۰ نفر

چرا وضعیت هوای امروز مشهد پیش‌بینی نشده بود؟

۵ دی ۱۴۰۲، ۱۷:۳۸
کد خبر: 816038
چرا وضعیت هوای امروز مشهد پیش‌بینی نشده بود؟

مشهدی‌ها امروز خود را با تنفس هوای بسیار آلوده آغاز کردند، این در حالی بود که روز گذشته هواشناسی هیچ‌گونه هشدار و اطلاعیه‌ای مبنی بر آلودگی هوا برای امروز منتشر نکرده و حتی کیفیت هوا نیز سالم پیش‌بینی شده بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، تا صبح امروز آخرین هشدار هواشناسی استان مربوط به تاریخ  ۳۰ آذر و هشدار سطح زرد بود. در بخشی از این هشدار آمده است: طبق تحلیل نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی، استان خراسان رضوی از بعدازظهر روز جمعه ۱۴۰۲/۱۰/۱ تحت تأثیر سامانه ناپایدار جوی قرار خواهد گرفت که پیامد آن افزایش شدت وزش باد همراه با خیزش گردوخاک، افزایش ابرناکی و در برخی نقاط بویژه در نواحی غرب و جنوب غرب استان  وقوع بارندگی (در ارتفاعات و نواحی سردسیر بارش برف) خواهد بود. پایان این وضعیت جوی نیز دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۴ اعلام شده بود.

همچنین ساعت ۶ صبح امروز و درست در زمانی که بسیاری از خانواده‌ها مشغول آماده کردن فرزندشان برای رفتن به مدرسه و مهدکودک بودند، خبر غیرحضوری شدن مدارس و تعطیلی مهدهای کودک به دلیل آلودگی هوا در برخی کانال‌های تلگرامی منتشر شد؛ تصمیم دیرهنگامی که کارگروه شرایط اضطراری گرد و غبار خراسان رضوی گرفته بود، موجب سردرگمی بسیاری از خانواده‌ها شد، چرا که خیلی از دانش‌آموزان هنگامی که پشت در مدرسه بودند، متوجه تعطیلی مدارس شدند و والدین کارمند که فرزند دانش‌آموز و مهدکودکی داشتند برای نگهداری فرزندشان دچار مشکل شدند.

در همین راستا و در رابطه با اینکه چرا هواشناسی از قبل این وضعیت را پیش‌بینی نکرده، با یحیی قاینی‌پور، معاون توسعه، پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی به گفت‌وگو نشستیم.

وی در رابطه با دلیل آلودگی هوای امروز مشهد عنوان کرد: دلیل این آلودگی وزش باد شدیدی بوده که در نواحی بادخیز استان اتفاق افتاد و مسیر جریانات باعث انتقال گردوغبار به نواحی مرکزی و ازجمله مشهد شد.

دلیل آلودگی امروز هوای مشهد کانون‌های گردوغبار داخلی و خارجی است

قاینی‌پور  ادامه داد: از لحاظ هواشناسی هم سیستم پرفشار جوی در شرق دریای خزر تشکیل شد که باعث انتقال ذرات گردوغبار از منطقه قره قوم ترکمنستان به کشور و استان ما شد. همچنین سیستم کم فشار دیگر از ناحیه جنوب غرب استان با گسترش خود باعث شد کانون‌های داخلی از جمله کانون‌های غربی و جنوبی استان فعال شده و موجب گردوغبار شود؛ یعنی دو کانون داخلی و خارجی باعث این آلودگی شده است. متاسفانه با توجه به خشکسالی‌هایی که چند سال اخیر داشتیم کانون‌های داخلی هم مستعد ایجاد گرد و غبار شده است.

معاون توسعه، پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی یادآور شد: ما در استان چند روز است که درگیر این وضعیت هستیم. این وضعیت از ابتدای دی ماه آغاز شده بود و هشدار صادر کردیم. نقاط مختلف استان از جمله سرخس، فریمان و... درگیر بودند و باد شدید و گردوخاک در این مناطق داشتیم. بعد از اینکه شدت باد در منطقه کاسته می‌شود پیامدش این وضعیت است و جریانات باعث انتقال گردوغبار می‌شود. در مشهد از حدود ساعت ده شب گذشته، افزایش ذرات گردوخاک و گردوغبار را داشته‌ایم.

هشدار پیامکی آلودگی هوا به مسئولان

وی در رابطه با اینکه چرا هواشناسی برای وضعیت امروز مشهد هشدار و اطلاعیه صادر نکرده است، گفت: دیروز صبح ساعت ده و پنجاه دقیقه هشدار پیامکی به مسئولان استان که درگیر و تصمیم گیرنده درمورد مسائل جوی هستند، ارسال کرده و وزش باد شدید و کاهش کیفیت هوا را اعلام کردیم.

قاینی‌پور ادامه داد: این وضعیت، یک پدیده نوظهور است. خیلی دقیق نمی‌شود عدد شاخص را پیش‌بینی کنیم که تا این حد بالا برود. پیش‌بینی ما این بود که شاخص در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها برسد اما این وضعیت را پیش‌بینی نکرده بودیم. ضمن اینکه شیوه نامه که به ما اجازه صدور هشدار سطح بالاتر را می‌دهد ما را مکلف کرده زمانی باید هشدار را به سطح نارنجی و بالاتر ببریم که میانگین ۲۴ ساعته شاخص به ۱۵۰ و بالاتر از ۱۵۰ برسد که روز گذشته این اتفاق رخ نداد و میانگین شاخص پایین بود.

معاون توسعه، پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در پاسخ به اینکه چرا هشدار سطح زرد صادر نشده است؟ گفت: هشدار سطح زرد ما تا اواخر وقت دوشنبه(۴ دی) بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که زمان انقضای هشدار زرد ۴ دی ماه (اواخر شب گذشته) بوده است، چرا برای امروز مجددا هشداری صادر نشده است، بیان کرد: در حال حاضر همکارانم هشدار نارنجی صادر کردند. طبق شیوه نامه میانگین ۲۴ ساعته شاخص به ۱۵۰ رسیده است و سطح هشدار ما بالا رفته است.

چرا نمی‌توانیم شاخص آلودگی هوا را دقیق‌تر پیش‌بینی کنیم؟

قاینی‌پور در پاسخ به اینکه چرا نمی‌توانیم شاخص آلودگی هوا را دقیق‌تر پیش‌بینی کنیم، عنوان کرد: یکی از دلایل اصلی کمبود امکانات است. ما با کمبود امکانات پایش گردوغبار و همچنین کمبود امکانات پایش رخدادهای هواشناسی  مواجه هستیم که البته پروژه رادار را شروع کرده‌ایم و انتظار داریم تا پایان سال آینده مورد بهره برداری قرار بگیرد.

وی افزود: موضوع بعدی تغییر اقلیمی است که اتفاق افتاده است. ما روی نقشه‌ها پایش وضعیت جوی را داریم و رخدادهایی مثل گردوغبار و گردوخاک در ادامه این حالت‌ها اتفاق می‌افتد. سال‌های گذشته وزش باد شدید داشتیم اما هیچ اتفاقی نیفتاده است اما خشکسالی‌ها باعث تغییر جغرافیای پوششی استان شده و باعث شده که مقداری خطاها افزایش یابد. با این میزان وزش باد انتظار این همه آلایندگی را نداریم چون پیش‌بینی‌ها براساس نقشه‌های هواشناسی انجام می‌شود.

کاهش آلودگی هوا از بعدازظهر امروز

معاون توسعه، پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در رابطه با تداوم آلودگی هوا در مشهد، گفت: این وضعیت تا عصر امروز تداروم دارد و از بعدازظهر کاهش خواهد یافت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha