به ثروت بزرگ دست پیدا کنیم، رشد سریع و جهش اقتصادی اتفاق می افتد.

وزیر صمت ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب فرمودند سعی کنید بخشی از وقت خود را برای فکر کردن بگذارید، ما به فکر شما بیشتر نیاز داریم.

وی با بیان اینکه نوآوری مسیر اصلی است، گفت: از ایده تا فروش محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

وی با اشاره به اهمیت صادرات گفت: ایران و کره جنوبی ورود به صنعت خودرو را با هم شروع کردند، اما کره جنوبی هدف خود را صادرات تعریف کرد و امروز شاهد موفقیت این کشور در عرصه خودرو هستیم.

وی با اشاره به حمایت وزارت صمت از صادرات گفت:اگر شرکت های تولیدکننده ایرانی محصولات خود را به اروپا و آمریکا صادر کند، از وزارت صمت مشوق دریافت می کنند و در اولویت حمایت ما قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه ارز به شرکت هایی داده می شود که صادرات بیشتری داشته باشند، گفت: شاخص نوآوری و فناوری در اولویت رتبه بندی صنایع خواهد بود.

وی با اشاره به کتاب از خوب تا عالی گفت: کسانی که به مرتبه عالی میرسند، از مرتبه متوسط جهش کرده اند، باید تولید کننده گان  از تله مرگ نجات پیدا کنند و با طراحی برند اختصاصی طعم شیرین موفقیت را بچشند و در زنجیره های ارزش جهانی مشارکت کنند.

وی با اشاره به تعریف رایج از نو آوری در کشورهای در حال توسعه ، گفت:

آمریکای لاتین  بیشتر بر علم و تحقیقات دانشگاهی تمرکز می کند. اگر به سمتی برویم که علم و تحقیقات دانشگاهی را الگو قرار دهیم، روسیه و آمریکای لاتین می شویم. در حالی که در آسیای شرقی تمرکز جدی بر فناوری صنعتی_ بنگاهی است. 

سکان دار وزارت صمت بیان کرد: آمریکا و آسیای شرقی سامانه مدیرت دانش را ایجاد کردند و مدیریت دانش را سر لوحه خود قرار دادند. بسیاری از اساتید دانشگاه های معتبر کشور و دنیا سال های سال گلادیاتور این سامانه هستند. توصیه می کنم علاوه بر علم و دانش، به مدیریت دانش بها داده شود تا بتونیم از تمرکز صرف به تولید علم و دانش به سمت علمی کاربردی حرکت کنیم.

وی با اشاره به اهمیت تغییر الگوی تحقیقات کشور بیان کرد.بیان اینکه متاسفانه در کشور ما بیشترین نقش را در تحقیقات به ترتیب دولت، دانشگاه، شرکت های دولتی دارد در حالی که  در دنیای پیشرفته برعکس است و ما باید به این سمت حرکت کنیم.

وی بیان کرد: یکی از اهداف همایش دانش بنیان، گرد هم آمدن شرکت های کوچک و شرکت های بزرگ و صاحب قدرت در کنار هم است.

علی آبادی  رو به شرکت های کوچک گفت: شرکت های دانش بنیان کوچک به شرکت های بزرگ قلاب  شوید و با حفظ چابکی، خود را به پایگاه های محکم متصل کنید، اگر این کار رو نکنید امکان حذف شما بالا می رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha