۰ نفر

واردات گوشی موبایل رکورد زد!

۱۳ آذر ۱۴۰۲، ۱۴:۰۰
کد خبر: 811783
واردات گوشی موبایل رکورد زد!

در ۸ ماهه امسال ۳۲.۲ میلیارد دلار صادرات و ۴۲.۱ میلیارد دلار واردات داشته ایم. ذرت دامی، گوشی تلفن همراه، دانه سویا و قطعات منفصله برای تولید خودرو در صدر فهرست واردات بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، بر اساس اعلام گمرک ایران، در ۸ ماهه سال جاری ۹۰ میلیون و ۴۴ هزار تن کالا به ارزش ۳۲ میلیارد و ۲۴۳ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد. این میزان صادرات که بدون احتساب صادرات برق، نفت، خدمات فنی مهندسی و صادرات از محل تجارت چمدانی بوده است، در ۸ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۲۷ درصد افزایش و از حیث ارزش ۱.۶ درصد کاهش داشته است.

متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی در ۸ ماهه سال گذشته ۴۶۲ دلار بوده که در این مدت با ۲۲.۵ درصد کاهش به ۳۵۸ دلار رسیده است.

گاز طبیعی مایع شده با ۲ میلیارد و ۳۸۷ میلیون دلار، پروپان مایع شده با ۲ میلیارد و ۸۹ میلیون دلار، متانول با یک میلیارد و ۵۰۵ میلیون دلار، قیر نفت با یک میلیارد و ۴۷۶ میلیون دلار و بوتان مایع شده با یک میلیارد و ۴۱۶ میلیون دلار ۵ قلم عمده کالاهای صادراتی بوده‌اند.

در این مدت در حالی که شاهد کاهش ۱۲.۹۴ درصدی ارزش صادرات کالاهای پتروشیمی بوده‌ایم اما صادرات سایر کالاها با افزایش ۸.۱۲ درصدی همراه بوده است.

همچنین بیشترین میزان کالاهای صادراتی در ۸ ماهه امسال به مقصد کشورهای چین با ۹ میلیارد و ۱۵۸ میلیون دلار، عراق با ۶ میلیارد و ۲۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار، ترکیه با ۳ میلیارد و ۲۸ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۴۶۶ میلیون دلار بوده است.

در این مدت، ۶۷ میلیون و ۵۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۲۳ میلیارد و ۸۳۷ میلیون دلار به ۵ کشور فوق الذکر صادر شده است که ۷۰ درصد از وزن و ۷۳ درصد از ارزش کل صادرات را دارا بودند.

واردات ۴۲.۱ میلیارد دلار کالا در ۸ ماه

همچنین در ۸ ماهه امسال ۲۴ میلیون و ۷۰۹ هزار تن کالا به ارزش ۴۲ میلیارد و ۱۹۹ میلیون دلار وارد کشور شده است که به لحاظ وزن ۴.۳۲ درصد و از حیث ارزش ۱۲.۳۶ درصد رشد داشته است.

متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی در این مدت یک هزار و ۷۰۸ دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷.۷۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

ذرت دامی، گوشی تلفن همراه، دانه سویا، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به استثنای لاستیک و روغن، دانه آفتابگردان و گلرنگ ۵ قلم عمده کالاهای وارداتی در ۸ ماهه امسال بودند.

امارات متحده عربی با ۱۳ میلیارد و ۵۴ میلیون دلار، چین با ۱۲ میلیارد و ۱۹۱ میلیون دلار، ترکیه با ۴ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار، آلمان با یک میلیارد و ۴۲۸ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون دلار ۵ کشور عمده طرف معامله واردات بوده‌اند.

۶۴ درصد از وزن و ۷۵ درصد از ارزش کل واردات در ۸ ماهه امسال از ۵ کشور فوق الذکر بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha