۰ نفر

«بورل» خواستار آزادی جاسوس سوئدی در ایران شد!

۱۹ آذر ۱۴۰۲، ۲۱:۴۳
کد خبر: 813018
«بورل» خواستار آزادی جاسوس سوئدی در ایران شد!

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز با نقض منشور ملل متحد در لزوم عدم مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل از ایران خواست تا جاسوس سوئدی را آزاد کند!

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، «جوزف بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز یکشنبه با نقض منشور ملل متحد در لزوم عدم مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل از ایران خواست تا جاسوس سوئدی را آزاد کند.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه افزود که بروکسل به دنبال جزئیات بیشتری در این ارتباط است.

«جوزف بورل» با اتخاذ موضعی مداخله جویانه با صدور بیانیه‌ای در این خصوص گفت: اتحادیه اروپا خواستار آزادی فوری «یوهان فلودروس» (Johan Floderus) است!

وی در این باره اضافه کرد: از زمان بازداشت وی، در هر مناسبت و تماسی با مقامات ایرانی، مصرانه این پرونده را مطرح کرده و خواستار آزادی او هستم. ما با هماهنگی نزدیک با مقامات سوئدی که مسؤولیت کنسولی را برعهده دارند، به دنبال شفاف سازی و اطلاعات بیشتر از آنها (مقامات ایرانی) هستیم.

مرکز رسانه قوه قضائیه امروز اعلام کرد که اولین جلسه رسیدگی به اتهام‌های یوهان هنریک نیلز فلودروس، به ریاست قاضی حجت‌الاسلام والمسلمین افشاری در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد.

قاضی در ابتدای این جلسه گفت: متهم یوهان هنریک نیلز فلودروس به همراه وکلای خود در جلسه حضور دارد، مترجم رسمی نیز در جلسه حضور دارد. از نماینده دادستان دعوت می‌کنم کیفرخواست صادره را از سوی دادسرای تهران قرائت کند.

نماینده دادستان با حضور در جایگاه گفت: با کسب اجازه از هیئت قضات شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب اسلامی، کیفرخواست صادره درباره متهم یوهان هنریک نیلز فلودروس تبعه سوئد مبنی بر افساد فی الارض، اقدامات گسترده علیه امنیت کشور با وصف همکاری اطلاعاتی گسترده با رژیم صهیونسیتی را قرائت می‌کنم.

وی گفت: طبق گزارش وزارت اطلاعات و مستندات ارائه شده، تحقیقات صورت گرفته و اظهارات متهم، وی با عوامل رژیم صهیونسیتی در ارتباط بوده است.

وی افزود: متهم در حوزه جمع آوری اطلاعات به نفع رژیم صهیونسیتی در قالب پروژه‌های برانداز با محوریت مؤسسات آمریکایی، اسرائیلی و اروپایی شناخته شده فعال در این حوزه، علیه جمهوری اسلامی ایران فعال بوده است.

به گفته نماینده دادستان یوهان فلودروس ارتباط شبکه‌ای با عوامل و عناصر اتحادیه اروپا و نمایندگان مرتبط با گروهک تروریستی منافقین داشته و در حوزه‌های مذکور تحت پوشش پروژه‌ها و با هدایت عوامل اسرائیل، اجرای پروژه‌های مختلف با هدایت عناصر رژیم صهیونسیتی با مدیریت سرویس موسوم به سرویس اقدام خارجی توسط متهم و مرتبطان وی در قالب ارتباط گیری و نقش آفرینی مؤسسات و سازمان‌های فعال در حوزه براندازی و سازمان توسعه همکاری‌های بین‌المللی اتحادیه اروپا DEVCO که مدیران و عناصر اصلی آن را عوامل مرتبط با رژیم صهیونیستی تشکیل داده، فعالیت داشته و پروژه براندازی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کرده است.

نماینده دادستان گفت: این مسائل موضوعاتی مانند مسائل در ظاهر به حقوق بشر در ایران، حقوق زنان، آخرین وضعیت مخالفان جمهوری اسلامی، فعالیت‌های نظامی ایران، وضعیت تحریم‌ها، وضعیت غنی‌سازی و موضوع هسته‌ای مرتبط است، حضور متهم در ایران در قالب هیئت کمیسیون اروپا همزمان با همکاری با نهادهای و سرویس‌های اطلاعاتی اروپا و اسرائیل در ایران با پوشش کارمند اتحادیه اروپا همراه با کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، حضور و سخنرانی در کنفرانس پژوهش در زمینه مهاجرت با موضوع پیگیری چالش‌ها و تشریح راه حل‌ها را شامل می‌شود.

برقراری ارتباط شبکه‌ای در کشور با سایر عوامل سرویس اطلاعاتی سوئد، اقدام و فعالیت در پروژه‌های براندازی و انتقال پول به ایران در قالب پروژه‌های اشاره شده، همکاری و ارتباط اطلاعاتی در اتحادیه اروپا از دیگر اقدامات متهم است که در کیفرخواست به آن‌ها اشاره شده است.

نماینده دادستان گفت: همچنین سفر به فلسطین اشغالی، ارتباط با عناصر و عوامل رژیم اشغالگر قدس و جمع‌آوری اطلاعات از برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران که ارتباطی با حوزه حرفه‌ای فعالیت متهم نداشته از دیگر اقدامات وی است. باتوجه به سایر قرائن موجود نامبرده مجرم و مستند ماده ٢٨۶ از قانون مجازات اسلامی و ماده ۶ قانون مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونسیتی، کیفر وی مورد تقاضا است.

پس از اظهارات نماینده دادستان، قاضی ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: زمان جلسه بعدی متعاقباً اعلام می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha