۰ نفر

اقتصادآنلاین بررسی می‌کند؛

شب یلدا چقدر خرج دارد؟

۲۷ آذر ۱۴۰۲، ۱۵:۰۰
کد خبر: 814464
شب یلدا چقدر خرج دارد؟

خریدهای شب یلدا با وجود افزایش قیمت‌ها، رونق گرفته است. یک خانوار چهار تا شش نفره برای چیدن یک سفره یلدایی حداقل باید بین یک تا یک و نیم میلیون تومان هزینه کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، قیمت آجیل ویژه شب یلدا با بهترین کیفیت ۴۸۰ هزار تومان است که شامل پسته اکبری ممتاز، مغز گردو، بادام هندی، مغز فندق، انجیر، توت و باسلوق است. سایر آجیل‌ها قیمت دستوری ندارد و قیمت با توجه به مقداری که مخلوط می‌شود، متفاوت است. قیمت پسته هم متغیر است.

قیمت اقلام خشکبار نسبت به شب عید ۱۰ تا ۲۰ درصد ارزان‌تر شده است. پسته در انواع مختلف ۱۵ تا ۲۵ درصد و تخمه ژاپنی هم تا ۳۵ درصد افت قیمت داشته است.

قیمت انار، هندوانه و خرمالو در اولویت خرید مردم برای شب یلدا است. قیمت انار تا ۲۷ آذرماه در سه سطح کف قیمت، سقف قیمت و قیمت ممتاز به ترتیب ۲۰، ۳۰ و ۵۵ هزار تومان است. قیمت هندوانه ۱۰، ۱۵ و ۲۲ هزار تومان است. قیمت خرمالو شمال ۱۵، ۲۰ و ۳۰ هزار تومان است. قیمت خرمالو کن و شهریار بالاتر و ۲۵، ۴۰ و ۶۰ هزار تومان است. قیمت کیوی نیز۲۰، ۳۵ و ۴۰ هزار تومان است.

قیمت هر کیلو شیرینی تر ۱۸۰ هزار تومان است.

در مجموع، طبق آنچه که اتحادیه‌ها به‌طور رسمی اعلام کرده‌اند، در حداقل‌ترین وضعیت، خرید یک کیلو آجیل مخصوص یلدا ۴۸۰ هزار تومان، یک کیلو شیرینی ۱۸۰ هزار تومان، دو کیلو انار ۱۰۰ هزار تومان، دو کیلو پرتقال حدود ۸۰ هزار تومان، دو کیلو خرمالو ۸۰ هزار تومان و یک هندوانه سه کیلویی حدود ۶۰ هزار تومان می‌شود که در مجموع حدود یک میلیون تومان می‌شود.

البته این رقم بدون احتساب قیمت سایر اقلام مصرفی در این شب مانند میوه خشک، آجیل‌های دیگر و سایر تنقلات است. همچنین، گفتنی است رصد میدانی بازار حکایت از فروش اقلام به قیمت بالاتری نسبت به قیمت اعلام شده اتحادیه‌ها دارد.

هزینه شب یلدا امسال با وجود کاهش قیمت برخی اقلام خشکبار، همچنان بالا است و با حقوق ۷ میلیون تومانی کارگران سنخیتی ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha