۰ نفر

رییس اتحادیه لوازم خانگی تهران:

نامه اخیر دولت برای لوازم خانگی مربوط به کالاهایی ست که قبلا هم وارداتش آزاد بود!

۲۲ آذر ۱۴۰۲، ۱۴:۴۸
کد خبر: 813580
نامه اخیر دولت برای لوازم خانگی مربوط به کالاهایی ست که قبلا هم وارداتش آزاد بود!

رئیس اتحادیه لوازم خانگی تهران : نامه آقای مخبر برای لوازم خانگی، مربوط به کالاهایست که قبلا هم واردات آن آزاد بود. تجهیزات گاز سوز و الکتریکی مثل کولر که قبل می‌آمد، اما الان گفته اند در مصرف انرژی آن‌ها باید مراقب باشید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از انتخاب؛ممنوعیت واردات لوازم خانگی در چند سال اخیر طبق آنچه در میان گفته‌های خریداران و جامعه شنیده می‌شود، چندان موجب افزایش کیفیت کالای ایرانی نشده و جامعه در صورت وجود واردات، به کالای خارجی نگاه قابل توجهی خواهد داشت. از سوی دیگر نامه اخیر معاون رئیس جمهور درباره لوازم خانگی این تعبیر را ایجاد کرد که احتمالا واردات آزاد شده است، اما گویا برداشت‌ها از این نامه متفاوت است.
 
اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه لوازم خانگی تهران، درباره صحت آزادسازی واردات لوازم خانگی به «انتخاب» گفت: نامه آقای مخبر برای لوازم خانگی، مربوط به کالاهایست که قبلا هم واردات آن آزاد بود. تجهیزات گاز سوز و الکتریکی مثل کولر که قبل می‌آمد، اما الان گفته اند در مصرف انرژی آن‌ها باید مراقب باشید.
مثلا به جز اجاق گاز واردات دیگری در عرصه محصولات گازی نداشتیم، اما آقای مخبر گفتند اگر قرار است وارداتی هم انجام شود در تجهیزات این لوازم مثل موتور یخچال و کولر و مشعل اجاق گاز و.. باید درجه انرژی A باشد. تجهیزات برقی و تجهیزات گازسوز وارداتی از حالا باید سطح کیفی انرژی را رعایت کنند.
 
وی درباره وضعیت اقتصادی بازار لوازم خانگی اشاره کرد: وضعیت خیلی خراب است رکود شدیدی در بازار لوازم خانگی وجود دارد، چون مردم قدرت خرید ندارند و قدرت خرید هم از یک طرف به سمت قسطی فروشی و تبلیغات ناسالم رفته است؛ انشالله امیدوارم بانک‌ها پول خود را به جای توزیع به تولید ببرند. این بازار هر روز بدتر از دیروز است.
 
او افزود: ما شب عید هرساله منتظر فروش هستیم، اما امروز با این حقوق‌ها دیگر کسی یخچال و لوازم نو نمی‌خرد. مگر اینکه اینقدر وسیله از بین رفته باشد که قابلیت تعمیر نداشته باشد. در کلیت به دلیل قیمت مواد اولیه بالا و قیمت نهایی قدرت خرید وجود ندارد. اگر پول به تولید بیاید مثل سال ۹۷ مردم می‌توانند کالا بخرند.
 
پازوکی در رابطه با واردات لوازم خانگی گفت: آقای مخبر به درستی این نامه را دادند که وقتی ارز کشور با تمام سختی‌ها خارج می‌شود چرا هر نوع تجهیزاتی وارد شود؟ باید کیفیت کالاها ساماندهی شود و بابت تکنولوژی روز دنیا و خط تولید روز دنیا ارز خارج شود. یعنی بعد از واردات باید بتوانیم تولید و صادرات کنیم. از آن طرف امنیتی که در این ۵ سال به تولید کننده داخلی دادیم که سرمایه گذاری کرده و شغل بیشتر ایجاد کرده برنامه ریزی می‌خواهد و به یکباره نباید واردات بسته و باز شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha