۰ نفر

کاهش شاخص بورس در اولین روز هفته

۳۰ دی ۱۴۰۲، ۱۷:۲۸
کد خبر: 820430
کاهش شاخص بورس در اولین روز هفته

در پایان معاملات روز شنبه ۳۰ دی ماه ۱۴۰۲، شاخص کل بورس ۱۹ هزار و ۳۷ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۹۳۸ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۸۷ صدم درصد بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، شاخص بورس تهران در هفته اخیر به مرز 2.2 میلیونی نزدیک شد، اما نتوانست از سطح مقاومت 2 میلیون و 200 هزار واحد عبور کند.

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با این خبرگزاری، درباره روند بورس گفت: این روزها نه محرک‌های قوی برای رشد بورس و نه عوامل تضعیف کننده آن توانایی بالا بردن و پایین کشیدن آن را ندارند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: می‌توان گفت ریسک‌های سیاسی که متوجه بازارهای ایران است افزایش یافته و نمود آن را در رشد قیمت ارز و در جا زدن بورس تهران می توان مشاهده کرد.

وی ادامه داد: بنابراین، در صورت فروکش کردن تنش‌های خارجی ایران، بازارها در ایران نیز می‌توانند به روند معمول برگردند، در غیر این صورت ریزش شاخص‌های بازار سهام دور از انتظار نخواهد بود.

در پایان معاملات روز شنبه ۳۰ دی ماه ۱۴۰۲، شاخص کل بورس ۱۹ هزار و ۳۷ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۹۳۸ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۸۷ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افت ۸ هزار و ۶ واحدی در رقم ۷۵۴ هزار و ۳۳۳ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۱.۰۵ درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت ۲۵۲ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۴۲  واحد رسید.

همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش هزار و ۷۲۷ واحد به سطح ۱۳۸ هزار و ۸۹۶ واحد رسید.

* رشد ۱۷۳۱ درصدی خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۱۰۶۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه ۱۸ برابر، معادل ۱۷۳۱ درصد بیشتر شده است.

امروز نماد فصبا (صبا فولاد خلیج فارس)، دی (بانک دی) و وخارزم (سرمایه گذاری خوارزمی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای خبنیان (بنیان دیزل)، ثجنوب (سرمایه گذاری مسکن جنوب) و ونوین (بانک اقتصاد نوین) تعلق داشت.

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۲ هزار و ۹۸۶ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان بود که ۲۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۵۵ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۶ هزار و ۲۷ میلیارد تومان رسید.

در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت ۱۰۳ نماد و تعداد نمادهای منفی  ۶۷۵ است. یعنی حدود ۸۷ درصد نمادها قرمزپوش بودند.

در معاملات شنبه، ۳۳ نماد صف خرید داشتند و ۹۲ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۵۵  درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۹۷ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۵ درصدی به ۸۶۶ میلیارد تومان رسید.

در بازار امروز ۳۰ دی  ماه، سرانه خرید هر نماد در بازار، در حدود ۲۲.۵ میلیون تومان و سرانه فروش در حدود ۲۹.۲ میلیون تومان بود.

همچنین، در بازار امروز به ازای هر کد (میانگین نمادها)، سرانه خرید حقیقی  در حدود ۲۴.۴ میلیون تومان و سرانه فروش حدود ۲۷ میلیون تومان بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha