۳ نفر

تغییرات شغل معلمی / آموزش پرورش شرط جدید گذاشت!

۲۰ آذر ۱۴۰۲، ۱۱:۵۲
کد خبر: 813113
تغییرات شغل معلمی / آموزش پرورش شرط جدید گذاشت!

فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و سایر معلمان که از مسیر استخدام وارد آموزش و پرورش می‌شوند ملزم به دریافت گواهینامه صلاحیت معلمی هستند.

به گزاری اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، نمایندگان مجلس در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه مصوب کردند که صلاحیت معلمان علاوه بر گزینش بدو خدمت در طول سال‌های فعالیت در قالب اعطای گواهینامه صلاحیت معلمی ارزیابی شود.

پیش از این و در سال ۱۴۰۰، محمود امانی طهرانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش از تدوین متن گواهینامه صلاحیت معلمی و تصویب آن در این شورا خبر داده و گفته بود: پیرو این متن، باید شیوه نامه اجرایی تهیه شود که معاونت برنامه‌ریزی و منابع انسانی در حال انجام این کار است.

با این حال تا به امروز از درون آموزش و پرورش خبری از تدوین شیوه نامه اجرایی گواهینامه صلاحیت معلمی شنیده نمی‌شود و حالا قرار است با مصوبه برنامه هفتم توسعه، گواهینامه صلاحیت معلمی به یک مدرک الزامی برای احراز صلاحیت و شایستگی معلمان تبدیل شود که بدون آن اجازه ورود به کلاس درس  را نخواهند داشت.

بسیاری از صاحب نظران آموزش و پرورش بر این باورند که برای ارتقای کیفیت آموزش در مدارس کشور نیاز است صلاحیت معلمان برای سه مرحله تعیین و سپس احراز شود، صلاحیت بدو ورود به تربیت معلم برای داوطلبان معلمی، صلاحیت پایان دوره تربیت معلم و بدو ورود به معلمی برای فارغ‌التحصیلان تربیت معلم، صلاحیت طول دوره معلمی که مشتمل بر صلاحیت‌های قبلی به علاوه شایستگی‌هایی است که به اقتضای شرایط، کسب آنها اجتناب‌ناپذیر است.

در همین ارتباط منصور اردستانی مدیرکل سابق حقوقی وزارت آموزش و پرورش که تا همین هفته جاری در این سمت حضور داشت درباره مصوبه مجلس برای اعطای گواهینامه صلاحیت معلمی به خبرنگار فارس گفت: در قانون رتبه‌بندی معلمان، در مسیر رشد و ارتقای آنها موضوع  کارنامه مطرح است همچنین گواهینامه شایستگی‌های معلمی در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان ضوابط کیفیت بخشی به دانشگاه فرهنگیان مطرح شده است.

وی افزود: ضوابط اعطای گواهینامه صلاحیت معلمی باید توسط مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش و پرورش با همراهی دانشگاه فرهنگیان تعیین شود، شورای عالی آموزش و پرورش درباره آن نظر خود را اعلام کند و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.

مدیرکل سابق حقوقی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه گواهینامه صلاحیت معلمی شامل معلمانی است که از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی وارد آموزش و پرورش می‌شوند، گفت: تصویب این موضوع در قانون برنامه هفتم توسعه بر اساس قانون رتبه‌بندی و شامل حال تمام معلمان است.

فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و رجایی باید گواهینامه صلاحیت معلمی بگیرند

اردستانی متذکر شد: فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی از این به بعد برای شروع به کار معلمی باید حتما گواهینامه صلاحیت معلمی را دریافت کنند و صرف داشتن مدرک کارشناسی کفایت نمی‌کند؛ معلم رکن اصلی تحول در آموزش و پرورش است بنابراین باید معلمان شایسته و کارآمد داشته باشیم و گواهینامه صلاحیت معلمی این شایستگی را تصدیق می‌کند.

افزایش سن بازنشستگی مشکل کمبود معلم را حل می‌کند؟

وی در ادامه درباره مصوبه مجلس برای افزایش سن بازنشستگی و تأثیر آن در آموزش و پرورش گفت: هم اکنون جمعیت زیادی از معلمان شاغل در آموزش و پرورش بیش از ۲۸ سال سابقه خدمت دارند بنابراین مشمول مصوبه افزایش سن بازنشستگی نمی‌شوند از سوی دیگر برخی معلمان از طریق مصوبه مجلس و برخی از طریق آزمون استخدامی پذیرفته شده‌اند که این مصوبه شامل حال آنها خواهد شد.

بازنشسته نشوید اما پاداش پایان خدمت را دریافت کنید

اردستانی درباره این موضوع که آیا مصوبه افزایش سن بازنشستگی می‌تواند مشکل کمبود معلم را مدیریت کند؟ گفت: این مصوبه در کوتاه مدت کمکی به آموزش و پرورش نمی‌کند چون شامل حال معلمان با سابقه کار بالای ۲۸ سال نیست و از سوی دیگر آموزش و پرورش دربازه زمانی کنونی کمبود معلم دارد.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در برنامه هفتم توسعه بندی را الحاق کرد که به تصویب مجلس هم رسید، افزود: براساس این بند الحاقی اگر معلمان به ۳۰ سال سابقه خدمت برسند می‌توانند بدون بازنشستگی، پاداش پایان خدمت خود را دریافت کرده و تا سقف مجاز بازنشستگی یعنی ۳۵ سال سابقه به تدریس ادامه دهند؛ این موضوع می‌تواند برای ادامه خدمت در معلمان ایجاد انگیزه کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  21 0
  لطفا بازنشسته بشید تا جا برای جوانها باز شود دولت هم بهتره سر کیسه رو شل کنه یکم از پول چای دبش کم کنید و بدید به جوانان اگه نمیتونید برای جوانان شغل ایجاد کنید برید کنار بزارید کسی که میتونه بیاچه گناهی کردیم عمرمون به پای شما هدر بره
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  17 14
  سلام وقت بخیر آقای دکترصحرایی وزیر محترم آموزش وپرورش لطفا سن استخدامی برای آموزش وپرورش ماده ۲۸ بیشتراز ۳۵سال نذارین. 🙏🙏 چون کسی که سن ش ۴۰ساله ۳۰سال هم خدمت کنه توان تدریس نداره. 🙏🙏
  • حلما IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
   7 2
   چرا مگه مریضه توان نداشته باشه فکر مریض😂
 • علیرضا عبداللهی هدری. ارومیه ناحیه ۲ آموزش و پرورش IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  7 5
  بسیار عالی و بجاست. موافقم A
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۸
   0 0
   موافقم چون ۴۰ساله نصف بیشتر عمرش رفته چیزی نمونده و درد و مریضی تا ۵۰سالگی میاد سراغش،مخصوصا برای خانمها
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  15 0
  بااین حقوق کم معلم نشوندبهتر دیپلمه شرکت نفت و پتروشیمی چقدر حقوق بالا می گیرند کارت صلاحیت دارند
 • وحید IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  7 7
  از سایر دستگاههای اجرایی کشور مثل سازمان منابع طبیعی کشور درخواست نیرو کنید تا کسانی که متقاضی اند وارد آموزش و پرورش شوند
 • محمد IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  9 1
  معلمی به تاریخ پیوست
  • نوروزی IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
   4 2
   بله دقیقا ...درگذشته چقد معلم شدن راحت بود ولی به ما که رسید هیچ در ارزوی معلمی بمانیم 😔
 • حسن US ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  4 2
  اتفاقا ۴۰سال بهترین گزینه هست...دهه شصتی ها امیدشون به همین ۴۰هست
 • حق گو IR ۰۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  6 2
  لطفا از جوان استفاده کنید، بازنشسته وقت استراحت کردنشه دیگه.
 • ذاکر IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  4 1
  این وزیر دیگه هر کاری میکنه بدون برنامه ریزی ؛نمایندگان مجلس هم تایید کردن هم دیگه ازش سوال نمی‌ پرسن اینقدر نو آوری در یک سال چه جوری میشه (شاید صبح جمعه خبر دار شدن)
 • سعید IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  9 0
  افزایش سن بازنشستگی در آموزش و پرورش کارایی نداره چون معلم که سنش بره بالا توان تدریس و سر و کله زدن با دانش آموز نداره . یه هفته پیش یکی از همکاران در کلاس سکته مغزی کرد واقعا شرایط سخت شده و فشار عصبی بالاست.
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  5 1
  نیازی به این همه ارزیابی و فیلتراسیون اداری نیست ، اگر برای معلم ارزش قائل بشید و معلمان از نظر مالی تامین شوند، مطمئنا کیفیت آموزش و تربیت بهبود پیدا میکنه
 • حسین IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  5 4
  حیف ۳۰ سال که به معلمی گذشت
 • Asal IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۷
  0 0
  والله ما با لیسانس حسابداری بیکاریم چرا برا اموزگاری از رشته حسابداری هم نمیگیرید ما با جون مایه میزاریم برا تدریس سابقه تدریس هم اضاف نکنید
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۸
  0 0
  امیدوارم هر کی عاشق معلمی به عشقش برسه مثل من دلتگ شاگردانش بشه هر چقدر هم اذیت بشه و اعصابش خورد بشه بازم بگه عاشقم خدایا شکرت