۰ نفر

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران؛

کاهش صادرات فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی

۱۹ آذر ۱۴۰۲، ۱۴:۱۵
کد خبر: 812952
کاهش صادرات فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران گفت: صادرات فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی کشور به جز قیر و گاز مایع، در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین ؛ سیدحمید حسینی افزود: امسال صادرات محصولات روغنی ۳۸ درصد، پارافین ۱۵ درصد،  پلیمر ۳۵ درصد و صادرات اوره ۳۰ درصد کمتر از پارسال است.

وی وضع قوانین محدودکننده، اخذ مالیات و عوارض را یکی از عوامل خودتحریمی دانست که همراه با تحریم های ظالمانه بین المللی، صادرات فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی کشور را با چالش جدی مواجه کرده است. 

 رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران با تاکید بر این که نباید مزیت های رقابتی و نقاط قوت صادراتی کشور با بی تدبیری به نقصان و رکود کشیده شود گفت: کاهش درآمد ارزی ایران در هفت ماه نخست سالجاری و فقط در حوزه پلیمر، بیش از یک میلیارد دلار است و بعدها جبران این کاهش درآمد و احیای بازارهای صادراتی از دست رفته، عملا بسیار مشکل خواهد بود.

به گفته آقای حسینی، بعید است امسال صادرات محصولات پتروشیمیایی ایران از مرز ۱۲ میلیارد دلار عبور کند و برای اولین بار تراز منفی تجارت غیر نفتی ایران به ده میلیارد دلار می رسد که رقمی بی سابقه و هشداردهنده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha