۱۳ نفر

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی مشخص شد + جدول رشته‌ها

۱۶ آذر ۱۴۰۲، ۶:۰۰
کد خبر: 812309
هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی مشخص شد + جدول رشته‌ها

دانشجویان دانشگاه‌های دولتی برای ادامه تحصیل و یا کار به خارج از کشور، باید مدرک تحصیلی خود را در وهله نخست ترخیص‌کنند. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، دانشجویان روزانه دولتی به دلیل تحصیل رایگان در دانشگاه، متعهد می‌شوند که پس از فارغ التحصیلی، دوره خدمت را سپری کنند. تعهد به سپری کردن دوره خدمت، قانونی است که در همان بدو ثبت نام به امضای دانشجویان می‌رسد. دانشجویان با امضای این قانون متعهد می‌شوند بعد از فارغ‌التحصیلی برای دوره خدمت اقدام کنند و تا آن زمان مدرکش در گرو دانشگاه خواهد ماند. دانشجویان دوره شبانه دانشگاه‌های دولتی مشمول این طرح نبوده و تعهدی برای گذراندن دوره خدمت ندارند.

برخی از دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها بنا به دلایل مختلف تصمیم می‌گیرند که کوله‌بار سفر ببندند و راهی کشور دیگری شوند؛ به همین دلیل ناچار به پرداخت هزینه ترخیص مدرک تحصیلی خود هستند که از سوی سازمان امور دانشجویان کشور تعیین می‌شود.

بررسی جدول نرخ ترخیص مدارک سال‌های گذشته حاکی از آن است که گذر زمان تاثیر چندانی بر افزایش قیمت‌ها ندارد اما جدولی که به تازگی در فضای مجازی در ارتباط با ترخیص مدرک تحصیلی منتشر شده، حاکی از افزایش قیمت چند میلیون تومانی است به طوری که چهارشنبه هفته گذشته ۹ آذر ماه، ابلاغیه‌ و جدول پیوست آن در ارتباط با هزینه‌های هر نیم‌سال تحصیلی برای لغو تعهد خدمت آموزش رایگان برای سال‌های ۱۴۰۲-۱۴۰۱ با امضای دکتر هاشم‌ داداش‌پور، ریئس سازمان امور دانشجویان که خطاب به روسای دانشگاه‌های کشور بود در فضای مجازی منتشر شد. این در حالی است که آخرین جدول ترخیص مدرک تحصیلی برای سال تحصیلی ۹۳-۹۲ بود که توسط دکتر محمدحسن یوسفی، مدیرکل وقت امور دانشجویان داخل به امضا رسیده بود.

بررسی سیر تاریخی جدول نرخ ترخیص مدرک دانشگاخی نشان می‌دهد، هزینه ترخیص مدرک تحصیلی از سال ۵۳ تا ۶۶ ثابت بود. پس از این تاریخ، نرخ‌نامه جدید صادر و  تا سال ۸۱ اجرا می‌شود. ۱۷ آذر ماه سال ۸۱، مصوبه و نرخ‌نامه‌ای جدید برای ترم دوم سال تحصیلی ۸۲-۸۱ صادر و به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

با آغاز سال ۸۳، رویکرد سازمان امور دانشجویان تغییر می‌کند؛ چرا که از سال‌۸۳ تا ۸۸، لیست ترخیص مدرک تحصیلی را به صورت سالانه اعلام می‌کند. به طور مثال، هزینه هر ترم تحصیلی در مقطع کارشناسی برای رشته‌های علوم‌انسانی مبلغ ۶۹۰ هزار ریال و هزینه هر واحد درسی نیز ۵۷ هزار و ۵۰۰ ریال بود. هزینه ترخیص مدرک هر ترم تحصیلی مقطع کارشناسی نیز برای رشته‌های علوم‌انسانی در سال ۸۸ با افزایش ۶۹۰ هزارو ۸۳۰ ریال به مرز ۱ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۸۳۰ ریال رسید. همچنین هزینه هر واحد درسی نیز معادل ۱۱۵ هزار و ۶۵۰ ریال بود.

هزینه ترخیص مدرک برای رشته‌های علوم‌انسانی

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی مشخص شد + جدول رشته‌ها

بنابر اطلاعات ابلاغیه سازمان امور دانشجویان، هزینه هر ترم به منظور آزادسازی مدرک تحصیلی برای رشته‌های علوم‌انسانی در مقطع کاردانی، ۵۹ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۶۰۰ ریال است. همچنین هزینه هر یک واحد مبلغ ۴ میلیون و ۹۷۸ هزار و ۶۳۳ ریال در نظر گرفته‌ شده است.

هزینه ترخیص مدرک در رشته‌های علوم‌انسانی برای مقطع کارشناسی، مبلغ ۵۹ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۶۰۰ ریال و هزینه هر واحد برای این مقطع تحصیلی، ۴ میلیون و ۹۷۸ هزار و ۶۳۳ ریال است.

دانش‌آموختگانی که متقاضی ترخیص مدرک خود در مقطع کارشناسی‌ارشد هستند، می‌بایست مبلغ ۱۰۶ میلیون ۸۰۶ هزار و ۴۰۰ ریال بابت هر ترم تحصیلی بپردازند. هزینه هر واحد نیز ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۸۰۰ ریال است. همچنین مبلغ آزادسازی مدرک تحصیلی مقطع دکتری، ۱۷۴ میلیون و ۷۱۶ هزار ریال است. سازمان امور دانشجویان، مبلغ هر واحد دکتری برای رشته‌های علوم‌انسانی را ۲۹ میلیون و ۱۱۹ هزار و ۳۳ زیال اعلام کرده است.

هزینه ترخیص برای رشته‌های علوم‌پایه

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی مشخص شد + جدول رشته‌ها

فارغ‌التحصیلانی رشته‌های علوم‌پایه که متقاضی ترخیص مدرک خود در مقطع کاردانی هستند، باید مبلغ ۶۳ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۸۰۰ ریال بایت هر ترم تحصیلی پرداخت‌کنند. همچنین قیمت هر یک واحد در این مقطع تحصیلی معادل ۵ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۴۰۰ ریال است.

هزینه ترخیص مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی برای این رشته‌های تحصیلی، ۶۳ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۸۰۰ ریال است. همچنین هزینه هر واحد درسی، معادل ۵ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۴۰۰ ریال است.

براساس ابلاغیه سازمان امور دانشجویان، دانش‌آموختگان کارشناسی‌ارشد رشته‌های علوم‌پایه باید برای هرم ترم تحصیلی مبلغ ۱۲۵ میلیون و ۹۴۱ هزار و ۲۰۰ ریال و بابت هر واحد درسی نیز مبلغ ۱۵ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۶۵۰ ریال بپردازند.

هزینه ترخیص مدرک دکتری نیز ۲۲۴ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۲۰۰ ریال است. همچنین هزینه هر واحد درسی در این مقطع تحصیلی، مبلغ ۳۷ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۲۰۰ ریال از سوی سازمان امور دانشجویان اعلام شده است.

هزینه ترخیص مدرک رشته‌های گروه هنر

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی مشخص شد + جدول رشته‌ها

هزینه آزادسازی هر ترم تحصیلی در مقطع کاردانی و کارشناسی معادل ۸۶ میلیون و ۹۶ هزار و ۸۰۰ ریال است. همچنین هزینه هر واحد درسی برای این دو مقطع تحصیلی، مبلغ ۷ میلیون و ۱۷۴ هزار ۷۳۳ ریال اعلام شده است.

هزینه ترخیص مدرک برای هر ترم تحصیلی در رشته‌های گروه هنر در مقطع کارشناسی‌ارشد معادل ۱۴۸ میلیون و ۵۹۷ هزار و ۲۰۰ ریال و مبلغ هر یک واحد درسی نیز ۱۸ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۶۵۰ ریال است. هزینه آزادسازی مدرک دکتری نیز ۲۴۸ میلیون و ۹۲ هزار و ۴۰۰ ریال برای هر ترم تحصیلی و هزینه هر یک واحد درسی نیز ۴۱ میلیون و ۳۴۸ هزار و ۷۳۳ ریال است.

هزینه ترخیص مدرک رشته‌های گروه فنی‌مهندسی

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی مشخص شد + جدول رشته‌ها

فارغ‌التحصیلانی که متقاضی ترخیص مدرک کاردانی یا کارشناسی خود در رشته‌های فنی‌مهندسی هستند، باید مبلغ ۷۰ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۶۰۰ ریال برای هر ترم تحصیلی پرداخت کنند. همچنین هزینه هر واحد درسی در این مقاطع برای این دست از رشته‌های تحصیلی معادل ۵ میلیون و ۸۵۵ هزار و ۴۶۷ ریال است.

هزینه ترخیص مدرک کارشناسی‌ارشد رشته‌های فنی‌مهندسی برای هر ترم تحصیلی معادل ۱۲۵ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۶۰۰ ریال است. همچنین سازمان امور دانشجویانُ مبلغ هر واحد درسی را ۱۵ میلیون و ۶۷۲ هزار و ۲۰۰ ریال اعلام کرده است.

هزینه ترخیص مدرک برای هر ترم تحصیلی در مقطع دکتری، معادل ۲۲۴ میلیون و ۶۷۱ هزار و ۲۰۰ ریال است. همچنین هزینه هر واحد درسی نیز ۳۷ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۲۰۰ ریال اعلام شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فاطمه نقدی IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  3 0
  سلام کسانی که قبل از سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل شده اند هم باید به نرخ جدید آزاد کنند مدارکشون رو؟
 • مردم بی پناه IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  38 2
  به هر بهانه ای دنبال خالی کردن جیب مردم ، پس اگه قرار باشه بعد از فارغ التحصیلی اینهمه پول پرداخت بشه کنکور واسه چی است ؟ اینهمه جان بکنی کنکور قبول بشی اخر سر مانند دانشگاه ازاد ب خورد بشه ، خوب همون اول بدون درد سر میری دانشگاه ازاد ، اثرات این بی فکرها نتیجه اش فقط و فقط بی سوادی فارغ التحصیلان دانشگاهی است وسلام
  • Unknown IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   0 0
   با توجه به متن این خبر، اگر شما بخواهی که اپلای (مهاجرت) کنی و خارج از کشور مشغول کار بشی،باید مدرک ات رو ترخیص کنی؛ وقتی که داخل ایران هستی و میخواهی که مشغول بشی،نیاز نیست که مدرک آن رو ترخیص کنی!
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  35 3
  به هر بهانه ای از مردم پول زور می‌گیرند هزینه تعویض پلاک هزینه آبونمان هزینه اشتراک هزینه ترخیص هزینه تعویض هزینه صدور مجدد هزینه پروانه هزینه زنده ماندن هزار بهانه
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  7 0
  برای دانشگاه آزاد چطوریه؟؟
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  13 0
  خب چکاریه دانشگاه آزاد بخونیم ایکه تیکه هر ترم پولش رو میدیم بی دردسر
 • احسان شمسی سولاری IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  9 0
  لااقل هزینه ها رو طبق سالی که دانشجو بوده تعیین کنید نه بروز بنده انصرافی ارشد سال ۹۹ بودم لغو تعهدم بود نزدیک سه میلیون بعد یه مدتی کردندش ۱۵ میلیون درصورتی که در ان سال دانشگاه مجازی بود و خدماتی چون خوابگاه و غذا ارایه نشد لطفا و خواهشا رسیدگی کنید مدرک کارشناسی بنده مال پیام نور بوده الان دانشگاه نگه داشته و نمی دهد خواهشا خواهشا رسیدگی کنید بنده حتی زیر نظر بهزیستی هستم سر این موضوع فشار زیادی بهم وارد شده
 • 1670967727 IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  2 10
  با درود و سپاس مدرک بدن عالیه
 • مرضیه IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  20 1
  تعهد به خدمت؟! شغلی وجود نداره!!!😂 همه جا پُره! خود اساتید دعوا میکنن برای واحد برداشتن!! چرا جُک میگید؟!؟!🙄😳😒 ما رو کجا میخوان؟!🙄
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  18 0
  کاسبی راه انداختن
 • حسن ابراهیمی IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  1 0
  سلام شما مدارک آثار هم صادر میکنید
 • Amin IR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  20 1
  انگار که مدرک تحصیلی ، مرتکب قتل غیرعمد شده و دانشجوها برای آزاد کردنش باید دیه ( 250 میلیون) بپردازن . دانشجو کل عمرش درس خونده و یه روزم نتونسته کار کنه ، حالا برای گرفتن مدرکش باید اندازه حقوق سه سال کارگر پرداخت کنه ؟
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  32 1
  عجب راه چاره ای برای ممانعت فرار نخبگانمان ،بجای اصلاح امور و مملکت داری درست با بالا بردن هزینه ی فرار ‌‌ می خواهند مشکل را چاره کنند !
  • ایراندوست IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
   2 0
   سلام خیالت راحت باشه حتی فقیرترین افراد هم پول میپردازن تا از این کشور بروند جایی که رفاه داشته باشند
 • نیکی IR ۰۶:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
  2 0
  باز،هم خدا را شکر که مدارک رو آزاد میکنید خدا را شکر
 • علی IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  4 2
  فقط پزشکان و پرستاران به دردشون میخوره بقیه به چه کارشون میاد آزاد کنند آخه همین الانسم دانشگاهها خالیه کلا چی یاد میدن دانسگاه الان زبان المانی انگلیسی یاد بگیر یه مدرک فنی بگیر برو سر کار کابینت کار سلمانی تاسیساتی کار یا بلاگری فنون ادیت یاد بگیر کافیه
 • م. گ IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  1 6
  سلام. بخش عمده هزینه تحصیل دانشگاه دولتی از جیب ییت الماله، وقتی آقا میخواد کشورش رو ترک کنه و مهاجرت کنه، یعنی سر سفره مردم نشسته و خورده و حالا مهندس و دکتر شده، میخواد نفعش و دیگران ببرن، منطقیه که باید کل هزینه رو بپردازه، به نرخ روز. من‌موافقم