۰ نفر

ماشین با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟ + جدول خودروها

۸ دی ۱۴۰۲، ۲۰:۵۶
کد خبر: 816631
ماشین با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟ + جدول خودروها

شما هم تا به‌حال رانندگانی را دیده‌اید که کنار جاده با یک بطری در دست از سایر خودروها درخواست مقداری سوخت می‌کنند؟ بی‌توجهی به چراغ بنزین روشن کار دست برخی از راننده‌ها می‌دهد و آن‌ها را مجبور می‌کند تا زمان زیادی را در کنار جاده معطل بمانند. سوال اساسی این است که وقتی چراغ سوخت روشن می‌شود، چند کیلومتر دیگر می‌توان به رانندگی ادامه داد؟ اگر شما هم به‌دنبال پاسخ این سوال هستید، حتما تا پایان این مطلب را دنبال کنید.

به گزارش اقتصاد آنلاین، همراه مکانیک نوشت: چراغ بنزین روشن به‌منزله اخطار کمبود سوخت خودرو است. در حالت کلی چراغ سوخت خودرو زمانی روشن می‌شود که مقدار بنزین موجود در باک به حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد ظرفیت کل آن برسد. البته باید توجه داشته باشید که بسته به نوع ماشین ممکن است زمان روشن شدن چراغ اخطار کمبود سوخت تغییر کند. با این اوصاف بسته به نوع ماشین، وقتی چراغ سوخت روشن می‌شود، چیزی در حدود ۴ تا ۱۵ لیتر بنزین در باک خودرو شما وجود دارد. به‌همین دلیل بسته به میزان ترافیک و مصرف سوخت ماشین می‌توانید در حدود ۳۰ تا ۱۳۰ کیلومتر با خودرو رانندگی کنید.

ماشین با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

شما می‌توانید به‌راحتی میزان مسافت قابل پیمایش با چراغ بنزین روشن را برای ماشین خود محاسبه کنید. برای این منظور باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

  1. ظرفیت باک سوخت خودرو خود را پیدا کنید.
  2. میزان مصرف سوخت ماشین خود در ۱۰۰ کیلومتر را بیابید.
  3. ۱۰ درصد ظرفیت باک را محاسبه کنید.
  4. با یک ضرب و تقسیم ساده میزان مسافت قابل پیمایش را برآورد کنید.

اجازه دهید یک مثال برای روشن شدن مراحل فوق مطرح کنیم. ظرفیت باک مدل‌های مختلف پراید برابر ۴۰ لیتر است. مصرف ترکیبی پراید در هر ۱۰۰ کیلومتر نیز برابر ۶.۵ لیتر بنزین است. چراغ روشن بنزین به منزله آن است که ۱۰ درصد ظرفیت باک معادل ۴ لیتر باقی مانده است.

حال کافیست که عدد ۴ را در ۱۰۰ ضرب کرده و سپس حاصل را بر ۶.۵ تقسیم کنید. عدد حاصل تقریبا برابر ۶۲ کیلومتر است. این یعنی پراید با چراغ سوخت روشن در شرایط بدون ترافیک چیزی در حدود ۶۲ کیلومتر را طی می‌کند. توجه داشته باشید که ممکن است در عمل امکان رانندگی به میزان بیشتری از عدد محاسبه شده وجود داشته باشد. اما پیشنهاد می‌کنیم، ریسک نکنید و حداقل مقدار مسافت قابل پیمایش را از طریق فرمول فوق برای خودرو با چراغ بنزین روشن محاسبه کنید.

جدول مقدار رانندگی خودروهای مختلف با چراغ بنزین روشن

در جدول زیر می‌توانید میزان مسافت رانندگی خودروهای مختلف با چراغ بنزین روشن را مشاهده کنید.

نام خودرو

ظرفیت باک (لیتر)

مصرف سوخت ترکیبی (لیتر)

پراید

۴۰

۶.۵

پراید با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۶۲ کیلومتر

کوییک

۴۱

۷.۲

کوییک با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۵۷ کیلومتر

ساینا

۴۱

۷.۲

ساینا با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۵۷ کیلومتر

شاهین

۴۷

۷.۲

شاهین با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۶۵ کیلومتر

دنا

۶۰

۷.۴

دنا با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۸۱ کیلومتر

پژو پارس

۶۶

۹.۱

پژو پارس با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۷۳ کیلومتر

پژو ۲۰۶

۵۰

۸.۹

پژو ۲۰۶ با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۵۶ کیلومتر

پژو ۴۰۵

۷۰

۹.۱

پژو ۴۰۵ با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۷۷ کیلومتر

سمند

۷۰

۷.۵

سمند با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۹۳ کیلومتر

تارا

۵۰

۷

تارا با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۷۱ کیلومتر

رانا

۵۰

۶.۶

رانا با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر می‌رود؟

۷۶ کیلومتر

چه عواملی در مسافت قابل پیمایش با چراغ سوخت روشن موثر هستند؟

تا اینجا جدول مسافت قابل پیمایش با چراغ بنزین روشن در خودروهای مختلف را بررسی کردیم. لازم است تاکید کنیم که اعداد فوق تقریبی هستند. در کنار نوع خودرو، مدل آن و همچنین سلامت فنی ماشین هم روی میزان مصرف سوخت آن تاثیرگذار هستند. طبیعی است که یک خودرو مدل ۹۰ در مقایسه با یک ماشین صفر مدل ۱۴۰۲، مصرف سوخت بیشتری خواهد داشت. علاوه بر آن نباید مشکلات فنی احتمالی در سیستم سوخت رسانی، سنسورها و سایر بخش‌های پیشرانه ماشین را نیز نادیده گرفت.

موضوع مهم بعدی، وضعیت ترافیک در معابر است. تجربه نشان می‌دهد که هر چه سرعت خودرو بیشتر باشد، میزان مصرف سوخت آن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین شما می‌توانید مسافت قابل پیمایش با چراغ سوخت روشن خودروها در جدول فوق را برای رانندگی در جاده‌های بین شهری تا ۲۰ درصد افزایش دهید. این در حالی است که در کلان شهری مانند تهران به‌خصوص در زمان‌های اوج ترافیک، باید تا ۲۰ درصد مسافت قابل پیمایش با چراغ اخطار کمبود سوخت خودرو را کمتر کنید.

آسیب‌های ناشی از رانندگی با چراغ سوخت روشن چیست؟

باید توجه داشته باشید که ساده‌ترین مشکل رانندگی با چراغ بنزین روشن، ایستادن کنار جاده و تلف شدن وقت شماست. بعضا اگر بنزین خودروی شما در یک جاده با سرعت بالا تمام شود، ماشین خاموش خواهد شد. به این ترتیب سرعت ماشین شما به‌یکباره افت شدیدی پیدا می‌کند. این در حالی است که سایر خودروها با سرعت در حال تردد هستند. این اتفاق در صورت بی‌احتیاطی راننده می‌تواند تبعات سنگینی به‌دنبال داشته باشد.

علاوه بر آن مشکلات فنی در اثر رانندگی با چراغ سوخت روشن نیز گریبان‌گیر خودروی شما خواهد شد. به‌دلیل وجود ناخالصی در بنزین، همواره انتهای باک سوخت، مقدار زیادی رسوب جمع می‌شود. وقتی سطح بنزین باک کاهش می‌یابد، احتمال دارد که رسوبات به سمت پمپ بنزین و سیستم سوخت‌رسانی حرکت کند. این موضوع حتما باعث آسیب دیدن قطعات خودرو می‌شود. ضمن اینکه فیلتر سوخت هم خیلی سریع‌تر از موعد مقرر نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

نکته بعدی اینکه با کاهش سطح سوخت درون باک، پمپ بنزین برای مکش و هدایت سوخت به سمت موتور باید فشار بیشتری را متحمل شود. وقتی پمپ برای زمان طولانی در این شرایط کار کند، داغ می‌شود. این اتفاق احتمال خرابی پمپ بنزین خودرو را نیز تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

کلام پایانی

در این مطلب میزان مسافت قابل پیمایش با چراغ بنزین روشن در خودروهای مختلف را بررسی کردیم. قبل از پایان مقاله لازم است یک نکته را متذکر شوید. اعداد و ارقامی که مطرح کردیم، همگی تقریبی هستند. شما به‌عنوان یک راننده باتجربه باید ترجیحا قبل از مشاهده چراغ سوخت روشن، برای سوخت‌گیری به جایگاه مراجعه کنید. اصلا روی مسافتی که می‌توانید با روشن بودن چراغ اخطار کمبود سوخت خودرو طی کنید، حساب ویژه‌ای باز نکنید. ضمن این کافیست چند بار این اتفاق تکرار شود تا قطعات سیستم سوخت‌رسانی ماشین شما هم یکی از پس از دیگری خراب شده و شما را به زحمت بیندازند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha