۰ نفر

صادرات ۲۰۵ میلیون دلاری گاز مایع در سال جاری

۱۹ آذر ۱۴۰۲، ۲۱:۲۵
کد خبر: 813011
صادرات ۲۰۵ میلیون دلاری گاز مایع در سال جاری

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی از رشد ۱۴ درصدی صادرات گاز مایع و ۳۶ درصدی صادرات قیر کشور در هفت ماهه امسال خبر داد و گفت: صادرات متانول نیز در این مدت روندی افزایشی را در مقایسه با مدت مشابه پارسال طی کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سید حمید حسینی، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آمار صادرات هفت ماهه نشان می‌دهد که در سال جاری در میزان صادرات فرآورده‌های روغنی با ۲ میلیون و ۱۵۵ هزار تن، یک میلیارد و ۸۹ میلیون دلار صادرات داشتیم، اظهار کرد: نسبت به صادرات ۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تنی در سال گذشته که به‌میزان یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار ارزآوری داشت، کاهشی ۳۹درصدی داشته است.

وی افزود: همچنین در این مدت، صادرات پارافین به‌میزان ۱۶۰هزار تن و به‌ارزش ۱۲۲ میلیون دلار بوده که نسبت به صادرات ۱۴۱هزار تنی به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل، ارز نظر تناژ افزایش اما از نظر ارزش صادراتی با کاهش مواجه بوده است.

حسینی با بیان اینکه میزان صادرات قیر در هفت ماهه امسال  ۳ میلیون و ۳۳۹ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۸۴ میلیون دلار بوده است، گفت: میزان صادرات قیر در هفت ماهه ابتدایی سال قبل، ۲ میلیون و ۵۵۲ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۴ میلیون دلار بوده که مقایسه این رقم با میزان صادرات ۷ماهه امسال، از رشد ۱۴درصدی در ارزش صادرات قیر، حکایت دارد؛ البته قیر صادراتی ایران بسیار ارزان‌تر از قیمت‌های جهانی به‌فروش می‌رسد که اگر ارزش واقعی خود را در بازارهای جهانی داشت، این ارزآوری بیش از این ارقام بود.

وی با بیان اینکه در تولید گاز مایع ظرفیتی ۱۲ میلیون تنی در سال در کشور داریم، درحالی که با گازرسانی به ۹۷درصد جمعیت کشور، مصرف داخلی گاز مایع حدود ۲ میلیون تن در سال است، گفت: ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات این فرآورده ارزشمند در کشور وجود دارد.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی خیلی از خودروها به صورت غیرقانونی به سمت استفاده از گاز مایع به جای بنزین و CNG رفته اند که دولت به دنبال مدیریت فرآیند عرضه گاز مایع برآمده است.

وی با بیان اینکه در هفت ماهه نخست امسال، ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تن گاز مایه به ارزش یک میلیارد و ۲۰۵ میلیون دلار صادر شده است، گفت: این درحالی است که میزان صاردات گاز مایع کشور در زمان مشابه سال قبل، ۵ میلیون و ۱۷۰ هزار تن به ارزش ۹۶۴ میلیون دلار بوده است.

حسینی با بیان اینکه ظرفیت فعلی تولید متانول ۱۴ میلیون تن در سال است و این ظرفیت با بهره‌برداری از طرح‌های جدید به ۲۴ میلیون تن در سال می‌رسد؛ گفت: این درحالی است که کل بازار جهانی متانول، ۸۰ میلیون تن در سال است و به‌شدت این وضعیت نگران کننده است.

وی ادامه داد: در هفت ماهه ابتدایی سال جاری یک میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار صادرات متانول داشتیم، در حالی که میزان صادرات متنول کشور در هفت ماهه ابتدایی سال گذشته یک میلیارد و ۲۴۸ میلیون دلار بود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در خصوص میزان صادرات پلیمرها گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه، یک میلیارد و ۷۱۳ میلیون دلار پلیمر صادر شده که این رقم در مدت مشابه سال قبل، بالغ بر ۲ میلیارد و ۶۷۴ میلیون دلار بوده است.

وی با بیان اینکه حذف معافیت‌های مالیاتی و اخذ عوارض از صادرات، دلیل اصلی کاهش حدودا یک‌میلیارد دلاری صادرات پلیمر کشور است، اظهار کرد: کل صادرات محصولات پتروشیمی ایران که مربوط به صادرات اوره، متانول، پلیمرها و آروماتیک‌هاست در سال جاری بعید است به ۱۲ میلیارد دلار هم برسد و در مقایسه با سال گذشته، کاهشی قابل توجهی خواهد داشت.

به گفته وی در سال جاری در آمار هفت ماهه، صادراتی ۳ میلیون و ۱۱۱ هزار تنی به ارزش یک میلیارد و ۴۸ میلیون دلار صادرات اوره داشته‌ایم که این رقم برای مدت شمابه سال قبل، ۳ میلیون و ۳۵۱ هزار تنی به ارزش یک میلیارد و ۸۵۵ میلیون دلار بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha