۰ نفر

۲۱ محصول جدید به سبد صادراتی استان زنجان اضافه شد

۲۳ بهمن ۱۴۰۲، ۱۲:۳۰
کد خبر: 824486
۲۱ محصول جدید به سبد صادراتی استان زنجان اضافه شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: امسال ۲۱ محصول جدید به سبد صادراتی استان و ۱۱ کشور جدید نیز به مقصدهای محصولات صادراتی و ۳۱ صادرکننده حقیقی جدید به آمار صادرکنندگان استان افزوده شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، حسین محمدی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش سه برابری حجم صادرات زنجان  اظهارداشت: صادرات استان شامل صادرات از طریق گمرک استان و صادرات از طریق سایر گمرکات کشور با مبدا تولیدی استان می باشد. از این رو وقتی صحبت از صادرات استان می شود، بایدصادرات بر مبنای مبدا تولید لحاظ گردد که هم شامل صادرات از گمرک زنجان و هم از سایر گمرکات کشور با نام استان وتوسط تولیدکنندگان استان می باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان ادامه داد: بر اساس هدف گذاری ابلاغی وزارت صمت در سال ۱۴۰۲ برای صادرات استان ، تعهد ۶۲۷ میلیون دلاری تعیین شده که سهم ۹ ماهه برای استان از این تعهد، ۴۷۰ میلیون دلار است.

وی اظهار کرد: صادرات استان در ۹ ماهه امسال بر مبنای مبدا تولید ۴۵۷ میلیون دلار است که نشان دهنده تحقق ۹۷ درصدی تعهدات است و این میزان در کشور ۸۸ درصد می باشد.

محمدی خاطرنشان کرد: این شرایط در حالی است است که قیمت پایه صادرات محصولات صادراتی استان به دلیل کاهش قیمت جهانی فلزات اساسی بسیار کاهشی بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: حجم صادرات استان در ۹ ماهه امسال ۸۶۷ هزارتن بوده که فقط ۱۸۱ هزار تن آن از گمرک استان صادر شده و صادرات مابقی از سایر گمرکات کشور انجام شده است.

وی افزود: میزان صادرات استان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد سه برابری داشته است و این نشان دهنده حرکت رو به رشد صادرات استان می باشد.

محمدی افزود: از سوی دیگر در ۹ ماهه امسال با افزایش ۱۱ کشور صادراتی جدید و ۲۱ محصول صادراتی جدید و ۳۱ صادر کننده حقیقی جدید در استان شاهد تغییر سبد صادرات استان نیز بوده ایم که امید داریم تا پایان سال تغییرات افزایشی دیگری را هم شاهد باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان با بیان اینکه سهم صادرات استان از صادرات کشور ۱.۳ درصد است، گفت: حجم واردات استان نیز در ۹ ماهه سال جاری نزدیک به ۴۹۰ میلیون دلار است که از این نظر با در نظر گرفتن مجموع صادرات و واردات شاهد حجم تجارت خارجی بالای ۹۴۰ میلیون دلاری در استان بوده‌ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha