۰ نفر

عربستان واسطه آشتی ایران و آمریکا شده است؟

۳۰ دی ۱۴۰۲، ۲۲:۲۲
کد خبر: 820473
عربستان واسطه آشتی ایران و آمریکا شده است؟

«میدل‌ایست‌آی» در گزارشی مدعی شد که سه منبع در ایران به این پایگاه خبری انگلیسی گفته‌اند که «پس از گذشت ۹ ماه از احیای روابط ریاض و تهران، عربستان سعودی نقش جدیدی را به عنوان واسطه میان ایران و ایالات متحده بر عهده گرفته است.»

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، پایگاه خبری «میدل‌ایست‌آی» امروز (شنبه) در گزارشی ادعا کرد: مقامات بلندپایه ریاض در انتقال پیام‌ها میان ایران و آمریکا و کاهش تنش‌ها بر سر جنگ اسرائیل علیه غزه نقش بسزایی داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، این روند در نوامبر (آبان/آذر) آغاز شد، زمانی که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در نشست اضطراری سران در ریاض درباره جنگ غزه با حضور رهبران سازمان همکاری اسلامی (OIC) و کشورهای اتحادیه عرب شرکت کرد.

میدل‌ایست‌آی به نقل از منبعی در ایران که نام وی را اعلام نکرده، مدعی شد که «امیرعبداللهیان [در این نشست] پیامی برای آمریکا به همراه داشت که مقامات سعودی به این کشور بدهند و پس از آن سعودی‌ها این پیام را به مقامات ارشد واشنگتن رساندند.»

این پایگاه خبری در ادامه ادعا کرد که «عربستان سعودی به عنوان پل ارتباطی میان طرفین در کنار عمان، قطر و سوئیس که گهگاه نماینده دیپلماتیک آمریکا در تهران هستند، عمل کرده است. از زمان حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر ( ۱۵ مهرماه) و آغاز جنگ غزه، این چهار کشور بارها مجبور بوده‌اند به عنوان میانجی کار کنند.»

بر پایه این گزارش، ارتباطات میان ایران و آمریکا در درجه اول بر کاهش تنش‌ها و جلوگیری از تشدید آن در منطقه متمرکز بوده است.

میدل‌ایست‌آی به نقل از منبع خود نوشت: تهران به آمریکا نسبت به عواقب احتمالی جنگ اسرائیل علیه غزه که تاکنون ۲۴ هزار کشته برجای گذاشته، و احتمال افزایش تنش‌های منطقه‌ای به سطح غیرقابل کنترل، هشدار داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha