۲ نفر

در گفتگو با اقتصاد آنلاین مطرح شد؛

وقت خرید طلا است/ بازار در رکود، طلافروشی ها بدون رونق

۲۰ آذر ۱۴۰۲، ۱۶:۲۲
کد خبر: 813088
وقت خرید طلا است/ بازار در رکود، طلافروشی ها بدون رونق

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه شرایط حاد رکود در بازار طلا ادامه دارد، احتمال کاهش قیمت‌ها را رد کرد و گفت: مردم منتظر کاهش قیمت نباشند؛ هر چند اکنون وقت خرید طلا است و احتمال کاهش قیمت با توجه به ثبات چند ماهه خیلی کم است.

اقتصاد آنلاین - مهدی جهانشاهلوراد: نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضیعت بازار طلا و سکه به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: وضعیت بازار مناسب نیست و حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش تقاضا و تولید داشتیم که شرایط مطلوبی برای صنعت نیست.

وی اضافه کرد: به صورت کلی در همه کشور و صنوف دیگر، این رکود وجود دارد؛ اما طلا جزو اولویت‌های آخر برای خانواده‌ها است و در سبد خانوار وجود ندارد؛ تنها در صورتی که پس اندازی باقی بماند یا به اجبار مراسمی برای افراد باشد، به بازار طلا ورود می‌کنند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، رکورد فعلی بازار را بی‌سابقه عنوان کرد و گفت: این شرایط در دوره‌ای که بیماری کرونا وجود داشت و روزهایی تعطیل بود و مردم کمتر در سطح شهر تردد می کردند نیز، وجود نداشت.

وی درباره عواملی که می‌تواند این شرایط را تغییر دهد، اظهار داشت: شرایط اقتصادی مردم مهم است؛ افزایش قیمت‌ها، تورم و بالا بودن هزینه‌های جاری زندگی در شرایط فعلی، بر روی روند بازار موثر بوده؛ ضمن اینکه هزینه تولید و توزیع افزایش یافته است؛ چون یک برخی از ماشین آلات وارداتی است و با ارز آزاد وارد می شود.

بذر افشان ادامه داد: برای حل این مشکل نیاز است نگاه مسئولین به این صنعت قدمت‌دار تغییر کند؛ به نحوی که اگر بتوانیم در بخش هزینه‌های ساخت و تولید، شرایط مطلوب تری به وجود بیاوریم؛ احتمال دارد شرایط صنعت طلا نیز تغییر کند.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال سال رونق تولید بود؛ اما صنعت طلا نسبت به سال گذشته حتی مواقعی تا ۴۰ درصد هم، کاهش تولید داشته و بازار به یک شرایط رکودی رسیده است؛ بنابراین اگر دولت و بانک مرکزی تسهیلات کم‌بهره‌ای را برای بخش تولید اختصاص دهد، می‌تواند نقش محوری در تامین مواد اولیه و ابزار داشته باشد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران همچنین ورود طلاهای بدون استفاده مردم به بخش تولید را در خروج از بحران فعلی موثر عنوان کرد و گفت: اگر سرمایه‌هایی که مردم به صورت دپو شده در خانه‌ها یا صندوق‌های امانات نگهداری می‌کنند و مصرفی ندارد، وارد چرخه تولید شوند؛ می‌تواند به صنعت طلا کمک کند.

وی اضافه کرد: مردم به دولت و بانک مرکزی اعتماد دارند؛ بانک مرکزی می‌تواند با تشکیل یک صندوق، طلاهای مردم را تحویل بگیرد و با تایید اتحادیه به واحدهای مجوزدار واگذار کند؛ از طرف دیگر به مردم نیز اطمینان دهد که سرمایه‌هایشان را به صورت طلا دریافت خواهند کرد که در نوسان‌های بازار دچار زیان نشوند؛ این کار باعث می‌شود مشکل مواد اولیه تولیدکننده‌های صنعت برطرف شود.

وی همچنین گفت: واحدهای تولیدی در کارگاه‌های اجاره‌ای فعالیت دارند و به جرات می‌توان گفت در شرایط کنونی با غیرت، این واحدها را مدیریت می‌کنند تا کارگرانی که در معیشت مشکل دارند، دچار آسیب نشوند و تولید و اشتغال خدشه دارد نشود؛ این در حالی است که با جذب این طلاها هم مردم سود می‌برند و هم بخش تولید که طی سال های اخیر دچار آسیب‌های مالی شده است شرایط بهتری خواهد داشت و بحران کمتر می‌شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پیش‌بینی از آینده بازار طلا نیز گفت: در هفته‌های گذشته با افزایش ۹۵ دلاری طلای جهانی بازارهای ما خیلی تحت تاثیر این افزایش قرار نگرفت و نهایتا نوسان ۱ تا ۳ درصدی داشت؛ اگر شرایط تقاضا در بازار بهتر بود شاید قیمت‌ها بیشتر افزایش پیدا می کرد؛ این در حالی است که در روزهای آینده نیز با ادامه روند کنونی قیمت‌ها نوسان چشمگیری نخواهد داشت و نهایتا همان نوسان یک تا سه درصدی برای بازار احتمال می رود.

بذرافشان با تاکید بر اینکه بازار شرایط التهابی و نگران کننده ندارد، تصریح کرد: بازار در آرامش نسبی قرار دارد و قیمت‌ها به ثبات نسبی رسیده است، مردم منتظر کاهش قیمت نباشد احتمال کاهش قیمت با توجه به ثبات چند ماهه خیلی کم است.

وی افزود: پیش‌بینی‌هایی برای افزایش قیمت انس جهانی وجود دارد اگر بازارهای جهانی افزایش قیمت داشته باشد بازارهای ما نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. الان زمان خوبی برای خرید طلا و سکه است، قیمت‌ها به ثبات خوبی رسیده و احتمال کمی برای کاهش قیمت وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha