۰ نفر

وزیر فرهنگ: مسئولان باید در اتاق شیشه‌ای فعالیت کنند/ اموال و دارایی مسئولان باید برای همه مردم شفاف باشد

۱۶ آذر ۱۴۰۲، ۱۶:۵۰
کد خبر: 812407
وزیر فرهنگ: مسئولان باید در اتاق شیشه‌ای فعالیت کنند/ اموال و دارایی مسئولان باید برای همه مردم شفاف باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کم‌کاری‌ در قاموس دولت مردمی جایگاهی ندارد و اگر کم‌کاری باشد آن را به دیگران ارتباط نمی‌دهیم، ضعف‌ها را می‌پذیریم، اصلاح می‌کنیم و عذرخواهی می‌کنیم و این مرام دولت سیزدهم است که به عنوان الگوی حکمرانی در کشور دنبال می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  ایرنا، « محمدمهدی اسماعیلی» عصر پنجشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک، با تبریک روز دانشجو، افزود: ذات دانشگاه و دانشجو باید مطالبه‌گری باشد.

وی بیان کرد: دانشجویان باید از کارهای کرده و نکرده انتقاد کنند، جامعه اسلامی جامعه‌ای است که مردم در مقابل مسئولان، مطالبات خود را بدون لکنت بیان کنند.

وی بیان کرد: جامعه علوی، جامعه‌ای است که مخالف و منتقد دارد و مردم آن از آزادی بیان برخوردارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: خود را پاسخگوی مردم می‌دانیم، کسی که مسئول می‌شود باید در اتاق شیشه‌ای و در برابر مردم شفاف باشد و هیچ امر غیرشفافی نداشته باشد.

اسماعیلی اظهار کرد: دانشجو باید از مسئولان حساب بکشد، لذت بخش است که دانشجو با شجاعت و بدون لکنت از وزیر کشور خود سئوال می‌کند و انتقاد دارد.

وی گفت: مسئولان باید صبور باشند، امروز خوشحالم در دانشگاه اراک، دانشجویان تلاش کردند صحبت‌های خود را بدون واسطه بیان کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری نامگذاری روز دانشجو، عنوان کرد: سه نفر از دانشجویان دانشکده فنی تهران در ۷۰ سال پیش در اعتراض به نقش مخرب آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد و اعتراض به حضور نیکسون به بدترین شکل توسط ساواک به شهادت رسیدند.

اسماعیلی، با اشاره به اینکه نشست در جمع دانشجویان اراک، سومین نشست دانشجویی در طول هفته اخیر در جمع دانشجویان کشور است، اظهار کرد: در این کشور شهدای زیادی از جمله شهید علم‌الهدی، شهید شهریاری، شهید علیمحمدی، شهید رضایی و شهید فخری‌زاده تقدیم شده که هرکدام دانشمندان بزرگی بودند و با افتخار مسیر رشد و تعالی کشور را هموار کردند.

وی بیان کرد: مرزهای فرهنگی ایران منطبق بر مرزهای سیاسی نیست و دیپلماسی کشور به شدت فعال است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شهرهای بی‌نظیر استان مرکزی هر کدام دایره المعارفی از رجال کشور است که باید به آنها پرداخته شود و این مهم در تمام کشور مورد توجه است.

اسماعیلی، با اشاره به اینکه حوزه حکمرانی فرهنگ به شدت تضعیف شده است، گفت: به عنوان نمونه امسال یک سوم بودجه ۲۰ سال قبل در حوزه کتاب در اختیار است.

وی، با بیان اینکه سال ۱۳۸۵ ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی هنری اراک شروع شد، ادامه داد: سال ۱۴۰۰ که این مجتمع تحویل گرفته شد هنوز تکمیل نشده بود و به زودی افتتاح می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: منکر مشکلات نیستم اما باید بدانید که حکمرانی نوین فرهنگی در این دولت شروع شده است.

اسماعیلی عنوان کرد: سهم دولت در بخش فرهنگ نظارتی، تسهیلگری، حمایتگری و تنظیم‌گری است، کار فرهنگی به عهده حلقه‌های میانی و مردم است.

وی، از اقدام جدید دولت مردمی در بخش فرهنگ و هنر خبر داد و تصریح کرد: در این طرح که امسال دولت آقای رییسی انجام داد، یک درصد بودجه شرکت‌ها و بانک‌های دولتی باید در بخش فرهنگ و هنر به صورت برون‌سپاری اختصاص داده شود که بودجه‌ای حدود ۱۲ هزار میلیارد ریال است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این نکته که حوزه فرهنگ باید از روی زمین بلند شود، بیان کرد: از امسال بودجه فرهنگی هنری را به انجمن‌های تخصصی، از جمله انجمن موسیقی، ادبی، هنری و سایر انجمن‌ها تخصیص داده می‌شود که سالانه حدود ۱۰ میلیارد ریال به هر انجمن اختصاص می‌یابد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه شورای هنر بعد از ۱۳ سال تعطیلی در دولت سیزدهم احیا شد، گفت: از مصوبات درجه یک این وزارتخانه می توان به راه‌اندازی بنیاد پویا نمایی اشاره کرد و امروز با ساخت فیلم بچه زرنگ که در حال نمایش است، تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال فروش داشته است.

وی گفت: ادامه داد: مجموعه زنجیره‌ای کتاب فروشی‌ها به زودی در کشور به عنوان زیرساخت بزرگ ترویج فرهنگ کتاب خوانی و حمایت از کتاب راه‌اندازی و ۲۰۰ کتاب خانه سیار نیز راه‌اندازی می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نگاه‌ها در ارتقای کارها است و فهرست هنرمندانی که عضو صندوق هنر نیستند را دریافت می‌کنم و در اسرع وقت انجام می‌دهم.

اسماعیلی اظهار کرد: طرح احیای کتابخانه‌فروشی‌ها کامل شده، بودجه آن در حال تامین است و به زودی و پشت سر هم افتتاح می‌شود.

وی گفت: زیرساخت‌های بزرگ فرهنگی در کشور فراهم شده، ۲۰۰ کتابخانه سیار با همکاری وزارت صمت وارد روستاها و مناطق محروم می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: چهار هزار کتابخانه در کشور وجود دارد و ۵۰۰ کتابخانه در حال ساخت است که تا ۲ سال آینده افتتاح می‌شود.

اسماعیلی اظهار کرد: مردم کشور به شدت فرهنگی هستند، ۱۰ میلیون مشترک کتابخانه وجود دارد که سه میلیون آن فعال است.

وی در خصوص فیلم‌های نمایش خانگی هم گفت: نظارت نمایش خانگی از اواخر دولت قبلی از ارشاد خارج شد، در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال تمهید است تا به تقسیم کار روشن برسد، مشغول پیگیری هستیم مسایل آن را تا حد زیادی حل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: گشت ارشاد از سال ۸۵ در کشور راه افتاده، در تابستان سال ۱۴۰۱ با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ رئیس جمهور این وضعیت تغییر کرد.

اسماعیلی بیان کرد: دولت این شیوه را موفق تلقی نکرد و قانون آن را تغییر داد.

وی تصریح کرد: حجاب از ضروریات و واجب شرعی در جامعه است.

یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: مسئولان باید به جوانان اعتماد داشته باشند و در بخش‌های مختلف از آنها بهره‌گیری کنند.

« حسن کمالی» افزود: اراک یک شهر صنعتی است که سینما نداشته و اخیرا سینما ستارگان آن راه‌اندازی شده اما همه سلایق را پوشش نمی‌دهد.

وی بیان کرد: ناشناخته ماندن استعدادهای هنری و مشکلات بیمه هنرمندان از دیگر مشکلات است.

نماینده انجمن‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی هم در این نشست گفت: بسیاری از فیلم‌هایی که در کشور اکران می‌شود بر اساس موازین اسلامی نیست و توجه به این مهم ضروری است.

«زهرا زاهدی» افزود: انجمن‌های علمی خوب با دانشجویان توانمند داریم که نیاز است از آنها در بخش‌های مختلف بهره‌گیری شود.

یک دانشجو از دانشگاه فرهنگیان استان مرکزی هم گفت: روز دانشجو، ارج نهادن به دانش و اندیشه است.

«حسین یوسف‌پور» افزود: دانشجویان در پیشبرد بیشتر کشور در بخش‌های مختلف نقش موثری دارند.

یکی از دانشجویان دانشگاه اراک هم در ادامه این نشست گفت: نگاه به حجاب در جامعه امری ضروری است.

«یگانه نادری» افزود: خط فکری جوانان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی بیان کرد: مردم پای کار هستند، استعداد هم به اندازه کافی وجود دارد و باید برای حل مشکلات جامعه از اقشار مختلف بهره‌گیری شود.

یکی از دانشجویان دانشگاه علمی کاربری اراک در این نشست گفت: اشتغال زنان و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی باید مورد توجه قرار گیرد.

الهام حیدری افزود: اراک یک شهر صنعتی است اما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مدام در پی کار هستند.

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک هم گفت: لباس مناسب در جامعه به سختی پیدا می‌شود.

«رضا عظیم‌زاده» افزود: شبکه پخش خانگی به دنبال سلبریتی‌پروری رفته و ارزش‌ها در آن مورد توجه نیست.

وی بیان کرد: فیلم و سریال‌ها باید در راستای حفظ ارزش‌ها باشند.

وی ادامه داد: یک اثر تلویزیونی در تاریخ قبل از اسلام در کشور تولید نشده که توجه به این مهم ضروری است.

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: مسئولان باید انتقادپذیر باشند و به انتقادات پاسخ دهند.

« حسین آقازیارتی» افزود: چرا به مولدسازی در جامعه توجه نمی‌شود.

وی بیان کرد: جوانان از استعدادهای زیادی برخوردارند و به طور قطع در حل مشکلات جامعه اثرگذارند و باید به آنها اعتماد کرد.

یکی دیگر از دانشجویان گفت: صنعتی بودن کلاهی بود که سر استان مرکزی گذاشته شد و این استان از هیچ امکاناتی برخوردار نیست.

وی بیان کرد:سلامتی شهروندان استان مرکزی به شدت تهدید می‌شود و صنعتی بودن آن که جوانانش نیز به دنبال کارند، هیچ افتخاری نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قبل از حضور در جمع دانشجویان، به مقام والای شهدای مدفون در دانشگاه آزاد اسلامی اراک ادای احترام کرد و برای شادی روح آنها فاتحه قرائت کرد.

افتتاح مرکز ماهور (مرکز اصحاب هنر و رسانه) استان مرکزی و بازدید از طرح‌های در حال ساخت کتابخانه‌ مرکزی و تالار مرکزی استان مرکزی از مهمترین برنامه‌های پیش‌بینی شده در سفر یک روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این استان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha