۱ نفر

وزیر صمت اعلام کرد:

ضرورت استفاده از ارزهای ملی میان کشورهای اوراسیا/ موانع نقل و انتقالات مالی باید برداشته شود

۱۳ آذر ۱۴۰۲، ۱۷:۳۰
کد خبر: 811822
ضرورت استفاده از ارزهای ملی میان کشورهای اوراسیا/ موانع نقل و انتقالات مالی باید برداشته شود

وزیر صمت گفت: لغو روادید تجاری، حل مشکلات حمل و نقل، برقراری خطوط ارتباطی برای شرکت ها، رفع موانع مربوط به نقل و انتقالات مالی، ایجاد سازوکار تهاتر، استفاده از ارزهای ملی کشورها از مهم ترین اموری است که در این راستا باید انجام شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، عباس علی آبادی، وزیر صمت در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه اوراسیا گفت: بی شک نمایشگاه اوراسیا زمینه تعامل اندیشمندی را برای صاحبان بنگاه های اقتصادی فراهم می آورد که منتهی به رونق کسب و کارها، توسعه همکاری های تجاری و اجرای پروژه های مشترک سرمایه گذاری می شود.

وی افزود: از سال ۲۰۱۹ با امضای موافقتنامه نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا همکاری جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه بیش از پیش گسترش یافت و پس از امضای این موافقتنامه شاهد رشد ۴۰ درصدی در اجرای مبادلات تجاری کشورهای منطقه بودیم.همچنین تبادل تجارب ایران و اوراسیا در این مدت بیش از دو برابر افزایش یافت.

به گفته علی آبادی، پیش بینی می شود با امضای موافقتنامه تجارت  آزاد با اوراسیا در آینده نزدیک در دستیابی به بازار ۱۸۰ میلیون نفری منطقه شاهد افزایش همکاری های اقتصادی باشیم.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با جمعیت ۸۵ میلیون نفر و در اختیار داشتن منابع انرژی معادن و ظرفیت های فراوان در حوزه های صنایع مختلف خدمات فنی مهندسی و محصولات با کیفیت بالا و دانش بنیان و موقعیت ژئوپولتیک منطقه و دسترسی به شبکه‌های مواصلاتی ریلی و جاده ای و خطوط حمل و نقل بین المللی دریایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر صمت با بیان اینکه بخش خصوصی در تعاملات بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: شرکت های خارجی می توانند در پروژه‌های مختلف صنعتی معدنی عمرانی نفت و گاز و پتروشیمی در بخش های علمی و فناوری با شرکت های ایرانی سرمایه گذاری مشترک داشته باشند.

وی اظهار داشت: جایگاه بخش خصوصی در توسعه همکاری های کشورها مهم است و در این راستا همکاری هر چه بیشتر اتاق های مشترک بازرگانی، مشارکت در نمایشگاه ها و تبادل هیات های تجاری می تواند به ارتباط هر چه بیشتر بخش های خصوصی دو کشور بینجامد.

علی آبادی افزود: لغو روادید تجاری، حل مشکلات حمل و نقل، برقراری خطوط ارتباطی برای شرکت ها، رفع موانع مربوط به نقل و انتقالات مالی، ایجاد سازوکار تهاتر، استفاده از ارزهای ملی کشورها از مهم ترین اموری است که در این راستا باید انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha